تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 97

سوال

تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سراسری 97 در چه زمانی است ؟

آیا این سوال مفید بود؟
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.36 (14 رای)
حل شده 0

جواب ها ( 43 )

 1. این نظر ویرایش شده

  زمان و شرایط شرکت در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت ارشد سراسری 97 

  توضیحاتی در خصوص عدم برگزاری تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 97

  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از تصمیم اشتباه وزارت علوم در خصوص عدم برگزاری تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 97 خبر داد .

  محمد قمی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی درباره دستور اخیر وزارت علوم مبنی بر عدم اجازه به دانشگاه ها برای تکمیل ظرفیت اظهار داشت : متاسفانه وزارت علوم در این خصوص دچار اشتباه شد و بر روی صندلی های خالی دانشگاه ها حساب دقیقی نکردند .

  وی افزود : باید از ظرفیت دانشگاه ها و صندلی های خالی آنها استفاده بهینه کرد تا از خروج دانشجویان از کشور و همچنین ترک تحصیل آن ها جلوگیری شود .

  قمی تصریح کرد : متاسفانه برخی ها معتقدند که این حجم عظیم از دانشجویان پس از فارغ التحصیلی نیاز به شغل دارند و کشور در حال پاسخ گوی این حجم از متقاضیان شغل نیست ؛ اما این اعتقاد درست نیست ، حتی اگر شغل مناسب برای این افراد نباشد باید به تحصیل ادامه دهند و سواد کافی را داشته باشند .

  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اذعان داشت : وجود افراد بدون شغل با سواد خیلی بهتر از افراد بی سواد بدون شغل است .

  وی در پایان تاکید کرد : وزارت علوم باید نظارت بیشتری را بر روی جذب دانشجویان به دانشگاه داشته باشد و دانشجویان باید بر اساس ضوابط جذب دانشگاه شوند ؛ مجلس و وزارت علوم باید بر دانشگاه های غیر انتقاعی ، دولتی و آزاد نظارت بیشتری داشته باشد .

  منبع : ایسکانیوز


   

  حذف تکمیل ظرفیت از سال آینده
  معاون آموزش وزارت علوم از حذف کامل مرحله تکمیل ظرفیت از سال آینده خبر داد .

  مجتبی شریعتی نیاسر روز چهارشنبه افزود : برخی دانشگاه ها بدون توجه به مسائل قانونی اقدام به پذیرش دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت کردند که این موضوع خلاف قانون است .

  ادامه این خبر در اینجا


   

  پذیرش تکمیل ظرفیت ؛ نیاز به حق داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد

  23 آبان 97
  در حالی دو ماه از شروع سال تحصیلی می‌گذرد که تنها خبری که از تکمیل ظرفیت کنکور کارشناسی ارشد منتشر شده است، اطلاعیه‌های سازمان سنجش مبنی بر عدم پذیرش در این مرحله از آزمون است. مرحله‌ای که هر ساله امید بسیاری از داوطلبان به آن است و دانشجویان زیادی از این طریق وارد دوره کارشناسی ارشد شده‌اند. حال با ابلاغ بخشنامه‌ای کارشناسی‌نشده و عجولانه، آرزوهای بسیاری از داوطلبان به باد رفته است.

  اسفندماه سال 1396 معاون آموزشی وزارت علوم از ابلاغ مصوبه‌ای عجیب ظرف دو ماه خبر دارد؛ مصوبه‌ای که برمبنای آن پذیرش دانشجو در دوره تکمیل ظرفیت حذف می‌شد؛ مصوبه‌ای که نه توضیحی درخصوص دلایل آن ارائه شد و نه درخصوص اهداف آن.

  این در حالی بود که هر سال پس از ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان در مقطع کارشناسی ارشد تعدادی ظرفیت خالی باقی می‌ماند. برخی پذیرفته‌شدگان به هر دلیلی تمایل به تحصیل در رشته‌محل قبولی خود نداشتند و برخی داوطلبان نیز همزمان در دانشگاه آزاد و سراسری قبول می‌شدند و با انتخاب یک محل قبولی، ظرفیت محل قبولی دیگر خالی می‌ماند. علاوه بر این، برخی دانشگاه‌ها نیز با گذشت زمان موفق به اخذ مجوز رشته و یا باز کردن ظرفیت جدید می‌شدند و تکمیل ظرفیت فرصتی برای دانشگاه‌ها برای پر کردن ظرفیت خالی و نیز شانس دوباره‌ای برای داوطلبانی بود که موفق به پذیرش در مقطع ارشد در مرحله اصلی نشده بودند.

  با گذشت دو ماه از زمانی که معاون وزارت علوم درخصوص ابلاغ مصوبه عدم تکمیل ظرفیت خبر داده بود، دیگر صحبتی در این خصوص مطرح نشد و حذف پذیرش تکمیل ظرفیت برای داوطلبان چندان جدی به نظر نیامد تا این که حدود شش ماه بعد، در شهریورماه ۱۳۹۷، این بار مشاور سازمان سنجش آموزش کشور، حسین توکلی، خبر داد که براساس قانون جدید سنجش و پذیرش دانشجو، در آزمون‌های مختلف تکمیل ظرفیت برگزار نمی‌شود. اما این خبر با جمله‌ای که از مشاور سازمان سنجش نقل شد، هنوز جای امیدواری برای برگزاری تکمیل ظرفیت را برای داوطلبان کارشناسی ارشد باقی گذاشت. چرا که مشاور سازمان سنجش گفته بود:

  اگر ظرفیت دانشگاه‌ها پر نشود، امکان دارد که رؤسای دانشگاه‌ها به وزارت علوم درخواست دهند که فرصت تکمیل ظرفیت درنظر گرفته شود، اگر تصمیم وزارت علوم در این باره تغییر کند متعاقباً اعلام خواهیم کرد.

  این موضوع در حالی بود که در مهر ماه، رئیس دانشگاه پیام نور و نیز رئیس اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی از خالی ماندن ۵۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌های زیرمجموعه خود در مقطع کارشناسی ارشد خبر دادند. این جاهای خالی عدم برگزاری تکمیل ظرفیت را با تردید روبرو می‌ساخت.

  علاوه بر این، پس از اعلام نتایج آزمون کارشناسی ارشد پزشکی، سازمان سنجش آموزش پزشکی نیز اعلام کرد که هرگونه تکمیل ظرفیت پس از اعلام نتایج نهایی، براساس اعلام دانشگاه‌های متقاضی صورت می‌پذیرد.

  اما همه این موارد راه به جایی نبرد و در نهایت اواخر مهر ماه اعلام شد که مرحله تکمیل ظرفیت برای کنکورهای کارشناسی ارشد سراسری و کارشناسی ارشد گروه پزشکی در سال ۹۷ اجرا نمی‌شود و آب پاکی روی دستان داوطلبان کارشناسی ارشد ۹۷ ریخته شد.

  در این میان بازار شایعات نیز داغ شده بود و برخی داوطلبان از ثبت‌نام غیررسمی داوطلبان ذخیره در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد برای پر کردن ظرفیت خالی‌مانده این دانشگاه سخن می‌گفتند.

  اما با وجود خالی ماندن ظرفیت دانشگاه‌ها از سویی و نارضایتی داوطلبان و مطرح شدن چنین شایعاتی توسط برخی از سوی دیگر، همچنان توضیحی برای عدم برگزاری تکمیل ظرفیت که مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو بود ارائه نشد. تصمیمی که به نظر نمی‌رسید به نفع دانشگاه‌ها، به‌خصوص دوره‌های شهریه‌پرداز و نیز به نفع داوطلبانی باشد که با رد شدن در مرحله اول، چشم‌انتظار مرحله تکمیل ظرفیت بودند.

  این تصمیم و عدم تشریح دلایل پشت آن، آن‌قدر باورنکردنی می‌نماید که هنوز هم تعدادی از داوطلبان کارشناسی ارشد ۹۷ در رابطه با عدم برگزاری تکمیل ظرفیت دچار تردید هستند و خواهان پیگیری جهت برقراری این مرحله از پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد هستند.

  نحوه اعتراض به حذف تکمیل ظرفیت دکتری ۹۷

  داوطلبان می‌توانند جهت اعتراض به عدم برگزاری تکمیل ظرفیت دکتری ۹۷ از طریق پیام و تماس به خبرگزاری‌ها زیر و نیز مراکز پاسخگویی سازمان سنجش و مرکز آزمون دانشگاه آزاد و کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی نسبت به طرح موضوع و درخواست برگزاری تکمیل ظرفیت اقدام نمایند.

  شماره تماس یا پیامک

  آدرس ایمیل یا تماس اینترنتی
  شماره تماس یا پیامک
  خبرگزاری مهر Info@mehrnews.com

  ۰۲۱-۴۳۰۵۱۰۰۰

  خبرگزاری ایسنا info@isna.ir ۰۲۱-۶۱۹۷۲۰۰۰
  خبرگزاری فارس info@farsnews.ir
  خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان

  science@yjc.ir

  پیامک: ۱۰۰۰۱۹۱۵
  خبرگزاری دانشجو

  info@snn.ir

  ۰۲۱-۸۸۳۸۱۵۲۴ | ۰۲۱-۸۸۳۸۱۵۲۱

  ۰۲۱-۸۸۸۲۵۰۹۱ | ۰۲۱-۸۸۸۴۶۰۸۳

  مرکز پاسخگویی سازمان سنجش آموزش کشور http://request.sanjesh.org/noetrequest/login/
  مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد FAQ.AZMOON.ORG ۰۲۱-۴۷۴۳
  کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تلفن تماس: ۳۳۴۴۰۰۶۵-۰۲۱

  دورنگار: ۳۳۴۴۰۰۶۶-۰۲۱

  منبع : مسترتست
  ————
  تاکید بر عدم برگزاری تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 97
  30 مهر 97
  رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بر عدم برگزاری تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 97 دانشگاه های وزارت علوم و وزارت بهداشت تاکید کرد .
  نتایج کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور و همچنین کنکور کارشناسی ارشد گروه پزشکی در شهریورماه ۹۷ اعلام شده است .

  دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت : برای کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور مرحله تکمیل ظرفیت نخواهیم داشت .
  وی افزود : مرحله تکمیل ظرفیت تنها برای دانشگاه فرهنگیان در کنکور سراسری اجرا می شود .
  رئیس سازمان سنجش آموزش کشور یادآور شد : تکمیل ظرفیت برای مراکز آموزش عالی غیرانتفاعی و دانشگاه پیام نور به دلیل پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی در کنکور سراسری شامل این موضوع نمی شود .
  همچنین دکتر آبتین حیدرزاده رئیس مرکز سنجش پزشکی وزارت بهداشت در این باره بیان داشت : طبق مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، برای سال ۹۷ هیچ برنامه ای برای تکمیل ظرفیت در کنکورهای کارشناسی ارشد در دانشگاه ها اجرا نمی شود و این موضوع برای رشته های علوم پزشکی نیز صادق است .

  رئیس مرکز سنجش پزشکی وزارت بهداشت افزود : مرحله تکمیل ظرفیت برای دانشگاه های علوم پزشکی در کنکور ارشد رشته های علوم پزشکی در سال ۹۷ نخواهیم داشت .
  منبع : مهر

  ————————
  خبر جدید درباره تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد 97
  مشاور سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده است امسال تکمیل ظرفیت برای کارشناسی ارشد 97 نخواهیم داشت.
  ——————
  همانطور که اشاره کردیم پس از مشخص شدن نتایج آزمون کارشناسی ارشد سراسری 97  دانشگاه ها کد رشته های دارای ظرفیت را از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور به نشانی sanjesh.org اعلام می کنند و یک فرصت مجدد استثنایی را در اختیار داوطلبان قرار می دهند. در واقع انتشار دفترچه انتخاب رشته تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد اوایل مهر ماه آغاز خواهد بود. جهت انجام انتخاب رشته نیز می بایست به سایت سازمان سنجش مراجعه نمایید. از جمله شرایط شرکت در تکمیل ظرفیت ارشد سراسری این است که داوطلب بایستی در کنکور کارشناسی ارشد 97 شرکت کرده باشد و کارنامه اولیه برای وی صادر شده باشد. حتی داوطلبانی هم که مجاز به انتخاب رشته دانشگاه های روزانه نشده اند هم می توانند از این فرصت استثنایی استفاده نمایند. لازم به ذکر است که شما در انتخاب رشته تکمیل ظرفیت تنها مجاز به انتخاب 20 کد رشته خواهید بود ضمنا برای انتخاب رشته تکمیل ظرفیت نیازی به پرداخت هزینه نمی باشد.

  بهترین پاسخ
 2. امسال ارشد ۹۷ تکمیل ظرفیت داریم یانه ؟

  • دروود
   مشخص نیست هنوز

  • با سلام و خسته نباشید: بنده علی دهقانی علمی هستم رتبه داوطلبیم در کارنامه نهایی 19 برای ارشد رشته مدیریت دریایی گرایش حمل و نقل دریایی شده و درصورتیکه آخرین رتبه قبولی 12 است .چند درصد امکان دارد اگر تکمیل ظرفیت ارشد 97 انجام بشه . در دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار بصورت روزانه قبول شوم.

 3. با سلام من ارشد روزانه قبول شده ام از رشته قبولی خود راضی نیستم تو رو خدا امسال تکمیل ظرفیت را حذف نکنید زمان تکمیل ظرفیت چه تاریخی هست؟

 4. سلام ایا با رتبه های حدود 700هم شانس روزانه تو تکمل هس ارشد حسابداری

 5. بنده با رتبه 65 ایرانشناسی قبول نشدم آیا امسال تکمیل ظرفیت هست؟ شانس قبولی دارم؟

 6. سلام من با سهمیه 5 درصد رتبه ی 180 مهندسی صنایع شدم .ولی روزانه تو شهر خودمون رو قبول نشدم.اگر تکمیل ظرفیت بشه من شانس قبولی دارم تو دوره های روزانه یا شبانه شهر های دیگه؟

 7. سلام، احتمالش هست تكميل ظرفيت آزاد امسال باشه؟ اگه باشه تا كي اعلام ميكنن ثبت نامو؟

 8. سلام‌.و عرض ادب..

  تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد امسال برگزار خواهد شد انشالله؟

 9. سلام و خسته نباشید
  امروز 20 مهر هست و اطلاعیه درمورد تکمیل ظرفیت ارشد ازاد و سراسری ها ندادن
  فقط غیرانتفاعی و پیام نور گفتن هست که اونم فعلا نشده.
  بنظر شما احتمالش هست برای ازاد.غیرانتفاعی و پیام نور؟
  بنظر شما تا چه تاریخی باید صبر کنیم تا اعلام بشه؟

  • دروود
   راستش باتوجه به اینکه امسال هی گفتند نیست بعد خبرهای ضد و نقیض میاد به همین خاطر واقعا هیچ تاریخی نمی تونم بدم. ولی به احتمال بسیار زیاد اعلام بشه، چون گویا یه ناهماهنگی هایی بوده که باعث شده بخشی از ظرفیت ها خالی بماند

 10. سلام
  اگر قراره تکمیل برگزار نشه چرا برای سراسری برگزار شده؟
  فقط ارشد و دکترا مظلوم هستند؟
  درحالی که تمام دانشگاه ها ظرفیت خالی دارن
  تا 30 مهر پبام نور و غیرانتفاعی تکمیل ظرفیت سراسری را برگزار کردن.دانشگاه ازاد هم 3 بار در مدت 2-3روزه برگزار کرد
  مشاوره اگر امکان داره از بلاتکلیفی مارو در بیار ممنون.

  • دروود
   واقعاً نمی تونم هیچ نظر قطعی بدم، اما تجربه ثابت کرده هرساله برگذار شده. اما وقتی خودمم مطمئن نیستم امیدوار کردن دیگران کار درستی نیست.

 11. سلام 25مهر هست وخبری از تکمیل ظرفیت نیست من درخواست دادم سنجش برای فرستادن کارنامه محرمانه چون که زمان انتخاب رشته اشتباه شد و دانشگاه شهر خودم اصلا وارد لیست انتخاب رشته نشد به نظرتون کارنامه محرمانه برام میفرستن یا راه دیگه ای هست که ثابت کنم قبول میشدم دانشگاه شهر خودم

  • دروود
   ثابت کردنی دوست عزیز وجود ندارد، شما باید در انتخاب رشته خود این مورد را وارد می کردید تا مشکلی بوجود نمی‌آمد. الان در حال حاضر حتی ثابت هم بشود فکر نمی کنم کاری بشه انجام داد

 12. سلام.
  غیر تکمیل ظرفیت راه دیگه ای برای ورود ب دانشگاه هست؟
  شرایط پذیرش در استعدادهای درخشان چیه؟و زمانش کیه؟

 13. سلام خسته نباشيد، تكميل ظرفيت واقعا نيست؟؟ يا مشخص نيست هنوز؟
  و اينكه آيا ميدونين ممتازين دانشگاه كه دانشگاه اساميشون رو اعلام ميكنه چطور ميتونن از اين شرايط استفاده كنند؟

 14. سلام
  تكميل ظرفيت ارشد كي مشخص ميشود؟؟

 15. سلام
  رفع محرومیت برای کساییه که ثبت نام کردن و نرفتن؟یا برا اونایی که انتخاب رشته کردن؟

 16. سلام خسته نباشید یعنی امسال تکمیل ظرفیت بهمن‌ها نداریم؟؟

 17. سلام.کجا باید اعتراض کنیم برای تکمیل ظرفیت؟ من سنجش پزشکیم
  هر جا اعتراض کردیم مقلی که واقعا دلشون نمیخواد برگزار بشه

 18. سلام.الان که تکمیل ظرفیت اعلام نمیشه
  امکانش نیست کلا از ایران بری و پذیرش از دانشگاه های خارج کشور بگیری؟؟؟…اصلا نمیشه کاری کرد؟؟؟

ارسال یک پاسخ