نحوه گزینش استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد

سوال

نحوه گزینش استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد به چه صورت است ؟

خرید ادکلن

پاسخ ( 1 )

  0
  2018-10-15T09:41:43+03:30
  این پاسخ ویرایش شده است.

  به گفته معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه امیرکبیر گزینش اولیه استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد بر عهده سازمان سنجش است .
  سيد محمدحسین کريميان درباره پذیرش ۴۰ درصدی استعدادهای درخشان در دانشگاه‌ های سطح یک ، اظهار کرد : این طرح باعث می‌ شود که نخبگان بیشتری جذب دانشگاه‌ های سطح یک شوند . دانشجویان اینگونه براساس سوابقشان جذب می‌ شوند .
  معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه امیرکبیر درباره پر شدن این ظرفیت در دانشگاه‌ ها ، گفت : این ظرفیت‌ ها پر می‌ شود چراکه اکنون بیش از ظرفیت دانشجوی استعداد درخشان داریم و ناگزیر می‌ شویم که گزینش کنیم .
  وی درباره رانت‌ های احتمالی در این زمینه ادامه داد :‌ گزینش‌ های اولیه فقط از سوی سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌ گیرد یعنی سازمان سنجش آموزش کشور مدارک و مستندات را دریافت می‌ کند و بعد به دانشگاه‌ ها اعلام می‌ کند . دانشگاه‌ ها نمی‌ توانند خودشان را پذیرش کنند که رانتی ایجاد شود . با قاطعیت می‌ گویم که حداقل در دانشگاه‌ های شهر تهران غیر از این روش پذیرش وجود ندارد .
  کريميان اعلام کرد : اگر این ظرفیت پر نشود ظرفیت‌ ها به آزمون اضافه می‌ شود .

  منبع : آنا
  —————-
  عدم امکان پذیرش رانتی استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد
  به گفته رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت با توجه به نظارت سختگیرانه امکان پذیرش رانتی استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد وجود ندارد .

  محمدعلی برخورداری درباره سهمیه ۴۰ درصدی دانشگاه‌ های سطح یک به دانشجویان استعداد درخشان ، اظهار کرد : به نظر بنده ممکن است این ظرفیت پر نشود ، اکنون دانشگاه‌ ها ظرفیت ۱۰ درصدی برای اختصاص به استعدادهای درخشان دارند که همیشه بیش از آن متقاضی دارند ، با افزایش به ۴۰ درصد بسیاری جذب خواهند شد ؛ اما امکان دارد پر نشود .

  وی در پاسخ به اینکه آیا این افزایش سهمیه سبب نمی‌ شود رانتی برای افراد خاص ایجاد شود ، گفت : در کشور ما متأسفانه در هر زمینه‌ ای سفارش می‌ شود ، در مواردی که ضرری به کسی وارد نمی‌ شود ؛ مانند درخواست مهمانی می‌ توان به سفارش‌ ها توجه کرد ؛ مثلاً کسی مادر مریض دارد که لازم است در کنار او باشد ، ولی در موارد دیگر نمی‌ توان خارج از چارچوب عمل کرد .

  رئیس سابق دانشگاه علم و صنعت گفت : دانشگاه‌ های سطح یک به‌راحتی با آموزش برخورد نمی‌ کند و کمیته‌ های بررسی‌ کننده در این دانشگاه‌ها سختگیرانه نظارت می‌ کنند ، البته باید به این موضوع هم توجه داشت که سازمان سنجش آموزش کشور تأیید‌های اولیه را صادر می‌ کند و به دانشگاه‌ ها ارائه می‌ دهد .

  برخورداری ادامه داد : دانشگاه‌ ها برای پر کردن این ظرفیت اجباری ندارند ، می‌توانند از طریق کنکور ، پذیرش کنند و ظرفیت خالی مانده را از این طریق پر کنند .

  منبع : آنا

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )