شناخت دارو هماتینیک

سوال

دارو هماتینیک برای درمان چه بیماری کاربرد دارد و عوارض آن چیست لطفا راهنمایی کنید.

حل شده 0

پاسخ ( 1 )

 1. دارو هماتینیک به اشکال قرص می باشند . همچنین این دارو برای درمان کم خونی مگالوبلاستیک ، درمان نقص جذب آهن ، فقر آهن ، کم خونی در بارداری ، نوزادی ، کودکی و کم خونی پرنیشیوس موثر است . آهن یک ماده معدنی بوده و در ترکیبات هموگلبین و مبوگلوبین و دیگر آنزیم ها وجود دارد . برای تولید گلبول های قرمز و سنتز پورین ها و متابولیسم اسید های آمپر ، استفاده از اسید فولیک بسیار مهم است . همچنین اسید آسکوربیک جذب آهن را افزایش می دهد.
  ** اگر دچار هموسیدروز ، کم خونی همولیتیک و هموکروماتوز هستید و اگر به مواد موجود در این کسول حساسیت دارید از این قرص استفاده نکنید . مصرف این قرص در دوران بارداری و شیردهی هیچ عارضه ای ندارد .
  (( فارماکوکینتیک دارو ))
  ویتامین B12 دارو از روده بزرگ جذب شده، در کبد ذخیره می شود و نیمه عمر آن حدودا شش روز می باشد. فولیک اسید موجود در آن به سرعت از طریق دستگاه گوارش به خصوص از قسمت فوقانی دوازدهه جذب می گردد و در کبد متابولیزه می شود. فروس فومارات از تمامی طول دستگاه گوارش جذب می گردد. میزان جذب آهن آن بستگی به کمبود آهن در بدن دارد و اسید آسکوربیک آن در جذب آهن غیر هم موثر می باشد.
  ** عوارض **
  بعد از مصرف این دارو احتمال ابتلا به اسهال، تهوع، استفراغ، واکنش های التهابی و یبوست، تیرگی رنگ مدفوع وجود دارد. و خوب است بدانید که مسمومیت حاد با این کپسول از استفراغ تا کما را شامل می شود که اقدامات پزشکی برای رفع آن لازم است.

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ