پذیرش دانشجوی دکتری پیوسته در دانشگاه تربیت مدرس از مهر 98

سوال

پذیرش دانشجوی دکتری پیوسته در دانشگاه تربیت مدرس از مهر 98 به چه صورت است ؟

خرید ادکلن

پاسخ ( 1 )

  0
  2018-10-07T16:58:55+03:30

  معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس از جذب دانشجو در دوره‌ های دکتری پیوسته از مهر 98 این دانشگاه خبر داد .

  معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس از جذب دانشجو در دوره‌ های دکتری پیوسته این دانشگاه خبر داد و گفت : مجوز ایجاد دوره دکتری پیوسته دو رشته علوم پایه را گرفته‌ ایم ، اما تلاشمان این است که در رشته‌ های فنی و پزشکی نیز بتوانیم برای دکتری پیوسته دانشجو جذب کنیم تا دانشجو بعد از دوره لیسانس مستقیما وارد دوره دکتری شود .

  درباره زمان جذب دانشجو در این دوره‌ در دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد : مجوز برگزاری دوره دکتری پیوسته اخذ شده است و از مهر 98 شروع به جذب دانشجو در این دوره‌ ها خواهیم کرد .

  کلباسی درباره مهم‌ ترین برنامه‌ های آموزشی این دانشگاه اظهار کرد : بحث توسعه دوره‌ های بین‌ الملل و جذب دانشجویان خارجی از مهم‌ ترین برنامه‌ های این دانشگاه است که در این راستا دانشگاه طرحی را با عنوان ” طرح تحول راهبردی ” مصوب کرده است .

  وی درباره اهداف این طرح توضیح داد : در این طرح هدف دانشگاه این است که رتبه دانشگاه به سطح 200 دانشگاه برتر دنیا ارتقاء یابد .

  معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس افزود : پنج دانشگاه و پنج پژوهشگاه از بین حدود دو هزار و 500 دانشگاه در کل کشور انتخاب شده و از آن‌ ها خواسته شده که فعالیت‌ های خاص‌ تری را انجام دهند تا رتبه خود به 200 دانشگاه برتر جهان ارتقاء دهند .

  کلباسی یادآور شد : در حال حاضر این دانشگاه رتبه حدود 400 را دارد و باید تلاش زیادی کرد تا در رده 200 دانشگاه برتر جهان قرار گیرد .

  وی تصریح کرد : در این راستا همه معاونت‌ های دانشگاه بسیج شده‌ اند و پروژه‌ ها ، طرح‌ ها و کارهایی انجام می‌ دهند تا نهایتا در پنج سال آینده این ارتقاء انجام گیرد .

  ایجاد تسهیلات برای جذب دانشجویان خارجی

  معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه حضور دانشجویان بین المللی از مواردی است که رتبه دانشگاه‌ ها را در سطح بین‌ الملل ارتقاء می‌ دهد گفت : برنامه‌ ریزی وسیعی کرده‌ ایم که با اعمال تخفیف در شهریه‌ ها ، گرفتن بورس از وزارت علوم و یا بورس کردن دانشجویان از طرف دانشگاه بتوانیم حضور دانشجویان بین‌ المللی را در دانشگاه تسهیل کنیم .

  کلباسی ادامه داد : در حال تلاشیم تا دانشجویان برتر و با کیفیت دنیا خصوصا کشور های اطرافمان را جذب کنیم .

  وی یادآور شد : در این راستا از هفته گذشته تخفیف شهریه دانشجویان خارجی مصوب کردیم تا با توجه به کیفیت علمی دانشجویان بین 30 تا 50 تخفیف در شهریه شامل آن‌ ها شود .

  معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد : در حال حاضر یکی از دغدغه‌ های دانشجویان این است که خیلی از دانشگاه‌ ها ، شهریه دانشجویان بین‌ المللی را به صورت دلار اخذ می‌ کنند ، به همین خاطر با توجه به آشفتگی‌ هایی که در بازار ارز وجود دارد ، تصویب کردیم دریافت شهریه از دانشجویان خارجی به صورت ریالی انجام شود .

  راه‌ اندازی دوره‌ های ارشد یک‌ ساله زبان انگلیسی

  وی درباره دیگر برنامه‌های آموزشی این دانشگاه گفت : راه اندازی دوره‌ های ارشد یک ساله به زبان انگلیسی از دیگر اقداماتی است که در حال پیگیری آن هستیم .

  معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس درباره این دوره‌ ها توضیح داد : این دوره‌ های یک ساله بسیار فشرده و کاربردی‌ اند که در بسیاری از دانشگاه‌ های جهان مرسوم‌ هستند . در حال حاضر دانشجویان برای گذراندن دوره ارشد بین دو تا سه سال و نیم زمان صرف می‌ کنند ،‌ اما با برگزاری این دوره‌ ها در طی یک سال امکان گذراندن دوره ارشد فراهم می‌ شود .

  کلباسی درباره زمان برگزاری این دوره‌ ها در دانشگاه تربیت مدرس اظهارکرد : هدف ما این بود که از مهر 97 در این مقطع دانشجو جذب کنیم ، اما چون مجوز های لازم برای این کار اخذ نشده بود ، جذب دانشجو به مهر 98 موکول شد .

  وی درباره تعداد رشته‌ های این دوره‌ ها گفت : در این دانشگاه 170 رشته در مقطع ارشد و 130 رشته در مقطع دکتری وجود دارد که آماده برگزاری این دوره ‌های فشرده برای حدود 50 تا 60 رشته مختلف هستیم .

  گسترش رشته‌ های میان‌ رشته‌ ای

  معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس توسعه رشته‌ های میان رشته‌ ای را از دیگر برنامه‌ های دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد و گفت : دانشکده فناوری‌ های بین رشته‌ ای را در سال 96 راه اندازی کردیم که علاوه بر 16 دانشکده دیگر دانشگاه تربیت مدرس به صورت مستقل در حال فعالیت است و در سه رشته با عناوین ساختمان‌ های هوشمند ، علوم داده و علوم آب دانشجو جذب کرده است و قصد داریم این دانشکده را توسعه داده و رشته‌ های کم بازده‌ تر و کم متقاضی‌ تر را به مرور کم رنگ کنیم و به جای آن‌ ها رشته‌ های پر متقاضی‌ تر را توسعه دهیم .

  جذب اساتید خارجی در دانشگاه تربیت مدرس

  معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس جذب اساتید خارجی را از دیگر برنامه‌ های دانشگاه تربیت مدرس عنوان کرد و گفت : این اساتید در دوره‌ های کوتاه مدت در حد 10 تا 15 روز هم به تدریس و هم در مشاوره به دانشجویان و هم راه‌ اندازی آزمایشگاه‌ ها کمک می‌ کنند . همچنین با جذب این اساتید خارجی در اعزام دانشجو به صورت متقابل به کشور های دیگر همکاری ایجاد می‌ شود .

  کلباسی درباره تعداد اساتید خارجی وابسته فعال در این دانشگاه توضیح داد : در حال حاضر حدود هفت نفر رسما عضو وابسته این دانشگاه شده‌ اند و در حال برنامه‌ ریزی برای جذب حداقل 50 استاد هستیم . این اساتید از کشور های نروژ ، آمریکا ،‌ آلمان ، هندوستان و اتریش جذب دانشگاه شده‌ اند .

  معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس تعداد دانشجویان ورودی این دانشگاه در مقطع ارشد را 2500 نفر و در مقطع دکتری 500 نفر اعلام کرد و گفت : در حال حاضر 8 هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می‌ کنند و تعداد استادان ما نیز 750 نفر است .

  بی‌ نظمی ، نتیجه افزایش بدون هماهمنگی ظرفیت‌ ها توسط سازمان سنجش

  کلباسی با انتقاد از سازمان سنجش به خاطر عدم هماهنگی با دانشگاه برای افزایش ظرفیت‌ ها تصریح کرد : امسال سازمان سنجش به‌ خاطر اعمال سهمیه 20 درصدی ایثارگران در دوره‌ ای ارشد و دکتری نیز ظرفیت‌ ها را افزایش داده است ، اما چون این افزایش ظرفیت بدون هماهنگی با ما صورت گرفته در خصوص تامین خوابگاه ،‌ کلاس ،‌ ازمایشگاه‌ ها،‌ استاد و مسائلی از این قبیل برای دانشگاه بی نظمی ایجاد شده است .

  وی ادامه داد : البته ما در حال مدیریت و حل کردن این مشکلات هستیم ،‌ اما بهتر است سازمان سنجش تصمیماتی را که می‌ خواهد اعمال کند با دانشگاه‌ ها هماهنگ کند و یا اینکه حداقل این افزایش ظرفیت را در رشته‌ هایی اعمال کند که دانشگاه برای آن ظرفیت و امکانات لازم را دارد .

  معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در پایان تاکید کرد : البته ما در حال مدیریت و حل کردن این مشکلات هستیم ،‌ اما بهتر است سازمان سنجش تصمیماتی را که می‌ خواهد اعمال کند با دانشگاه‌ ها هماهنگ کند و یا اینکه حداقل این افزایش ظرفیت را در رشته‌ هایی اعمال کند که دانشگاه برای آن ظرفیت و امکانات لازم را دارد .

  منبع : ایسنا

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )