ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

تگ : بدون کنکور

ظرفیت پذیرش دانشجوی بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن 97

29 دی 97

مشاور عالی سازمان سنجش ظرفیت پذیرش دانشجوی بدون کنکور دانشگاه های سراسری بهمن 97 را ۳۹۰ هزار نفر اعلام کرد .

حسین توکلی گفت : جزئیات ثبت نام بدون کنکور سراسری بهمن 97 بر مبنای پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی منتشر شد .

جهت مطالعه ادامه این خبر کلیک کنید.


پذیرش دانشجو بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی در نیمسال دوم 97

29 دی 97

معاون آموزشی دانشگاه علمی و کاربردی از پذیرش دانشجو بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی در نیمسال دوم 97 خبر داد .

محمدعلی اخوان گفت : درحال هماهنگی با سازمان سنجش کشور هستیم تا برای نیمسال دوم تحصیلی در تمامی مقاطع دانشگاه علمی کاربردی دانشجو پذیرش کنیم .

وی افزود : پیش بینی می شود در اغلب رشته هایی که مهر ماه امسال پذیرش دانشجو داشتیم برای بهمن ماه نیز پذیرش داشته باشیم .

معاون آموزشی دانشگاه علمی و کاربردی خاطرنشان کرد : سال ها است در این دانشگاه پذیرش دانشجو در رشته ها و مقاطع مختلف بدون آزمونو بر اساس مدارک تحصیلی و رزومه متقاضیان صورت می گیرد .

اخوان اظهار داشت : نحوه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی 98 برای ورودی بهمن مانند دوره های قبل بوده و تغییری نداشته است .

منبع : مهر


زمان اعلام جزئیات ثبت نام بدون کنکور سراسری بهمن 97

29 دی 97

زمان اعلام جزئیات ثبت نام بدون کنکور سراسری برای ورودی بهمن 97 روز سه شنبه 25 دی ماه در اطلاعیه سازمان سنجش منتشر خواهد شد .

قرار بود ایرادات دفترچه ثبت نام بدون کنکور سراسری بهمن 97 در تمام دانشگاه ها برطرف شده و سازمان سنجش آموزش کشور قبل ازتاریخ ۲۵ دی ماه ، اطلاعیه نهایی مربوط به نحوه پذیرش داوطلبان در دانشگاه های بدون کنکور و بر مبنای سوابق تحصیلی را منتشر کند .

حسین توکلی ، مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور در این باره گفت : به دلایلی روند اصلاحات با سرعت انجام نشد و اطلاعیه همان روز سه‌شنبه ( ۲۵ دی‌ماه ) منتشر خواهد شد .

وی ادامه داد : داوطلبان واجد شرایط ثبت نام بدون کنکور سراسری و متقاضی پذیرش بهمن ماه باید از تاریخ ۲۹ دی لغایت ۶ بهمن ماه برای پذیرش به مؤسسات پذیرنده که در اطلاعیه ۲۵ دی ماه منتشر می شود ، مراجعه کنند .

منبع : ایسکانیوز


اطلاعیه زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور سراسری بهمن 97

27 دی 97

پيرو اطلاعيه مورخ 97/10/13 و براساس مصوبه جلسه شانزدهم شوراي سنجش و پذيرش مورخ 97/10/12بدين‌وسيله به اطلاع علاقمندان به تحصيل در رشته‌هاي تحصيلي دارای  پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی درپردیس دانشگاه صنعتی شریف درکیش, مؤسسات غيرانتفاعي، مراكز و واحدهاي آموزشي دانشگاه پيام‌نور (اعم از داوطلباني كه در آزمون سراسري سال 1397 ثبت‌نام نموده و يا ننموده‌اند) مي‌رساند به منظور اطلاع از رشته‌ هاي تحصيلي و دانشگاه‌ها و مؤسسات پذيرنده دانشجو در اين مرحله مي‌توانند به جداول حاوي اطلاعات رشته‌محلهاي مؤسسات آموزشي و همچنين به لينك جستجوي رشته‌محلها در ذيل اين اطلاعيه مراجعه نموده و ضمن مشخص نمودن رشته و مؤسسه آموزشي مورد علاقه خود، با همراه داشتن مدارك ودرنظر گرفتن موارد ذیل  از تاريخ 97/10/29 لغايت 97/11/10 به سایت یامستقیماً به مؤسسات، مراكز و واحدهاي آموزشي محل پذيرش رشته مورد تقاضا مراجعه نمايند. شایان ذکر است براساس مصوبه فوق فقط ظرفیت خالی مانده مرحله تمدید مهلت ثبت نام در پذیرش مهرماه 1397 امکان پذیرش دانشجو دارند واین کد رشته محل ها، شامل فقط  این گونه رشته محل هاست و شامل سایر رشته محل های دوره های روزانه وشبانه وکد محل های سایر دوره ها که پذیرش آنها صرفاً سوابق تحصیلی است و ظرفیت آنها تکمیل شده است نمی باشد مجموعه کل رشته محل های پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی برای پذیرش مهرماه 1398 و شرایط ضوابط آنها درتارخ 97/11/17  ازطریق سایت این سازمان منتشر خواهد شد

1- كليه متقاضيان مي‌بايست داراي ديپلم كامل متوسطه نظام قديم (دوره چهارساله) بوده و يا داراي مدرك پيش‌دانشگاهي و يا كارداني (فوق ديپلم) با تاريخ اخذ حداكثر تا 97/11/30 باشند.

2- كليه داوطلبان مي‌بايست در زمان اعلام شده مدارك خود را براي بررسي به دانشگاه و موسسه محل تقاضا ارسال و يا تحويل نمايند. پس از بررسي مدارك درصورت داشتن شرايط از داوطلب براي تكميل فرم تعهد (براي جلوگيري از ثبت مشخصات داوطلب در چند رشته‌محل و يا چند موسسه) دعوت بعمل خواهد آمد كه در اين مرحله لازم است، بابت هزينه ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ 220،000 (دويست و بيست هزار) ريال از طريق سيستم پرداخت الكترونيكي در سايت سازمان اقدام نمايند.

4- داوطلبان مي‌بايست در زمان ثبت‌ اطلاعات در سامانه مربوط از طريق مراكز/واحدهاي آموزشي در خصوص كدرشته مورد علاقه خود دقت و توجه لازم را بعمل آورند. بديهي است پس از ثبت، كدرشته محل ثبت شده براي داوطلبان قابل تغيير و يا تعويض نيست.

5- كليه متقاضيان «مرد» مي‌بايست در زمان ثبت‌نام و شركت در اين مرحله از پذيرش دانشجو، از نظر نظام وظيفه منعي براي ادامه تحصيل نداشته باشند.

6- پس از انجام ثبت‌نام، افراد به عنوان پذيرفته شده مشروط (در مركز و يا واحد آموزشي كه به آن مراجعه داشته‌اند) تلقي مي‌شوند و شروع به تحصيل آنان تا زمان تاييد نهايي اين سازمان بصورت مشروط خواهد بود.

7- آن دسته از داوطلباني كه قبلاً در رديف پذيرفته‌شدگان نهايي آزمون سراسري سال 1397 (اعلام قبولي شهريورماه، مرحله تكميل ظرفيت و يا اعلام قبولي نيمه‌متمركز) قرار گرفته‌اند، چنانچه در اين مرحله متقاضي ثبت‌نام و ادامه تحصيل باشند و در يكي از مراكز/واحدهاي آموزشي ثبت‌نام نمايند، قبولي قبلي آنها در مراحل قبلی لغو خواهد شد.

8- پاسخگويي به اعتراضات داوطلبان درخصوص عدم پذيرش آنها بر عهده دانشگاه ها و یا موسسات آموزش عالي ذیربط خواهد بود لذا لازم است داوطلبان از مراجعه و يا مكاتبه در اين خصوص با اين سازمان خودداري نمايند.

مدارك مورد نياز:

1- اصل و يا گواهي مدرك تحصيلي ديپلم چهارساله نظام قديم با امضاء و مُمهور به مُهر دبيرستان يا سازمان آموزش پرورش.

2- اصل و يا گواهي مدرك تحصيلي ديپلم نظام جديد با امضاء و مُمهور به مُهر دبيرستان يا سازمان آموزش و پرورش.

3- اصل و يا گواهي مدرك پيش‌دانشگاهي با امضاء و مُمهور به مُهر دبيرستان يا سازمان آموزش پرورش.

4- گواهي اخذ مدرك كارداني براي آن دسته از دارندگان مدرك ديپلم نظام جديد كه فاقد مدرك پيش‌دانشگاهي مي‌باشند.

5- اصل شناسنامه و 2 برگ كپي از صفحات آن.

6- اصل كارت ملي و 2 برگ كپي از آن.

7- شش قطعه عكس 4×3 تهيه شده در سال جاري.

8- مدرك نظام وظيفه براي برادران مشمول.

كليه پذيرفته‌شدگان مي‌بايست به همراه تصوير ديپلم نظام قديم و يا گواهي پيش‌دانشگاهي خود، به «دفاتر پيشخوان خدمات دولت» مراجعه و تائيديه‌ تحصيلي (ارزش تحصيلي) از اداره آموزش ‌و پرورش محل تحصيل خود را درخواست نمايند و رسيد آن را در زمان ثبت‌نام به دانشگاه ارائه دهند.كليه پذيرفته‌شدگان حتماً نام ‌رشته و مركز/واحد آموزشي محل تحصيل خود را در فرم «دفاتر پيشخوان خدمات دولت» اعلام نمايند..

ضمناً داوطلبان گرامي مي‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگويي اينترنتي پايگاه اطلاع‌رساني سازمان به نشاني: www.sanjesh.org و يا با شماره‌ تلفن گوياي‌: 42163 (كد 021) در ميان بگذارند و از مراجعه حضوري به اين سازمان خودداري فرمايند.

دریافت فایل جداول دانشگاه شريف، پيام نور و مؤسسات غيرانتفاعي- مرحله دوم تمديد پذيرش – بهمن ماه 97 فرمت PDF

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

اطلاعیه زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 97

دانشگاه آزاد با انتشار اطلاعیه ای شرایط ، زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 97 را منتشر کرد .

متن کامل اطلاعیه به شرح زیر است :

به اطلاع داوطلبان گرامی می رساند ، براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب 10شهریور ماه 1392 مجلس شورای اسلامی و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ  8 و 12 دی ماه 1397، می بایست پذیرش حداقل 85 درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمامی زیر نظام های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام شود لذا کلیه متقاضیان می توانند  از روز شنبه 29 دی ماه لغایت چهارشنبه 10 بهمن ماه با مراجعه به سامانه این مرکز به نشانی www.azmoon.org ابتدا دفترچه راهنمای ثبت نام را دریافت و پس از مطالعه و کسب آگاهی های کامل در خصوص انتخاب رشته ، در صورت تمایل و داشتن شرایط بعد از تهیه کارت اعتباری ، نسبت به ثبت نام در 20 رشته / محل از یک مجموعه و یک نظام آموزشی از میان رشته / شهرهای ارائه شده در سامانه اقدام نمایند .

شایان ذکر است نتایج این دوره ، نیمه بهمن اعلام خواهد شد.

توجه متقاضیان را به نکات ذیل جلب می نماید :

1- نظر به اینکه گزینش دانشجو در این مرحله بر اساس سوابق تحصیلی ( معدل دیپلم ) صورت خواهد گرفت ، لذا کلیه متقاضیان ( دیپلمه های نظام قدیم ، نظام جدید و همچنین دیپلمه های فنی حرفه ای و کاردانش که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی می باشند ) لازم استمعدل کل و یا معدل کتبی خود را به صورت صحیح در تقاضانامه ثبت نام اینترنتی درج نمایند . داوطلبان دیپلمه فنی حرفه ای و یا کاردانش که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا کاردانی می باشند و فاقد معدل کتبی در دیپلم ، بایستی معدل کل دیپلم متوسطه خود را عیناً درج نمایند .

2- بر اساس ضوابط و مصوبات مربوط هر داوطلب می تواند بر اساس شرایط خود ، متقاضی یکی از سهمیه های مصوب مندرج در دفترچه راهنما شود .

3- داشتن ديپلم كامل نظام قديم متوسطه و يا مدرك پيش دانشگاهي نظام جديد متوسطه و همچنين داشتن مدرك كارداني ( پيوسته و ناپيوسته ) برای ثبت نام داوطلبان در دوره پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی مقطع كارشناسی پيوسته الزاميست .

4- داشتن مدرک دیپلم کامل نظام قديم متوسطه و يا مدرك پيش دانشگاهی نظام جديد متوسطه برای ثبت نام داوطلبان در دوره پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی مقطع كاردانی ناپيوسته الزاميست .

5- از آنجایی که پذیرش داوطلبان صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی ( معدل کتبی دیپلم ) صورت  می پذیرد و نظر به اینکه دروس امتحانی داوطلبان دیپلمه با توجه به نوع دیپلم آنان ( ریاضی ، تجربی و انسانی و … ) متفاوت است لذا چنانچه نوع دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی که متقاضی آن می شود متفاوت باشد ، درصد اعمال معدل کتبی متفاوت خواهد بود که داوطلبان می توانند در این خصوص جدول ضریب تاثیر معدل در دفترچه راهنما را مطالعه نمایند.

6- داوطلبان لازم است معدل کتبی دیپلم خود را دقیقاً مطابق معدل مندرج در مدرک فارغ التحصیلی درج نمایند چرا که در صورت مغایرت اعلامی با معدل مندرج در مدرک فارغ التحصیلی از ثبت نام و ادامه تحصیل فرد جلوگیری خواهد شد و قبولی آنها لغو می گردد.

7- مسئولیت ناشی از عدم رعایت دقیق ضوابط و شرایط اعلام شده در دفترچه راهنمای ثبت نام برای هر رشته تحصیلی به عهده داوطلب می باشد و موضوع خلاف یا عدم رعایت ضوابط و شرایط ( سهوی یا عمدی ) حتی پس از قبولی فرد در این مرحله پذیرش و یا هر مرحله از تحصیل مشخص شود قبولی وی در دانشگاه (( کان لم یکن تلقی )) و از ادامه تحصیل او ممانعت به عمل می آید .

منبع : دانشگاه آزاد


زمان و نحوه ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد بهمن 97

23 دی 97

دانشگاه آزاد در نیمسال دوم سال تحصیلی 97 و بر اساس سوابق تحصیلی در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته مطابق اطلاعیه سازمان سنجش پذیرش دانشجو خواهد داشت .

براساس مصوبات شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۱۲ دی‌ماه ۹۷ ، دانشگاه آزاد اسلامی در نیمسال دوم سال تحصیلی جاری و براساس سوابق تحصیلی در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته پذیرش دانشجو خواهد داشت .

پذیرش دانشجو در این مرحله مطابق مصوبات شورای سنجش و پذیرش ، تنها در کد رشته‌ محل‌ هایی صورت خواهد گرفت که ظرفیت آنها در مرحله قبلی پذیرش در سال تحصیلی جاری تکمیل نشده است .

اطلاعیه پذیرش دانشجو در نیمسال دوم تحصیلی مطابق زمان‌بندی اعلام‌‌ شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور برای مقاطع کاردانی ناپیوسته و کارشناسی پیوسته ، ۲۵ دی‌ماه منتشر خواهد شد .

زمان و چگونگی ثبت‌نام از داوطلبان مقاطع کارشناسی ناپیوسته در تاریخ ۱۴ بهمن‌ماه و کاردانی پیوسته در تاریخ ۲۷ دی‌ ماه در اطلاعیه‌های جداگانه منتشر خواهد شد .

منبع : آنا


آغاز ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور از 29 دی

17 دی 97

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور گفت : داوطلبان پذیرش در دانشگاه پیام نور می توانند از تاریخ ۲۹ دی تا ۶ بهمن ماه ۹۷ با مراجعه به سایت سازمان سنجش در این دانشگاه ثبت نام کنند .

امیرحسین بهروز در خصوص پذیرش رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی برای تمام دانشگاه ها و موسسات گفت : طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور ، نحوه پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی برای بهمن سال جاری و مهرماه سال ۹۸ ، درهفته پایانی دی ماه ۹۷ اطلاع رسانی خواهد شد .

وی با اشاره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی ، مبنی بر ضرورت پذیرش حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در تمامی زیر نظام های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی که در اطلاعیه سازمان سنجش ذکر شده ، افزود : داوطلبان علاقه مند به پذیرش در دانشگاه پیام نور نیز می توانند از تاریخ ۲۹ دی لغایت ۶ بهمن ماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org و مطالعه دفترچه ثبت نام بدون کنکور سراسری ضمن آگاهی از نحوه پذیرش ، نسبت به ثبت نام اقدام کنند .

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور همچنین به پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی برای مهر ماه ۹۸ اشاره کرد و افزود : نحوه پذیرش دانشجوی بدون کنکور برای مهر ماه ۹۸ نیز اواسط بهمن ماه ۹۷ توسط سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد و داوطلبان از ۲۰ اسفند ۹۷ لغایت اواخر مرداد ۹۸ برای ثبت نام فرصت خواهند داشت .

منبع : مهر


اطلاعیه ملاک پذیرش پذیرش دانشجو بدون کنکور سراسری

17 دی 97

سازمان سنجش طی اطلاعیه ای ملاک پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی را شرایط و ضوابط اعلام شده توسط سازمان سنجش اعلام کرد .

متن اطلاعیه به شرح زیر است :

با توجه به مصاحبه های متعدد افراد غیر مسؤول در امر سنجش و پذیرش دانشجو كه با قانون مصوب مجلس محترم شورای اسلامی سال 1392و اصلاحیه سال 95 و یا با مصوبات شورای سنجش و پذیرش مغایرت دارد ، به اطلاع داوطلبان عزیز می رساند تنها شرایط و ضوابطی كه از طریق اطلاعیه های رسمی این سازمان منتشر می گردد ملاك عمل بوده و موارد مطرح شده خارج از مفاد اطلاعیه ها معتبر نیست . لذا داوطلبان محترم جهت آگاهی از آخرین تغییر ها و تصمیم ها در خصوص ثبت نام بدون کنکور سراسری به اطلاعیه های این سازمان مراجعه نمایند . شایان ذكر است پیرو اطلاعیه مورخ 97/10/13 این سازمان ، اطلاعیه تكمیلی به همراه دفترچه راهنما برای پذیرش از طریق سوابق تحصیلی در تاریخ های 25 دی ماه و 17 بهمن ماه برای ورودی های بهمن ماه 97 و مهر ماه 98 اعلام خواهد شد .

منبع : سنجش


اعلام رشته‌ های بدون کنکور 98 تا پایان دی

17 دی 97

معاون آموزشی وزارت علوم از اعلام رشته‌ های بدون کنکور 98 تا پایان دی خبر داد .

معاون آموزشی وزارت علوم بجز رشته های پر متقاضی پذیرش در سایر رشته محل ها از فرآیند کنکور خارج می شود ، گفت : اسامی کد رشته محل هایی که برای سال ۹۸ نیاز به کنکور ندارند تا دو هفته آینده ( پایان دی‌ماه ) اعلام خواهند شد.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر امروز در نشست خبری به جزئیات حذف کنکور اشاره کرد و گفت :  حذف تدریجی کنکور از سال ۹۲ بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی آغاز شد و در مصوبه حذف کنکور نیز تاکید شده بود که ۸۵ درصد پذیرش دانشجو ظرف ۵ باید از طریق بررسی سوابق تحصیلی صورت بگیرد ، بر این اساس از سال گذشته بالغ بر ۸۵ درصد پذیرش را با احتساب دوره های مهارتی انجام می‌دهیم .

وی در ادامه تصریح کرد : اتفاقی که در کنکور 98 خواهد افتاد این است که عملا برنامه زمانبندی به گونه ای پیش بینی شده که رشته های واجد شرایط برای پذیرش از طریق سوابق تحصیلی ، از فرآیند کنکور خارج می‌شوند و صرفا برای رشته‌های پر متقاضی کنکور سراسری برگزار می‌شود .

معاون آموزشی وزارت علوم همچنین گفت : رشته های کم متقاضی در کنکور ۹۸ از فرآیند کنکور خارج خواهند شد و تا پایان دی ماه جاری اسامی رشته محل هایی که واجد شرایط پذیرش خارج از کنکور هستند در سامانه سازمان سنجش آموزش کشور درج خواهند شد .

دکتر شریعتی نیاسر خاطر نشان کرد : توصیه ما به خانواده ها این است که در ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور سراسری 98 نقش کلیدی و موثر را برای تحصیل فرزندان خود داشته باشند و کمک کنند آنها متناسب با استعداد و علاقمندی رشته های خارج از فرآیند کنکور را برای ورود به دانشگاه برگزیند .

منبع : ایسنا


اعلام رشته های بدون کنکور تا پایان دی 98

14 آذر 97
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام رشته های بدون کنکور تا پایان دی 98 خبر داد .
ابراهیم خدایی اظهار داشت : در حال حاضر در حال کار کارشناسی بر روی رشته ها و جمع آوری نظرات همکاران در این زمینه هستیم و پس از آن به کارگروه ارائه می دهیم و در نهایت در صحن شورای عالی سنجش و پذیرش دانشجو مطرح می شود .
وی گفت : فهرست رشته های بی نیاز از کنکور تا قبل از پایان دی ماه جمع آوری و مشخص می شود .
رئیس سازمان سنجش درباره نظر دانشگاه ها در این زمینه گفت : همه دانشگاه ها با این موضوع موافق هستند و ساز و کار ثبت نام داوطلبان در این رشته ها نیز دیده شده است .
وی افزود : پیش از این یک سیستم ثبت نام را به همین منظور کنترل و نتایج مثبتی را دریافت کردیم .
خدایی یادآور شد : سامانه را خود دانشگاه ها طراحی می کنند و سازمان سنجش به داوطلبان اعلام می کند که اگر می خواهند رشته خاصی را انتخاب کنند باید به این دانشگاه ها مراجعه کنند .

منبع : مهر