حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر

سوال

با سلام .من یک دختر ۱۴ ساله دارم که بشدت به من وابسته است و از پدرش میترسه.۴ ساله که از پدرش طلاق گرفتم و الان تصمیم به ازدواج مجدد دارم .آیا با ازدواج من دخترم باید با پدرش زندگی کنه؟؟قبلا هم تهدید کرده در صورت ازدواج من دخترمو میگیره .سوالم اینه با توجه به اینکه دخترم بالغ شده باز هم میتونه این کارو بکنه؟؟ممنون میشم جوابمو بدین

حل شده 0
ناشناس 4 سال 2018-05-27T04:24:02+04:30 5 پاسخ 1598 بازدید 0
خرید ادکلن

پاسخ ها ( 5 )

    0
    2019-10-26T22:41:19+03:30

    من 18 سالمه و با پدرم زندگی میکنم.میتونم برم دادگاه درخواست بدم از این ب بعد با مادرم زندگی کنم و حضانت خودمو از پدرم بگیرم؟
    پدر و مادرم سالمن و مشکلی ندارن هیچکروم

    0
    2018-12-28T12:52:10+03:30

    سلام خسته نباشید .من از خانمم جدا شدم . دختر ۱۶ ماه بود که همسرم بچه رو رها کرد و طلاق گرفت.الان ۲ ساله میگذره اصلا سراغ بچه نیودمده البته یکبارم ۱۲ ماهگی رها کرد شکایت کردم برگشت و ۱۶ ماهگی دیگه کلا رفت.آیا اگه یه روزی شکایت کنه بچه رو بخواد میتونه بگیره دخترمو قانون بهش میده؟

      1
      2019-01-07T09:55:23+03:30

      موارد سقوط حق حضانت :

      الف) جنون : مطابق مادر 1170 قانون مدني «اگر مادر در مدتي که حضانت طفل با اوست مبتلا به جنون شود يا … » پس مي توان دريافت که حق حضانت تا زماني است که هر يک از والدين سالم باشند و قدرت اعمال حق را داسته باشند. بنابراين در صورت حدوث جنون يا هر عاملي که قادر به اعمال حق و نگهداري اطفال نباشد اين حق ساقط مي شود و ديگري آن را بدست مي آورد.

      ب ) ازدواج مجدد : قبلاً ذکر کرديم که ازدواج مجدد مادر در حالت فوت پدر باعث اسقاط حق حضانت مادر نمي گردد اما زماني که بعد از طلاق باشد و مادر ازدواج مجدد بنمايد مطابق ماده 1170 ق.م حضانت مادر ساقط مي شود و به پدر انتقال پيدا مي کند .

      ج) کفر : اين مورد در قانون به آن تصریح نشده است . اما بايد آن را به يکي از موارد سقوط حضانت دانست مثلاً اگر مرد مسلماني با زن يهودي ازدواج کند و بعد از بچه دار شدن از هم جدا شوند حضانت با پدر است نه با مادر .

      د) انحطاط اخلاقي و ناتواني در نگهداري طفل : ماده 1173 ق.م مقرر داشته که (هر گاه در اثر عدم مواظبت يا انحطاط اخلاقي پدر يا مادري که طفل تحت حضانت اوست صحت جسماني و يا تربيت اخلاقي طفل در معرض خطر باشد ، محکمه مي تواند با تقاضاي اقرباي طفل يا به تقاضاي قيم او يا به تقاضاي مدعي العموم ، هر تصميمي را که براي حضانت طفل مقتضي بداند اتخاذ کند.

    0
    2018-05-27T09:26:27+04:30
    این پاسخ ویرایش شده است

    براي حضانت و نگهداري طفل كه پدر و مادر او از يكديگر جدا شده‌اند، مادر تا 7 سالگي (پسر يا دختر فرقي ندارد) اولويت دارد و پس از آن حضانت با پدر است. پس از 7 سالگي هم در صورتي‌كه ميان پدر و مادر درباره حضانت اختلاف باشد، حضانت طفل با رعايت مصلحت كودك و به تشخيص دادگاه است.

    بر این اساس حضانت طفل پس از هفت سالگی به طور مطلق به پدر واگذار نمی‌شود، بلکه هرگاه بین پدر و مادر طفل در مورد حضانت او اختلاف شود، معیار تعیین حضانت‌کننده صرفاً مصلحت طفل است؛ چه‌بسا علی‌رغم عدم وجود عیب و نقصی در پدر به تشخیص دادگاه مصلحت طفل اقتضاء می‌کند حضانت او بر عهده مادرش باشد. پس از رسیدن طفل به سن بلوغ، دادگاه خود را فارغ از رسيدگي درخصوص حضانت دانسته و فرزندان حق انتخاب ادامه زندگي نزد يكي از والدين را خواهند داشت؛ كه در هر صورت تأمين مخارج زندگي با پدر خواهد بود.

    در صورتیکه مادر ازدواج مجدد کند طبق ماده 1170 قانون مدنی حضانت فرزند از وی گرفته خواهد شد مگر اینکه به دلایلی از قبیل فساد و انحطاط اخلاقی پدر یا مسائلی که به مصلحت کودک نباشد که نزد پدر زندگی کند و این موارد نیز باید نزد دادگاه صالحه اثبات شود در این صورت حضانت از مادر سلب نخواهد شد.

    تبصره 1 ماده 1210 قانون مدنی: «سن بلوغ در پسر پانزده سال تمام قمری و در دختر نه سال تمام قمری است .»

    در رویه قضایی چنین است که گفته می شود دختر بعد از 9 سال و پسر بعد از 15 سال قمری از دایره حضانت خارج است و به تعبیر حقوقی این که بحث کنیم بعد از این سال ها حضانت با پدر است یا مادر سالبه به انتفاد موضوع است و در این خصوص دادگاه خانواده ورود پیدا نمی کنند و اظهار می کنند خود فرزند می تواند انتخاب کند که با پدر یا مادر زندگی کند! از طرفی سن رشد در کشور ما 18 سال تمام است (اول نوزده سالگی) است یعنی از فاصله سن بلوغ تا 18 سالگی باز هم شخص محجور است و نمی تواند در امور مالی خود به تنهایی ورود پیدا کند.

    بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )