تغییرات در رشته های آزمون دکتری 98

سوال

تغییرات در رشته های آزمون دکتری 98 به چه صورت است ؟

خرید ادکلن

پاسخ ( 1 )

  0
  2018-09-29T18:15:59+03:30

  رشته‌ ها و گرایش های آزمون دکتری 98 نسبت به سال 97 با تغییراتی همراه شده است .

  جداول رشته‌ ها و مواد امتحانی آزمون ورودی دوره‌ های دکتری (Ph.D) سال 98 بر روی سایت سازمان سنجش منتشر شده است و مقایسه آن با رشته های سال گذشته نشان می دهد که در برخی از مجموعه ها با تغییراتی در رشته ها و گرایش ها مواجه ایم .

  پذیرش دانشجو در رشته اقتصاد نفت و گاز و گرایش های « حقوق و قرارداد های نفت و گاز » و « بازارها و مالیه نفت و گاز » در مجموعه اقتصاد به دانشگاه امام صادق (ع) محدود شده است و پذیرش تنها در این دانشگاه صورت می گیرد .

  یکی دیگر از تغییرات ، تغییر نام مجموعه تربیت بدنی به مجموعه علوم ورزشی است .

  همچنین تغییر دیگر در مجموعه تاریخ ایران بعد از اسلام است که رشته های تاریخ ، تاریخ انقلاب اسلامی ، تاریخ محلی ، تاریخ علم دوره اسلامی و ایران شناسی سال 97 به رشته های تاریخ ، تاریخ انقلاب اسلامی ، ایران شناسی و تاریخ فرهنگ و تمدن ایران دوره اسلامی منحصرا با پذیرش دانشگاه آزاد تغییر کرده است .

  از سوی دیگر رشته دین پژوهی به مجموعه ادیان و عرفان اضافه شده است. این رشته سال گذشته در مجموعه فلسفه و کلام اسلامی قرار داشت .

  همچنین رشته حکمت هنرهای دینی نیز از مجموعه فلسفه و کلام حذف شده است .

  فلسفه علم پیش از این به عنوان یک رشته در مجموعه فلسفه علم وجود نداشت و از سال 98 به این مجموعه اضافه شد .

  رشته دین و رسانه نیز در سال 98 از مجموعه علوم ارتباطات حذف شده است .

  همچنین در مجموعه معماری در رشته معماری گرایش معماری دیجیتال به مجموعه گرایش های این رشته اضافه شده است .

  پذیرش دانشجوی دکتری در سال 98 بر اساس قانون « سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌ های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی » مصوب 18 اسفند 94 مجلس شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی مربوطه و مصوبات « شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌ های تحصیلات تکمیلی » صورت می گیرد .

  متقاضیان ورود به دوره دکتری دانشگاه‌ ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی در رشته های مصوب دفتر گسترش آموزش عالی باید در آزمون ورودی دوره‌های دکتری (Ph.D) ثبت‌ نام و شرکت کنند .

  بر اساس قانون فوق ، سنجش و پذیرش دانشجو در مقطع دکتری ناپیوسته بر حسب هر یک از شیوه‌ های « آموزشی ـ پژوهشی » و « پژوهش محور » به شرح زیر انجام می‌ شود :

  الف : دکتری آموزشی ـ پژوهشی :

  سنجش و پذیرش برای ورود به دوره دکتری ناپیوسته آموزشی ـ پژوهشی بر اساس معیارهای « آزمون متمرکز (۵۰ درصد ) » ، « سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری (۲۰ درصد ) » ، « مصاحبه علمی و سنجش عملی (۳۰ درصد ) » صورت می گیرد .

  ب : دکتری پژوهش محور :

  سنجش و پذیرش برای دوره دکتری ناپیوسته پژوهش محور بر اساس معیارهای « آزمون متمرکز (۳۰ درصد ) » ، « سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری (۲۰ درصد ) » ، « مصاحبه علمی و بخش عملی (۳۰ درصد ) » ، « تهیه طرحواره (۲۰ درصد ) » صورت می‌ گیرد .

  اجرای مرحله اول ( آزمون متمرکز ) توسط سازمان سنجش آموزش کشور و امتیاز مربوط به سوابق آموزشی ، پژوهشی و فناوری ، مصاحبه علمی توسط دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد .

  بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌ های تحصیلات تکمیلی مواد آزمون متمرکز دکتری (Ph.D) سال 98 شامل آزمون زبان با ضریب (1) ، آزمون استعداد تحصیلی با ضریب (1) و آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد با ضریب (4) است .

  سنجش و پذیرش برای تمام دوره‌ ها شامل : روزانه ، نوبت دوم ( شبانه ) ، پژوهش محور ، پردیس‌ های خودگردان ، پیام نور ، بورس اعزام به خارج ، موسسات غیر انتفاعی ، دانشگاه آزاد اسلامی بر اساس قانون فوق صورت خواهد گرفت .

  تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری حرفه‌ ای می‌ توانند در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط عمومی و اختصاصی در این آزمون ورودی ثبت‌ نام و شرکت کنند .

  منبع : مهر

  بهترین پاسخ

ارسال یک پاسخ

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )