شناخت دارو هپارین

سوال

دارو هپارین برای درمان چه بیماری هایی کاربرد دارد و عوارض آن چیست لطفا راهنمایی کنید .

خرید ادکلن

پاسخ ( 1 )

  0
  2018-09-16T10:10:21+04:30

  شکل هندسی دارو هپارین به صورت ویال می باشد . در رده درمانی ضد انعقاد خون قرار دارد . دارو هپارین کمک زیادی به درمان رومبوز وردهای عمقی و ترومبوآمبولی ریوی، جلوگیری از انعقاد خون در گردش خون خارج بدن طی جراحی قلب و روش های دیالیز،و به عنوان دارو کمکی برای درمان به وسیله آمپول شریانی محیطی و کاهش خطر بروز ترومبوز مغزی و مرگ در بیمارانی که دچار حمله پیشرونده شدید و ناگهانی می شوند کاربرد دارد .
  (( مکانیزم ))
  هپارین، بصورت غیرمستقیم‌درجایگاههای متعدد در هر دو راه داخلی وخارجی انعقاد خون اثر کرده و عمل مهار کننده آنتی ترومبین III (کوفاکتور هپارین)را بر چندین فاکتور انعقادی فعال شده، ازجمله ترومبین (فاکتور Ha) و فاکتورهای IXa، Xa، XlA، Xlla تشدید می‌کند. مهارفاکتور فعال شده Xaبا تولید ترومبین تداخل کرده و در نتیجه اعمال مختلف ترومبین را در انعقاد خون مهار می‌کند. هپارین همچنین تشکیل کمپلکس آنتی‌ترومبین III ـ ترومبین را تسریع‌می‌نماید و با این عمل، ترومبین را غیر فعال‌کرده و مانع تبدیل فیبرینوژن به فیبرین می‌گردد. هپارین از طریق مهار فعال شدن فاکتورهای تثبیت کننده فیبرین توسط ترومبین، از تشکیل لخته فیبرینی پایدارجلوگیری می‌کند.
  (( مصرف هپارین در بارداری ))
  هپارین از سد جفت عبور نمی کند. در دوران بارداری به ویژه در سه ماهه سوم و دوران پس از زایمان به علت خطر خونریزی از محل اتصال جفت به رحم و خونریزی در مادر، دارو را با احتیاط مصرف کنید. درمان با هپارین در دوران بارداری که بیش از یک ماه طول بکشد، می تواند در مادر استئوپنی و استئوپروز ایجاد کند.
  ** عوارض جانبی **
  عوارض جانبی معمول بر اثر مصرف هپارین؛ اگر فردی حین مصرف هپارین با هر کدام از این علائم مواجه شد که به مرور شدت گرفتند و یا اینکه از بین نرفتند باید با پزشک خود تماس بگیرد و وی را از این موضوع مطلع کند:

  – قرمزی، درد، کبودی و یا زخم در محل تزرق

  – ریزش مو

  عوارض جانبی جدی بر اثر مصرف هپارین؛ اگر فردی حین مصرف هپارین با هر کدام از این عوارض جانبی جدی مواجه شد باید خیلی فوری به پزشک خود مراجعه کند:

  – استفراغ خونی و یا به رنگ قهوه

  – مدفوع به رنگ قرمز روشن ، سیاه یا قیری مانند

  – ادرار خونی

  – خونریزی یا کبودی غیر عادی

  – خستگی بیش از حد و بسیار زیاد

  – حالت تهوع یا استفراغ

  – احساس درد ، فشار و سنگینی و ناراحتی در فقسه سینه

  – احساس ناراحتی در نواحی شانه ، بازوها ، فک ، گردن و پشت

  – تعریق بیش از حد

  – سرفه های خونی

  – سردردهای شدید و ناگهانی

  – غش کردن یا احساس سبکی در سر

  – از دست دادن ناگهانی تعادل و مشکل در راه رفتن

  – گیجی ناگهانی

  – مشکل ناگهانی در صحبت کردن و درک کردن

  – بی حسی و ضعف ناگهانی در صورت ، دست ها و پاها

  – مشکل در نگاه کردن از یک یا هر دو چشم

  – تغییرات رنگی پوست و ظاهر شدن رنگ های بنفش و سیاه در پوست

  – درد یا تغییرات رنگی آبی و سیاه در دست ها و پاها

  – خارش و سوزش (بخصوص در قسمت کف پا)

  – تب یا لرز کردن

  – خس خس سینه ، تنگی نفس ، مشکل در تنفس ، مشکل در بلع ، خارش و کهیر

  – درد یا شکستگی در استخوان
  (( مواردی که مهم است بدانید ))
  1- این دارو در موارد زیر باید با احتیاط مصرف شود:

  بیحسی منطقه ای یا انسداد اعصاب ناحیه کمر، دیسکرازی خونی بخصوص کمی پلاکت های خون، زایمان اخیر، آندوکاردیت تحت حاد باکتریایی، جراحی های اخیر اعصاب یا چشم یا در مواردی که نیاز به عمل جراحی اعصاب یا چشم وجود دارد، پریکاردیت یا نشت مایع به پریکارد،عیب شدید کار کلیه، جراحی عمده یا زخم هایی که سبب به وجود آمدن سطوح باز و وسیع می شوند، صدمه شدید به ویژه به دستگاه عصبی مرکزی، سوراخ شدگی نخاع، زخم یا سایر ضایعات فعال گوارشی، ادراری، تنفسی، واسکولیت شدید و عیب شدید کار کبد.

  2- توصیه می شود در بیمارانی که هپارین مصرف می کنند، از تزریق عضلانی سایر داروها، به دلیل احتمال بروز هماتوم و خونریزی در اطراف محل تزریق خودداری شود. 3- خونریزی از لثه ممکن است نشانه مصرف بیش از حد هپارین باشد. درمان با هپارین خطر بروز خونریزی موضعی طی جراحی های دهان و پس از آن را افزایش می دهد.

  4- از آنجا که هپارین از بافت های حیوانی تهیه می شود، توصیه می شود در بیمارانی که سابقه حساسیت یا آسم دارند، ابتدا مقدار آزمایشی 1000 واحد قبل از شروع درمان تزریق شود.

  5- در صورت استفاده از برنامه درمانی با مقادیر کامل هپارین، مقدار مصرف دارو باید با توجه به نتایج آزمون های انعقاد خون برای هر فرد تنظیم شود.

  * اگر از این دارو در دراز مدت استفاده شود علائمی نظیر مدفوع قیری تیره ، کبودی آسان ، خونریزی غیر معمول ، خون قرمز در مدفوع ، استفراغ خونین یا به رنگ قهوه ای ، خون دماغ و خون در ادرار پدیدار می شود .

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )