حق کسب و سرقفلی

سوال

لطفا  درباره حق کسب و سرقفلی و مستاجر مغازه در مقابل صاحب مغازه بگید. اینکه صاحب مغازه به راحتی میتونه مستاجر رو بلند کند ؟

خرید ادکلن

پاسخ ( 1 )

  0
  2018-04-10T09:00:52+04:30

  در حالت عادی مالک میتواند مستاجر را هم بعد از اتمام مدت بلند کند مگر اینکه بحث سرقفلی در میان باشد و بطور ساده شما تصور کنید در سالهای قبل از 76 مغازه ای اجاره کردید و باعث رونق آن مکان شدید و به اصلاح آن مکان شناخته شده است حالا موجر یا همان صاحب ملک به شما میگه تخلیه کن، باید طبق نظر کارشناس حق سرقفلی یا کسب و پیشه شما را که باعث رونق و اعتبار محل شده اید را پرداخت کند چه از شما هنگام اجاره سرقفلیی بهوی تعلق نمیگیرد، برای فهم بهتر توضیحات موارد زیر رو لازم میدونم بگم که :

  1- اکثر مغازه ایی که در بافت بازارهایی قدیم یا مناطق قدیمی شهرها (مثل بازار بزرگ تهران، خیابان ولیعصر، انقلاب، جمهوری و…) هستند حق سرقفلی دارند به همین دلیل با این جمله سرقفلی این مغازه به فروش میرسد مواجه میشویم ممکنه چند دست سرقفلی آن چرخیده باشد البته برای انتقال سرقفلی بهمستاجر جدید مالک باید رضایت دهد یا در اجاره مستاجر حق انتقال به غیر دااشته باشد والا مستاجر باید از دادگاهاجازه انتقال بگیرد.

  2- اکثر مغازه های نوساز و پاساژ ها و مراکز خرید جدید بدون حق سرقفلی هستند و این موضوع در اجاره نامه هم قید میشود که حق کسب و پیشه و سرقفلی برای مستاجر ایجد نمیشود .

  3- پیدایش سرقفلی یا حق کسب و پیشه فقط برای مکان های تجاری است و شامل مکان مسکونی نمیشه .

  4- در قانون سال 56 از حق کسب و پیشه نام برده در قانون سال76 ممکن است از نظر ماهیت حقوقی تفاوت هایی با هم داشته باشند اما در عمل و در عرف از هر دو به عنوان سرقفلی یاد میشود.

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )