تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98

سوال

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 چقدر است ؟

خرید ادکلن

پاسخ ها ( 2 )

  0
  2018-11-07T10:50:01+03:30

  اطلاعیه تاثیر مثبت معدل در کنکور 98

  سازمان سنجش طی اطلاعیه ای نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 98 را 30 درصد مثبت اعلام کرد .

  متن کامل اطلاعیه به شرح زیر است :

  بدین‌ وسیله به اطلاع تمامی داوطلبان آزمون سراسری می‌ رساند ، مصوبات چهاردهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 97/08/14 درخصوص میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی و نحوه پذیرش به شرح ذیل است:

  1- در کنکور سراسری 98 ، میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداكثر 30 درصد و با تاثیر مثبت اعمال می‌ شود به‌ طوری كه :

  الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیك ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی كه دیپلم خود را سال 1398 و در نظام آموزشی جدید ( 3-3-6 ) اخذ نموده­ و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6 ) به میزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌كل نهایی آنان لحاظ ­می‌شود .

  ب- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیك ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی كه دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 در نظام آموزشی قبلی اخذ نموده­ اند و امتحانات یك‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه یازدهم – سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم ) به میزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت و داوطلبان دارای مدرك پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیك ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر كه مدرك دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 اخذ نموده‌اند و امتحانات یك یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی ( پایه دوازدهم – سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم ) به میزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر مثبت اعمال می‌شود . در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداكثر 30 درصد است و به صورت تأثیر مثبت در نمره‌كل نهایی آنان لحاظ ­می‌ شود .

  ج- سایر دیپلمه‌ ها( غیر از بندهای الف و ب ) مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند .

  2- حداقل 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراكز و موسسات آموزش عالی كشور از سال 1398 به بعد « صرفاً باسوابق تحصیلی » و خارج از فرایند آزمون سراسری انجام می‌ شود . آیین‌نامه اجرایی این مصوبه حداكثر تا یك‌ماه آینده در سازمان سنجش آموزش كشور تهیه و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو و قبل از شروع ثبت‌ نام آزمون سراسری سال 1398 اطلاع‌ رسانی خواهد شد .

  3- میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی برای پذیرش رشته‌های با آزمون در آزمون سراسری سال 1399 و بعد از آن ، حداكثر ظرف یك ماه توسط كارگروه بررسی و جمع‌ بندی و پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو اطلاع‌ رسانی خواهد شد .

  منبع : سنجش

  بهترین پاسخ
  0
  2018-08-20T16:33:28+04:30
  این پاسخ ویرایش شده است.

  مهلت دو هفته ای اعلام تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور 98
  06 آبان 97
  یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از مهلت دو هفته ای اعلام تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور 98 توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو خبر داد .

  سیدجواد ساداتی‌ نژاد اظهار کرد : کمیسیون آموزش مجلس به وزیر علوم به عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش دانشجو اعلام کرد، نظر کمیسیون مبنی بر تأثیر مثبت معدل در کنکور 98 لحاظ شود .

  وی افزود : مجلس طرحی را برای اجرا دارد و زمانی را به شورای سنجش و پذیرش دانشجو به مدت دو هفته اعلام کرد تا با استفاده از ظرفیت‌ های خود این مشکل را حل کند‌ اما اگر شورای سنجش و پذیرش دانشجو به تأثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده رأی ندهد ما خودمان در مجلس طرح را اجرا خواهیم کرد .

  در همین رابطه ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش گفت: آقای بطحایی نامه‌ای را به وزیر علوم زد و گفت نمی‌ توانم برای سه سال دوره متوسطه امتحانات نهایی برگزار کنم و فقط برای یک سال مقدور است و اگر سهم سوابق تحصیلی به صورت 50 درصد قطعی اعلام شود کفایت می‌کند و ما نمی‌ توانیم کنکور را برای رشته‌ های پزشکی حذف کنیم ، این نظر رسمی آموزش‌وپرورش است که آن را بر روی کاغذ داریم .

  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت : شورای سنجش و پذیرش دانشجو ظرفیت لازم را برای تصمیم‌گیری در این رابطه دارد و ما در مجلس نظرمان این بود که از راه تعامل وارد شویم تا دیگر نیازی به ارائه طرح مجلس برای تأثیر مثبت معدل در کنکور 98 نباشد .

  وی ادامه داد : وزیر علوم اعلام کرد که این مسئله را در شورای سنجش و پذیرش دانشجو بررسی خواهد کرد تا با تعامل این موضوع مطرح و در کنکور 98 تأثیر معدل به صورت مثبت اعلام شود .

  ساداتی‌نژاد تأکید کرد : ‌تأثیر قطعی معدل به ضرر دانش‌آموزان مناطق محروم خواهد بود. برای اجرای قانون تأثیر قطعی معدل در کنکور‌ 98 باید امتحانات نهایی را در هر سه سال دوره متوسطه داشته باشیم .

  منبع : تسنیم
  —————————

  بررسی مجدد تاثیر معدل کنکور سراسری 98 در مجلس
  2 آبان 97
  عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قاسم احمدی لاشکی گفت : وزیر علوم به عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای موضوع تاثیر قطعی معدل در کنکور به مجلس می آید .

  طرح تاثیر معدل در کنکور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بررسی شد و اعضای کمیسیون در نظرات مختلف گفتند که که به دلیل اینکه قانونی در زمینه تاثیر معدل کنکور وجود دارد با وزیر علوم به عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش که حق رای در این زمینه دارد رایزنی صورت گیرد .

  وی گفت : وزیر علوم به همراه معاون آموزشی وزارت علوم و رئیس سازمان سنجش که دارای حق رای در شورای سنجش و پذیرش دانشجو هستند به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس دعوت شده اند تا در این زمینه وزیر علوم اعضای شورا را توجیه کند که تاثیر قطعی معدل به مصلحت نیست .

  عضو کیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت : در واقع اگر شورای سنجش و پذیرش دانشجو این نظر که تاثیر سوابق تحصیلی از قطعی به مثبت تغییر کند و به این نتیجه برسند که تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۸ به صورت تاثیر مثبت اعمال شود ، ما دیگر طرح جدیدی در مجلس مطرح نمی کنیم .

  وی افزود : ما پذیرفتیم که منتظر بمانیم و در صورتی که موفقیتی در این زمینه حاصل نشد و شورای سنجش و پذیرش در جلسه فوق العاده به نتیجه نرسیدند ما در مجلس طرح تغییر تاثیر سوابق تحصیلی از قطعی به مثبت را به صحن علنی می بریم .

  احمدی لاشکی یادآور شد : البته بحث دیگر این است که آموزش و پرورش هنوز نتوانسته است تعهد بدهد که دروس پایه دوم متوسط یعنی کلاس های ۱۰، ۱۱ و ۱۲ را به صورت امتحانات نهایی برگزار خواهد کرد .

  وی گفت : حرف ما این است که تا زمانی که امتحانات نهایی به صورت سراسری برگزار نشود تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور باید به صورت مثبت اعمال شود . امتحانات نهایی هم باید به صورت استاندارد طرح شود و هم به صورت یکنواخت تصحیح شود . یعنی تصحیح ورقه در استان های مختلف باید با یک برنامه هماهنگ انجام شود .

  نماینده نوشهر در مجلس شورای اسلامی گفت : مهمترین نکته برای امتحانات نهایی تضمین امنیت امتحانات است که باید از سوی آموزش پرورش پذیرفته شود . اگر این شروط پذیرفته شود ما هم موافق هستیم که کنکور حذف شود. اما تا زمانی که امنیت امتحانات را ایجاد نکرده ایم بهتر است تاثیر سوابق تحصیلی به صورت تاثیر مثبت و پذیرش از طریق کنکور سراسری باشد .

  منبع : مهر
  ——————
  میزان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸ مشخص شد ( 27 شهریور 97 )
  جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور 98 و 99 برگزار شد که براین اساس مصوبات این جلسه بدین شرح است:
  در آزمون سراسری سال 98 میزان تأثیر سوابق تحصیلی حداکثر 30 درصد است و 20 درصد با تأثیر قطعی و 10 درصد با تأثیر مثبت اعلام می‌شود . به طوری که:
  الف- آن دسته از دیپلمه‌ های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی و علوم انسانی که دیپلم خود را سال 98 و در نظام آموزشی جدید اخذ کرده‌اند و امتحانات دروس پایه دوزادهم آنها به صورت نهایی و کشوری برگزار شده است مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه دوازدهم – سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است که 20 درصد به صورت تأثیر قطعی و 10 درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنها لحاظ می‌ شود .
  ب- آن دسته از دیپلمه‌ های ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی و علوم انسانی که دیپلم خود را از سال 84 تا 97 اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی و کشوری برگزار شده است مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه یازدهم – سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم ) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب دارای مدرک پیش دانشگاهی که مدرک خود را از سال تحصیلی 90 – 91 اخذ کرده و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است.
  در مجموع میزان تأثیر سوابق تحصیلی حداکثر 30 درصد است که 20 درصد به صورت تأثیر قطعی و 10 درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنها لحاظ می‌شود . به عبارت دیگر میزان تأثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم حداکثر 16.67 درصد و میزان تأثیر قطعی سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی حداکثر 3.33 درصد است و در صورتی که سوابق تحصیلی تأثیر مثبت داشته و باعث افزایش نمره کل شود به تفکیک برای دیپلم حداکثر 8.33 و برای پیش دانشگاهی حداکثر 1.67 افزایش خواهد یافت. درصورت عدم وجود تأثیر مثبت، ملاک نمره کل حاصل از آزمون و میزان تأثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی حداکثر به میزان 20 درصد خواهد بود .
  سایر دیپلمه‌ ها مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند .
  وزارت آموزش و پرورش امکان جبران سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی را برای فارغ التحصیلان دوره متوسط نظام قبلی که حداکثر تا سال 97 مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی خود را اخذ کرده اند برای سال 98 فراهم می‌ کند .
  عناوین دروس پایه دوازدهم دوره متوسطه مرتبط با هر گروه آزمایشی آزمون سراسری که وزارت آموزش و پرورش امتحان آنها را به صورت نهایی برگزار می‌ کند پس از تصویب شورای عالی آموزش و پرورش برای اعمال سوابق تحصیلی اطلاع رسانی می‌ شود .
  در سال 1399، فقط یک آزمون (یک مجموعه سوال) براساس نظام جدید آموزشی (3-3-6) برگزار می‌ شود .
  در آزمون سراسری سال 1399، میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداکثر 30 درصد با تاثیر قطعی اعمال می شود . به‌ طوریکه :
  الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال 1398 و بعد از آن در نظام آموزشی جدید (3-3-6) اخذ کرده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه دوازدهم – سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6 ) به میزان حداکثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌ کل نهایی آنان لحاظ می‌ شود .
  ب- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی که دیپلم خود را از سال 1384 تا 1397 اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه یازدهم – سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم ) به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر قطعی و برای داوطلبان دارای مدرک پیش‌ دانشگاهی ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی و علوم انسانی و هنر که مدرک دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 اخذ کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌ دانشگاهی ( پایه دوازدهم – سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم ) به میزان حداکثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌کل نهایی آنان لحاظ می‌ شود .
  در سال 98، سنجش با دو آزمون جداگانه (دو مجموعه سوال) مطابق موارد ذیل انجام می‌ شود ، ضمنا از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (6.3.3) سوال یکسان طرح خواهد شد .
  یک آزمون (یک مجموعه سوال) برای دانش آموزان نظام قدیم و یک نظام برای دانش آموزان نظام جدید وجود دارد .
  داوطلبان با توجه به اینکه فارغ التحصیل نظام قدیم یا نظام جدید اموزشی هستند باید در آزمون مربوط به نظام اموزشی که در آن فارغ التحصیل شده اند شرکت کنند .
  نمرات دو گروه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تراز شده و گزینش به صورت رقابتی براساس نمره کل نهایی در زیرگروه مربوطه و سایر شرایط و ضوابط آزمونهای سراسری انجام می‌ شود .
  به عبارت دیگر ظرفیت مجزا برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تخصیص داده نمی‌ شود .
  منبع : تسنیم

  ——————————————-

  زمان بررسی مجدد تاثیر قطعی و مثبت سوابق تحصیلی در کنکور 98 ( 20 شهریور 97 )

  معاون آموزشی وزیر علوم دکتر مجتبی شریعتی‌ نیاسر از بازنگری قانون تاثیر قطعی سوابق تحصیلی کنکور ۹۸ در هفته آینده خبر داد .

  دکتر مجتبی شریعتی‌ نیاسر ضمن بیان این مطلب اظهار کرد : جلسه فوق‌العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو در خصوص تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 98 که قرار بود هفته پیش ، هفدهم شهریور برگزار شود ، به دلیل مقارن بودن با هفته دولت برگزار نشد .

  وی در ادامه تصریح کرد : این جلسه فوق در خصوص بازنگری قانون فوق هفته آینده ، ۲۶ شهریور برگزار می‌شود که در این جلسه تصمیمات نهایی در این خصوص‌ اتخاذ خواهد شد .

  معاون آموزشی وزیر علوم در پایان خاطر نشان کرد : قرار است قانون تاثیر قطعی و مثبت در کنکور به صورت مجدد در این جلسه بررسی شود .

  منبع : ایسنا

  ——————————

  بررسی تاثیر معدل در کنکور 98

  رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ابراهیم خدایی اعلام کرد : جلسه فوق‌العاده شورای سنجش و پذیرش برای بازنگری در تاثیر معدل در کنکور 98 هفته پایانی شهریور برگزار می‌شود .

  ابراهیم خدایی درباره تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجوی برای تاثیر معدل در کنکور 98 اظهار کرد : هنوز شورای سنجش و پذیرش جلسه‌ای برای تغییر تاثیر معدل در کنکور 98 برگزار نکرده است .

  وی افزود : این جلسه در پی نامه 175 نماینده مجلس به وزیر علوم به‌عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش دانشجو است که خواستار تاثیر مثبت معدل در کنکور 98 شده‌اند .

  رئیس سازمان سنجش آموزش کشور افزود : در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، گزارشی درزمینه کنکور 98 ارائه شد و جمع‌ بندی کمیسیون این بود که تأثیر معدل ، مثبت شود و چون این مصوبه شورای سنجش و پذیرش است باید بازهم در شورا مطرح شود . قرار شد که جلسه فوق‌ لعاده‌ای با اعضای شورا برگزار و این موضوع بررسی شود .

  خدایی گفت : قرار بود این جلسه 17 شهریور برگزار شود که به دلیل مشغله مسئولان این جلسه به هفته پایانی شهریور موکول شد .

  منبع : آنا
  —————————

  بررسی مجدد تاثیر قطعی و مثبت سوابق تحصیلی در کنکور 98 ( 17 شهریور 97 )
  رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ابراهیم خدایی گفت : جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش برای بررسی مجدد تاثیر مثبت و قطعی در کنکور مجدداً ۱۷ شهریور برگزار می شود .

  ابراهیم خدایی درباره آخرین تصمیمات در زمینه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور گفت : جلسه فوق العاده شورای سنجش و پذیرش دانشجو برگزار می شود و در این جلسه تصمیمات در این باره اتخاذ خواهد شد .

  وی افزود : این جلسه ۱۷ شهریور برگزار می شود .

  رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد : قرار است تاثیر قطعی و تاثیر مثبت به صورت مجدد در این جلسه بررسی شود .

  وی پیش از این نیز به مهر گفته بود : گزارش کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ارائه شد . کمیته آموزش عالی برای کنکور ۹۸ به شورای سنجش و پذیرش دانشجو پیشنهاد داد با توجه به اینکه اولین سال اعمال قوانین نظام جدید متوسط است و همچنین با توجه به نامه ۱۷۵ نماینده مجلس ، جلسه شورای سنجش و پذیرش مجددا تشکیل شود . این جلسه به منظور بررسی تاثیر قطعی معدل در کنکور ۹۸ و مصوبه شورای سنجش و پذیرش تشکیل می شود و تاثیر سوابق تحصیلی را در جهت تاثیر مثبت بازنگری می کند .

  منبع : مهر

  —————————-

  سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش از تاثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 98 خبر داد .

  بطحایی گفت : تأثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی برای داوطلبانی است که امسال پایه دوازدهم را می‌ گذارنند .

  سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد : بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش کنکور سال 98 با تأثیر قطعی 30 درصدی سوابق تحصیلی برای داوطلبان برگزار می‌ شود ، موضوعی که تا امسال صرفا با تأثیر مثبت بوده است .
  وی ادامه داد : این قانون فعلا برای دانش آموزانی اعمال خواهد شد که مهر امسال پایه دوازدهم را می‌ گذارنند و سال 98 کنکور می‌ دهند و معدل اخذ شده این دانش آموزان به طور تأثیر قطعی در کنکور اعمال می‌ شود .

  وزیر آموزش و پرورش درباره سایر داوطلبان کنکوری که سال‌ های پیش دیپلم گرفته‌اند ، گفت : برای این افراد باید مدلی را سازمان سنجش به شورای سنجش و پذیرش پیشنهاد کند و پس از بررسی‌ های لازم تصمیم قطعی برای این گروه از داوطلبان مشخص شود ؛ روش‌ های تطبیقی که کارشناسان آن را تأیید کرده باشند .

  تاثیر قطعی سوابق تحصیلی داوطلبان کنکوری تا قبل از مهر مشخص می‌ شود
  بطحایی تصریح کرد : مدل پیشنهادی برای تأثیر سوابق تحصیلی داوطلبانی که سال‌ های قبل دیپلم گرفته‌اند ، باید تا پیش از مهر 97 مشخص شود و اکنون این موضوع در حال بررسی است و اصل را بر این قرار دادیم تا حقوق داوطلبان ضایع نشود .

  وی ادامه داد : کسی که به طور مثال 6 سال پیش دیپلم گرفته ، شرایط امتحان نهایی متفاوتی نسبت به شرایط فعلی داشته است بنابراین در شورای برنامه ریزی هماهنگی لازم انجام می‌ شود تا در چنین مواردی حقوق داوطلبان ضایع نشود .

  وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه امنیت امتحانات نهایی تضمینی برای تأثیر سوابق تحصیلی است یا خیر، گفت : سعی کردیم در فرآیند برگزاری امتحانات خطا را به صفر نزدیک کنیم اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که به دلیل ترس از خطاها از اصلاح سیستم خودداری کنیم ، همواره باید سایه غول کنکور را بر روح و روان دانش آموزان داشته باشیم .

  وزیر آموزش و پرورش افزود : برای تأمین امنیت امتحانات نگرانی ما آموزش و پرورشی را چندین برابر نیست و اگر به ضریب اطمینان نرسیم ، تصمیمی را اعلام نمی‌ کنیم .

  بطحایی گفت : همواره به آموزش و پرورش این ایراد گرفته می‌ شود که چرا آن را اصلاح نمی‌ کنیم بنابراین وارد مسیر اصلاح شدیم و باید با مطالعات دقیق ایراد های کار را بگیریم و گام‌ های بعدی را برداریم .

  برخی عادت‌های غلط عامل مقاومت در برابر تغییرات است
  وزیر آموزش و پرورش درباره فشار و مقاومت‌ هایی که برای حذف آزمون‌ ها وجود دارد ، گفت : این فشار و تهدید ها را نه صرفا مافیای کنکور بلکه همین عاداتی که نسبت به شرکت‌ های در کلاس‌ های تقویتی کنکور برای خانواده‌ ها نهادینه شده است ، ایجاد می‌ کند البته کسانی هم هستند که از این آزمون‌ ها منافع مالی بالایی دارند .

  وی تأکید کرد : همه افرادی که در آموزشگاه‌ های علمی کار می‌ کنند ، مافیا نیستند و بسیاری از آنها برای اصلاح نظام تعلیم و تربیت گام برمی‌ دارند .

  بطحایی افزود : تا زمانی که محدودیت‌ های عرضه نسبت به تقاضا وجود دارد ، برگزاری آزمون‌ هایی مانند کنکور را شاهد هستیم اما باید فرآیند‌ ها را به نحوی اصلاح کنیم که فساد و خطا به صفر نزدیک شود .

  وی تصریح کرد : همه ابزار های اندازه گیری دارای خطا هستند اما سعی می‌ کنیم این درصد را به کمترین میزان خود برسانیم به همین علت است که تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور را از 30 درصد شروع کردیم .

  90 درصد کرسی‌ های دانشگاهی بدون آزمون هستند
  وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه 90 درصد دانشگاه‌ ها براساس سوابق تحصیلی دانشجو می‌ پذیرند ، گفت : برای 10 درصد رشته‌ ها آزمون وجود دارد و این آزمون باید کارکرد خودش را به درستی انجام که بهترین شرایط آن است که به قانون کنکور عمل کنیم و این اقدام به دور از هیجان و فضاسازی‌ های رسانه‌ ای باشد .

  منبع : جوان

ارسال یک پاسخ

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )