تفاوت گرایش محیط زیست و گرایش انرژی(محیط زیست) در ارشد مهندسی شیمی

سوال

سلام.

در ارشد مهندسی شیمی،تفاوت گرایش محیط زیست و گرایش انرژی(محیط زیست) در چیه؟

پیشاپیش ممنون از جوابتون

حل شده 0
کاربر مهمان 11 ماه 1 پاسخ 616 مشاهده 0
خرید ادکلن

پاسخ ( 1 )

 1. آشنایی با گرایش مهندسی محیط زیست

  کارشناسی ارشد محیط زیست گرایشی از رشته مهندسی عمران است که با موضوعاتی نظیر عملکرد مواد شیمیایی و زیست‌شناسی موجودات، مباحث مربوط به اتلاف گرما و انرژی حرارتی، تصفیه و پالایش آب و هوا و اصلاح وبهبود مکان‌هایی که در اثر آسیب‌های قبلی و آلودگی­ های صنعتی صدمه دیده‌اند، در ارتباط می­باشد.

  هدف دوره کارشناسی ارشد محیط زیست، افزایش اطلاعات کارشناسانی نظیر کارشناسان مهندسی عمران، مهندسی آب، مهندسی شیمی، مهندسی محیط زیست، مهندسی مکانیک، مهندسی بهداشت محیط و آموزش افرادی است که دارای توانایی های لازم جهت طراحی و نظارت برحسن اجرای پروژه‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف مهندسی محیط زیست بوده و در ضمن قادر به انجام تحقیقات لازم جهت حل مسائل و مشکلات زیست محیطی کشور باشند. از جمله پروژه های تخصصی مرتبط با این رشته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  شناخت و کنترل آلودگی منابع آب، خاک و هوا

  طراحی تاسیسات آب و فاضلاب شهری، روستایی و صنعتی

  کنترل آلودگیهای حاصل از مواد زائد جامد

  برنامه ریزی و مدیریت اجرای طرح‌های زیست محیطی

  ارزیابی زیست محیطی طرح‌های عمرانی

  این گرایش کارشناسی ارشد، مختص گروه مهندسی عمران نمی­باشد و از رشته­ های مهندسی آب، مهندسی مکانیک، مهندسی محیط زیست (بهداشت محیط)، شیمی (نساجی) و مهندسی پلیمر نیز پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد دارد.

  دروس اصلی کارشناسی ارشد و دروس مهم مورد نیاز برای این گرایش از دورۀ کارشناسی

  تعداد واحدهای مقطع کارشناسی ارشد محیط زیست مانند تمام گرایش‌های دیگر عمران در دوره پژوهش­ محور برابر 32 واحد است که شامل 24 واحد دروس تئوری و عملی، 2 واحد سمینار و 6 واحد پایان­ نامه است. در دوره آموزش­ محور نیز به جای 6 واحد پایان‌نامه، 6 واحد درس اختیاری گذرانده خواهد شد و در درس سمینار بر روی یک موضوع خاص تحقیق می‌شود. دروس اصلی گرایش محیط زیست عبارتند از:

  اصول مهندسی تصفیه آب و فاضلاب و مبانی انتقال و انتشار و مدلسازی آلاینده ها به همراه دو درس از بین دروس اصول مهندسی آلودگی هوا، اصول مهندسی و مدیریت پسماند و توسعۀ پایدار و مدیریت محیط زیست

  همچنین برخی از دروس اختیاری این گرایش عبارتند از:

  آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی، مواد زاید خطرناک، روش‌های عددی در مهندسی محیط زیست، طراحی تصفیه‌خانه آب و فاضلاب، آلودگی صدا و کنترل آن، مدیریت و برنامه‌ریزی محیط زیست، زباله‌سوزی، تصفیه فاضلاب‌های صنعتی، آلودگی خاک، آلودگیهای دریا و روش‌های کنترل آن، تصفیه آب، روش‌های ارزیابی زیست محیطی پروژه‌ها، طراحی تجهیزات کنترل آلودگی هوا، اندازه‌گیری و ارزیابی آلودگی هوا، تهویه صنعتی، کنترل آلودگی هوا در محیط‌های بسته، مدیریت کیفی منابع آب و …..

  دانشگاه های مطرح در سراسر کشور

  این گرایش نخستین بار در سال ۱۳۶۹ در دانشگاه تربیت مدرس دانشجو پذیرفته است. مطرح‌ترین دانشگاه‌ها در سطح کشور که در آن‌ها دوره کارشناسی ارشد محیط زیست برگزار میگردد عبارتند از:

  دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران (دانشکده فنی)، دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه تربیت مدرس و همچنین دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در 5 گرایش تخصصی زیر مجموعه محیط زیست تحت عنوان‌های آب و فاضلاب، آلودگی هوا، سواحل، مواد زاید جامد و منابع آب.

  زمینۀ فعالیت، آیندۀ شغلی و شرکت های عمرانی مرتبط با این گرایش

  در این گرایش امکان ادامه تحصیل در مقطع دکترا در داخل کشور وجود دارد و شرایط گرفتن بورس برای ادامه تحصیل در دانشگاههای معتبر خارج از کشور نیز امکان­پذیر است. فارغ التحصیلان این دوره زمینه فنی کافی برای احراز مشاغل زیر را دارند:

  همکاری با وزارتخانه­ ها و سازمانهای مسئول برنامه ­ریزی در زمینه مهندسی محیط زیست، مهندسین مشاور و شرکتهای مجری طرحهای مهندسی محیط زیست و صنایع مختلف جهت کنترل و یا کاهش آلودگی­های زیست محیطی

  بنابر موارد گفته شده، فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در دفاتر محیط زیست شهرداریها، سازمان حفاظت محیط زیست کشور، واحدهای محیط زیست مستقر در تمامی کارگاه‌های شرکت‌های پیمانکاری کشور و تشکل‌های غیر دولتی حامی محیط زیست، مشغول به کار شوند. علاوه بر اینها شرکت‌های مهندسی مشاور نیز در زمینه محیط زیست فعالیت میکنند که دو شرکت “آب‌ و محیط خاورمیانه” و “پویندگان محیط زیست” در جامعه مهندسان مشاور ایران به صورت رسمی در زمینه ارزیابیهای محیط زیستی فعال‌اند.
  ————–
  معرفی رشته مهندسی انرژی ازنگاه دانشجویان دانشگاه امیرکبیر

  به عنوان یک تعریف کلی مهندسی انرژی مجموعه ای است شامل دروس نظری و عملی برای تربیت کارشناسان نخبه برای طراحی توسعه مدیریت و بهره برداری از سیستم های استخراج فراورش تبدیل انتقال توزیع ومصرف انرژی.

  همچون اکثر رشته های مهندسی این رشته نیز بر پایه ی دروس ریاضی و فیزیک استوار است که با مقایسه ی واحد های ارائه شده در این رشته می توان فهمید که بیشرین مطابقت را با رشته های مهندسی مکانیک و مهندسی شیمی دارد.

  باتوجه به اینکه رشته کارشناسی مهندسی انرژی به تازگی در کشور تاسیس شده، لازم میبینیم برای آشنایی بیشتر توضیحاتی در رابطه تاریخچه آن ارائه شود.

  رشته ی مهندسی انرژی باتوجه به افزایش قیمت حامل های انرژی و ضرورت تربیت نیروی متخصص در زمینه های مختلف ان از دهه ی1970 میلادی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی امریکا و کشور های بزرگ عضو اتحادیه اروپا و برخی کشور های شرق آسیا آغاز شد.

  که بعدها به ناچار همه کشور ها باتوجه به محدودیت در منابع انرژی نیاز به وجود افراد متخصص در زمینه های مختلف انرژی از قبیل اکتشاف منابع جدید انرژی و حفظ منابع موجود و…. را در بخش های مختلف احساس کردند.

  در ایران نیز دانشگاه علوم تحقیقات تهران و بعد از ان دانشگاه صنعتی شریف در دهه ی 1370 خورشیدی اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد کردند که رشته مهندسی انرژی به عنوان یکی از گرایش های رشته مهندسی مکانیک مطرح شد.

  دانشگاه صنعتی امیر کبیر در سال 1394 خورشیدی اقدام به تاسیس دانشکده مهندسی انرژی کرد و از طریق آزمون سراسری نخستین دانشجویان کارشناسی را پذیزفت.

  این رشته مناسب چه کسانی است؟

  باتوجه به این که رشته ی مهندسی انرژی در کشور ما نوپاست، امکان پیشرفت بسیار زیادی در این رشته وجود دارد . این رشته برای تمام کسانی که به نوآوری و ایجاد تحول علاقمند هستند مناسب است. افرادی که وارد مهندسی انرژی می شوند باید خلاقیت کافی داشته باشند تا بتوانند میان مسائل و مطالب مختلف مربوط به انرژی و مهندسی آن ارتباط برقرار کنند زیرا مهم ترین عامل موفقیت در این رشته ایجاد ارتباط بین انرژی ها و ابزار موجود و کشف انرژی و ابزار جدید می باشد .

  ویژگی های شخصی تاثیر گذار :

  از جمله ویژگی های شخصی مورد نیاز در این رشته میتوان به خلاقیت و کنجکاو بودن و جستوجوگر بودن و صبور بودن اشاره کرد .

  همچنین شخص باید دارای افکاری وسیع و دید گسترده نسب به مسائل باشد . داشتن دید اقتصادی نیز از ویژگی های شخصی مورد نیاز می باشد .

  در دانشگاه:

  مهندسی انرژی حدود 145 واحد درسی دارد که شامل دروس عمومی و تخصصی می باشد .

  کل واحدهای ارائه شده ی مهندسی انرژی در سه دسته قرار میگیرند:

  1-واحد های مشترک با رشته های مهندسی مکانیک ومهندسی شیمی از قبیل ترمودینامیک1و2 .مکانیک سیالات و….و چند واحد از رشته مهندسی برق مثل سیستم های انرژی 1(مدار)

  2- 15 الی 20 واحد در زمینه ی اقتصاد و مدیریت (که در کمتر رشته ای وجود دارد) از قبیل مبانی اقتصاد و اقتصاد سنجی و ….

  3-واحد های متناسب با منابع روز دنیا برای انرژی از قبیل توربین های بادی و سلول های سوختی و سلول های خورشیدی و

  از جمله دروس تخصصی این رشته میتوان به دروس زیر اشاره کرد :

  -کنترل (کنترل درسی است که در آن به طراحی کنترل کنندهها،دینامیک و مدل سازی ریاضی سیستم ها می پردازند . هدف از طراحی کنترل کننده ها داشتن سیستمی با رفتار های مطلوب و مورد نظر می باشد رفتارهایی مانند سرعت ، زمان و … )

  -مبانی انرژی های تجدیدپذیر (در این درس به معرفی انواع انرژی های تجدید پذیر پرداخته می شود و هدف اصلی آن توانایی تولید انرژی از منابع تجدید پذیر مانند آب، باد ،خورشید و … می باشد)

  -مبانی انتگراسیون فرایند (به این درس تکنولوژی پینچ نیز گفته میشود . این درس برای پیدا کردن روش های مختلف برای حداقل کردن مصرف انرژی و یا همان بهینه سازی می باشد . اساس این درس حذف مبدل های انرژی و یا به کارگیری انها در شرایط بهتر می باشد)

  -ممیزی انرژی (ممیزی انرژی یکی از برنامه های مدیریت انرژی می باشد که برای شناسایی چگونگی و مقادیر مصرف انرژی در یک فرایند می باشد و با توجه به مصرف انرژی راه های صرفه جویی انرژی مشخص می شود . از اهداف این درس میتوان به تعیین مقدار انرژی مصرفی ، بازده ، انرژی تلف شده و… اشاره کرد )

  ادامه تحصیل:

  باتوجه به رشد روز افزون مصرف انرژی در دنیا و کمبود سوخت های فسیلی به ناچار مجبور هستیم به منابع جدید انرژی روی بیاوریم و همچنین باید تمامی سعی خود را در مصرف بهینه منابع موجود داشته باشیم که مهندسی انرژی در مراتب بالاتر همچون کارشناسی ارشد باوجود گرایش های مختلف اماده ارائه راه حل های مختلف میباشد.

  مهندسی انرژی دارای 3 گرایش می باشد که به صورت زیر است :

  سیستم های انرژی :

  در این گرایش به کمک قوانین علوم مکانیک و ترمودینامیک و برق قدرت، جهت گیری فناوری های فعلی را به سوی بهینه سازی و حداقل کردن مصرف انرژی رود . همچنین در این زمینه با فراگیری تکنیک های شبیه سازی سیستم های ترکیبی، مانند سیستم ترکیبی تولید حرارت و قدرت یا تولید هم زمان، با هدف ارزیابی جایگاه حامل های انرژی فعالیت های زیادی از دیدگاه مهندسی انرژی انجام می شود .

  فناوری های انرژی :

  در این گرایش دانشجویان باروش های طراحی سیستم های تبدیل انرژی پیشرفته ویا سیستم های تولید هم زمان برق و حرارت وبرودت آشنا شده و همچنین قابلیت انواع سیستم های انرژی های تجدید پذیر با کمک ابزار های تحلیلی متفاوت نظیر مدل های برنامه ی ریاضی و… و انجام آزمایش های تجربی مورد بررسی قرار میدهند . همچنین دانش آموختگان این رشته میتوانند علاوه بر توسعه ی دانش فنی در این زمینه، تدوین برنامه های استفاده از فناوری های نوین در کشور را نیز بر عهده بگیرند .

  انرژی ومحیط زیست :

  در این گرایش ارتباط متقابل انرژی و محیط زیست به کمک ابزار های تحلیلی مانند معادلات دینامیک سیالات و … با در نظر کرفتن تاثیر مسائل اقتصادی مورد بررسی و سنجش قرار میگیرد.

  همچنین دانشجویان میتوانند با مطالعه و فراگیری مطالب مربوط به بازیافت و تولید انرژی از زباله ها و … در کاهش آلودگی محیط زیست و افزایش تولید انرژی و کاهش استفاده از انرژی های فسیلی کمک کنند .

  بعد از فارغ التحصیلی:

  معمولا یکی از دغدغه های اصلی تمام افراد و دانشجویان آینده ی رشته و شغلی که پس از فارغ التحصیلی خواهند داشت می باشد .

  با توجه به تازه تاسیس بودن رشته مهندسی انرژی در کشورمانو افزایش نیاز جهان به مهندسی و بهینه سازی منابع و سیستم های انرژی، بازار کار این رشته چه در داخل کشور و چه در خارج کشور اشباع نشده است و به نیرو های متخصص و دانش آموخته نیاز روز افزون وجود دارد.

  و همچنین اشاره به این نکته ضروری است که کشور ایران دارای منابع عظیم از انواع مختلف انرژی های تجدید پذیر و تجدید ناپذیر میباشد که برای استفاده بهینه و سودمند از این منابع، نیاز مبرمی به مهندسان انرژی خلاق و توانمند در کشور وجود دارد و این نیاز در سال های آینده بسیار بیشتر هم خواهد شد.

  بازار های کار مهندسی انرژی عبارتاند از:

  1-دولتی:وزارت نفت، وزارت نیرو، شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، سازمان انرژی های نو ایران(سانا)، سازمان بهره وری انرژی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان استاندارد ایران، وزارت راه وشهر سازی، موسسهی مطالعات بینالمللی انرژِی

  2-خصوصی:شرکت های توسعه نیروگاه ها، شرکت های خدمات انرژی، شرکت های صنایع نیروگاهی، شرکت های طراحی سیستم های انرژِی تجدید پذیرو…

  سخن آخر:

  لازم به ذکر است که باتوجه نبود فارغ التحصیل به تعداد زیاد در رشته جدیدالتاسیس مهندسی انرژی و همچنین ارائه این مقطع کارشناسی این رشته در مادر دانشگاه های صنعتی کشور، یعنی دانشگاه صنعتی امیر کبیر(پلیتکنیک تهران) شما با انتخاب این رشته میتوانید دو عامل مهم برای موفیقیت را با هم داشته باشید یعنی:

  1-جزِو بهترین هاباشید.

  2-جزو اولین هاباشید.

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ