شناخت دارو هماتینیک

سوال

دارو هماتینیک برای درمان چه بیماری کاربرد دارد و عوارض آن چیست لطفا راهنمایی کنید.

خرید ادکلن

پاسخ ( 1 )

  0
  2018-09-16T09:52:11+04:30

  دارو هماتینیک به اشکال قرص می باشند . همچنین این دارو برای درمان کم خونی مگالوبلاستیک ، درمان نقص جذب آهن ، فقر آهن ، کم خونی در بارداری ، نوزادی ، کودکی و کم خونی پرنیشیوس موثر است . آهن یک ماده معدنی بوده و در ترکیبات هموگلبین و مبوگلوبین و دیگر آنزیم ها وجود دارد . برای تولید گلبول های قرمز و سنتز پورین ها و متابولیسم اسید های آمپر ، استفاده از اسید فولیک بسیار مهم است . همچنین اسید آسکوربیک جذب آهن را افزایش می دهد.
  ** اگر دچار هموسیدروز ، کم خونی همولیتیک و هموکروماتوز هستید و اگر به مواد موجود در این کسول حساسیت دارید از این قرص استفاده نکنید . مصرف این قرص در دوران بارداری و شیردهی هیچ عارضه ای ندارد .
  (( فارماکوکینتیک دارو ))
  ویتامین B12 دارو از روده بزرگ جذب شده، در کبد ذخیره می شود و نیمه عمر آن حدودا شش روز می باشد. فولیک اسید موجود در آن به سرعت از طریق دستگاه گوارش به خصوص از قسمت فوقانی دوازدهه جذب می گردد و در کبد متابولیزه می شود. فروس فومارات از تمامی طول دستگاه گوارش جذب می گردد. میزان جذب آهن آن بستگی به کمبود آهن در بدن دارد و اسید آسکوربیک آن در جذب آهن غیر هم موثر می باشد.
  ** عوارض **
  بعد از مصرف این دارو احتمال ابتلا به اسهال، تهوع، استفراغ، واکنش های التهابی و یبوست، تیرگی رنگ مدفوع وجود دارد. و خوب است بدانید که مسمومیت حاد با این کپسول از استفراغ تا کما را شامل می شود که اقدامات پزشکی برای رفع آن لازم است.

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )