باطل کردن وكالت بلاعزل

سوال

چطور ميتوان وكالت تام الاختيار بلاعزل را باطل كرد ؟

خرید ادکلن

پاسخ ها ( 3 )

  0
  2018-11-01T22:58:31+03:30

  باسلام وخسته نباشید
  پسرم درحین دوره آموزشی ناجا(مرزبانی)از کمر دچار آسیب شکستگی مهره شده،از پنج بند هم معاف شده است و در پرونده اش معلولیت جانباز ثبت شده،1-آیا شامل حقوق ماهیانه میشود؟
  2-غیر از حقوق شامل غرامت هم میشود،یا فقط غرامت ویا حقوق برایش در نظر میگیرند؟
  3-آیا از پادگان هم پاداش پرداخت میکنند یا خیر؟ممنون از راهنماییتون

   0
   2018-11-03T08:33:56+03:30

   دروود
   غرامت دریافت خواهد کرد و مشکلی در این رابطه وجود ندارد و در صورت جانبازی حقوق نیز به ایشان تعلق خواهد گرفت. درباره پاداش اطلاعاتی ندارم، اما می توانید به یک وکیل در این رابطه مراجعه کنید و شرایط را شرح دهید.
   البته در این شرایط نیروی انسانی پادگان نیز کمک زیادی به شما خواهد کرد و پاسخ های دقیقی به شما خواهند داد. ( حتما به پادگان مراجعه کنید و شرایط دقیق را از آنها بخواهید )

  0
  2018-09-06T23:49:45+04:30

  اگر وکیل طرف عقد لازم باشد، موکل به ناچار مجبور به اقامه دعوی از طریق مراجع قضایی خواهد بود که این رای در صورت صدور به نفع وی اعلامی بوده و طبق ماده 4 قانون اجرای احکام مدنی، نیازی به صدور اجراییه ندارد و وظیفه دفترخانه در این حالت فقط قید مراتب در ملاحظات سند طبق اعلام دادگاه خواهد بود.

  عدم تحقق فسخ در وکالت بلاعزل وقتی است که شرط به صورت نتیجه قرار داده شود و اگر شرط ضمن عقد به صورت شرط فعل باشد مانند اینکه شرط شود که موکل وکیل را عزل نکند، در این صورت به عزل از طرف موکل، وکیل عزل شده اما مشرط له (وکیل یا شخص ثالث ) می‌تواند از نظر تخلف شرط، عقد لازم را فسخ کند.

  اگر در متن سند قید نشود که شرط عدم عزل ضمن عقد لازمی شرط شده است (موکل حق عزل وکیل را از خود سلب و ساقط کرد) طبق ظاهر موضوع شرط ضمن عقد لازم نیست و اگرچه بعضی از حقوقدانان به استناد اصل آزادی اراده و ماده 10 قانون مدنی این شرط را نیز لازم‌الوفا می‌دانند اما این نظر در مراجع قضایی، رسمی و فقهی پذیرفته نشده است. لذا عزل وکیل از سوی موکل بدون مراجعه به مراجع قضایی امکان‌پذیر است و در صورت اعتراض وکیل، وی باید به مراجع قضایی مراجعه و ثابت کند این شرط ضمن عقد لازمی بوده است .

  اگر شرط عدم عزل محدود به مدت معینی شده باشد پس از اتمام مدت، موکل حق عزل وکیل را خواهد داشت .همچنین اگر برای عقد وکالت مدت معین شده باشد به محض اتمام مدت مقرره، عقد وکالت خود به خود منتفی می‌شود. در خصوص شرط عدم ضم وکیل یا شرط عدم انجام مورد وکالت توسط خود موکل دو نظر وجود دارد.

  عده‌ای این شروط را به استناد ماده 959 قانون دنی نافذ نمی‌دانند اما بعضی دیگر استدلال می‌کنند که چون این شرط، فقط سلب مورد خاصی از حقوق است، شامل حکم ماده فوق نمی‌شود و طرفین بر اساس اراده آزاد طرفین و ماده 10 قانون مدنی می‌توانند این شرط را ضمن عقد لازمی منعقد کنند و به طور کلی به عقیده این عده، در مورد هر حقی که قابل انتقال یا اسقاط باشد می‌توان حق تمتع یا اجرای آن را از خود سلب کرد.

  به این موضوع نیز باید تاکید کرد که راحت‌ترین طریقه نفی وکالت بلاعزل، استفاده از ماده 683 قانون مدنی است و در صورت اعتراض وکیل، بار اثبات موضوع از طریق مراجع قضایی به عهده وکیل خواهد بود .

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )