شناخت دارو هیدروکسی زین

سوال

دارو هیدروکسی زین برای درمان چه بیماری کاربرد دارد و عوارض آن چیست لطفا راهنمایی کنید .

خرید ادکلن

پاسخ ( 1 )

  0
  2018-09-15T11:20:39+04:30

  داروی هیدروکسی زین جزء داروهای ضدحساسیت در زیر گروه آنتی هیستامین های خواب آور به شمار می رود . دارو هیدروکسی زین با توجه به دارا بودن خاصیت ضد حساسیت که دارد سبب کاهش خارش های پوستی که ناشی از حساسیت هستند می شود . ماده شیمیایی هیستامین هنگامی آزاد می شود که بدن انسان در ارتباط با ماده ی حساسیت زا ، نیش حشرات و حساسیت های فصلی قرار بگیرد . به هنگام آزاد شدن هیستامین علائمی از جمله آبریزش بینی ، التهاب گلو ، خارش ، عطسه و… بروز می دهد . هیدروکسی زین با توجه به خاصیت ضدحساسیت که دارد اثر هیستامین و علاءم آن را کاهش می دهد .
  ** اطلاعاتی که باید پیش از استفاده از دارو هیدروکسی زین بدانید **
  -در صورت بارداری، اقدام به بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی ضدحساسیت مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید.
  -در افراد بالای 65 سال حساسیت به عوارض این دارو بیشتر می باشد و ممکن است منجر به خواب آوری عمیق در فرد گردد.
  -در صورت سابقه ی مشکلات کبدی،کلیوی، قلبی، چشمی (آّب سیاه یا گلوکوم )، مشکلات پروستات یا هرگونه مشکل در دفع ادرار، صرع، مشکلات مزمن تنفسی مانند آسم و برونشیت و سایر موارد حتما پزشک خود را مطلع سازید.
  -در صورتی که مبتلا به انسداد روده ی کوچک می باشید (حتی از نوع خفیف)حتما پزشک خود را مطلع سازید.
  -از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

  ** توصیه های لازم که به هنگام استفاده از دارو هیدروکسی زین باید بدانید **
  هیدروکسی زین می تواند خواب آلودگی و گیجی شدیدی در شماایجاد کند. در صورتی که این اتفاق برای شما رخ داد، تا زمانی که اثر دارو از بین نرفته از رانندگی و کارهایی که نیاز به تمرکز و احتیاط بیشتری دارند خودداری کنید .
  -مصرف الکل عوارض خواب آوری هیدروکسی زین را تشدید می نماید به همین دلیل از مصرف الکل و فرآورده های الکلی در زمان درمان با این دارو خودداری نمایید .
  -در صورتی که قصد انجام عمل جراحی، درمان یا آزمایشات بالینی خاصی (مانند تست آلرژی)را دارید،درمانگر خود را از مصرف این دارو مطلع نمایید زیرا لازم است برای مدتی پیش از انجام این پروسه ها مصرف داروهای ضدحساسیت را قطع نمایید.
  -در مدت درمان با این دارو حساسیت بدن شما به نور بیشتر می شود لذا تاجای ممکن درمعرض نور مستقیم قرار نگیرید و از کرم های ضدآفتاب و عینک آفتابی استفاده نمایید.
  -پیش از شروع هر داروی جدید، پزشک یا داروساز خود را در جریان مصرف هیدروکسی زین قرار دهید تااز تداخلات دارویی و بروز عوارض دارویی جلوگیری نمایید.

  ** عوارض دارو هیدروکسی زین **
  _ از عوارض اینت دارو می توان به خشکی دهان اشاره کرد که می توان آن را با مصرف آدامس یا آبنبات فاقد شکر برطرف کررد .
  _ اگر به هنگام استفاده از این دارو با مشکل دفع ادرار مواجه شده اید به پزشک خود اطلاع دهید .
  _ اگر پس از استفاده از این دارو با معده درد و مشکلات گوارشی روبرو شده اید می توانید با مصرف غذا های سبک و اجتناب از غذاهای چرب و پر ادویه عوارض این دارو را کاهش دهید .
  _ اگر سردرد ناشی از مصرف این دارو را گرفتید بهتر است از داروساز داروساز خود درمورد داروی ضد درد مناسب سوال بفرمایید.
  _ احساس سرگیجه و خواب آلودگی و تاری دید
  * این دارو را از دسترس کودکان به دور بگذارید .

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )