ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

کنکور سراسری 98

کنکور سراسری 98 مثل هر سال برگذار خواهد شد با این تفاوت که دو سری سوال طراحی خواهد شد، یکسری در کنکور سراسری 98 نظام قدیم شرکت می‌کنند و یکسری در کنکور سراسری 98 نظام جدید که باتوجه به منابع موجود تغییرات زیادی وجود ندارد، اما به هرحال شرکت کنندگان باید توجه کنند که این آزمون در دو سری مجزا برگذار خواهد شد و سوالات کاملاً متفاوت است.

البته با توجه به جدید بودن این مسئله خیلی اطلاعات کاملی دردست نیست، به محض اینکه اطلاعاتی کسب کنیم حتماً داخل سایت سوروشان برای شما عزیزان قرار خواهیم داد. در ادامه جدولی برای شما آماده کرده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا مسیر کنکور سراسری 98 را بهتر پیدا کنید. در این جدول هرکدام از سوالاتی که مرتبط با آزمون سراسری 98 است مثل زمان، منابع یا هرچیز دیگر سعی کردیم در جدولی آماده کنیم تا به راحتی بتوانید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید. کنکور سراسری 98 برای گروه‌های آزمایشی تجربی ، انسانی ، ریاضی ، هنر و منحصراً زبان برگزار می‌شود.

دوستان عزیز برای مشاهده هر رویداد کافیست روی آن کلیک کنید تا وارد صفحه مربوطه شوید و توضیحات آنرا مشاهده کنید.

برای مشاهده آخرین اخبار و تغییرات کنکور سراسری 98 و 99 به انتهای این برگه مراجعه کنید.

عنوان رویداد وضعیت رویداد
زمان ثبت نام کنکور سراسری 98 24 بهمن تا 2 اسفند
دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 98 همزمان با ثبت نام
ثبت نام کنکور سراسری 98 پایان یافته
تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری 98 پایان یافته
ثبت نام مجدد کنکور سراسری 98 19 اسفند تا 22 اسفند
منابع کنکور ریاضی و فیزیک کنکور سراسری 98 مشخص شده
منابع کنکور علوم انسانی کنکور سراسری 98 مشخص شده
منابع کنکور علوم تجربی کنکور سراسری 98 مشخص شده
منابع کنکور سراسری هنر 98 مشخص شده
منابع کنکور منحصراً زبان کنکور سراسری 98 مشخص شده
زمان کنکور سراسری 98 13 و 14 تیر ماه
زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 98 10 تا 12 تیر ماه
دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 98 10 تا 12 تیر ماه
سوالات و پاسخنامه کنکور سراسری 98 منتشر نشده
اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 98 اعلام نشده
زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 98 اعلام نشده
انتخاب رشته کنکور سراسری 98 باز نشده
زمان اعلام نتایج کنکور سراسری 98 مشخص نشده
اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری 98 اعلام نشده
زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 98 مشخص نشده
دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 98 اعلام نشده
ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 98 مشخص نشده
زمان اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 98 مشخص نشده

تاکید بر عدم تغییر زمان برگزاری کنکور سراسری 98

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در اطلاعیه‌ای که ۱۵ مهر ماه منتشر شد اعلام کرد ، علی رقم درخواست‌‌ های بسیاری برای تغییر زمان کنکور ، زمان برگزاری  آزمون سراسری ۹۸ تغییری نخواهد کرد و  در روز‌ های پنجشنبه ۱۳ و جمعه ۱۴ تیر ماه ۹۸ برگزار می‌ شود ​ .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


حد نصاب قبولی استعداد های درخشان در کنکور 98

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری محمدرضا آهنچیان ملاک قبولی استعداد های درخشان در کنکور 98 بر اساس 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در رشته محل ، محاسبه می شود .

محمدرضا آهنچیان روز یکشنبه درباره مصوبه جدید تسهیلات دارندگان مدال های المپیادهای علمی ، اظهار کرد : داوطلبان استعداد های درخشان برای ورود به دانشگاه از طریق دوره های با آزمون و بدون آزمون پذیرفته می شوند .
وی افزود : داوطلبان دوره های بدون آزمون ، سرآمدی خود را نشان داده اند و در دانشگاه های سطح یک و دو تا 40 درصد از طریق سهمیه پذیرفته می شوند .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


بررسی جزئیات اختصاص سهمیه به داوطلبان مناطق سیل زده کنکور 98

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ابراهیم خدایی گفت : تسهیلات و اختصاص سهمیه برای داوطلبان مناطق سیل‌زده کشور برای کنکور سراسری ۹۸ در نظر گرفته شده است .

ابراهیم خدایی افزود : با توجه به شرایطی که سیل برای برخی از مناطق کشور ایجاد کرده است برای داوطلبان کنکور سراسری ۹۸ تسهیلاتی به صورت سهمیه در نظر گرفته شد .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


جزئیات حذف کنکور سراسری 98

روابط عمومی وزارت علوم ، با اشاره به سیاست وزارت علوم برای حذف کنکور در سال 98 گفت : ورودی‌ هایی که در سال 98 با تکیه بر سوابق تحصیلی وارد دانشگاه‌ ها می‌ شوند ، نیازی به حضور در کنکور نخواهند داشت .
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با اعلام اینکه وزارت علوم سیاست حذف کنکور را دنبال می‌کند، گفت: ورودی‌هایی که سال ۱۳۹۸ با تکیه بر سوابق تحصیلی وارد دانشگاه‌ها می‌شوند، نیازی به حضور در کنکور ندارند.

مشاهده ادامه خبر در اینجا


جزئیات برگزاری تکمیل ظرفیت در کنکور 98

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری دکتر منصور غلامی از جزئیات برگزاری تکمیل ظرفیت در کنکور 98 خبر داد .
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری گفت : سال گذشته ۸۵ درصد داوطلبان بدون تأثیر نمره کنکورشان وارد دانشگاه شدند .

دکتر منصور غلامی اظهار کرد : امسال در تکمیل ظرفیت پذیرش بهمن‎ماه ، بدون توجه به نمره کنکور داوطلبان علاقمند می‌ توانند از طریق سایت دانشگاه‌ ها ثبت نام کنند .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


جزئیات برگزاری کنکور 98

17 بهمن 97

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور دکتر ابراهیم خدایی برخی جزئیات برگزاری کنکور 98 را اعلام کرد .
دکتر ابراهیم خدایی در نشست خبری سازمان سنجش آموزش کشور گفت : ثبت نام برای کنکور سراسری ۹۸ از روز چهارشنبه ۲۴ بهمن ۹۷ آغاز می شود و تا ۲ اسفند ادامه دارد . کنکور سراسری سال ۹۸ در روزهای ۱۳ و ۱۴ تیرماه ۹۸ برگزار می شود .

دو نوع سئوال برای نظام قدیم و نظام جدید متوسطه در کنکور ۹۸

وی افزود : با توجه به تغییر نظام آموزش متوسطه ، دو نوع سئوال برای نظام قدیم و نظام جدید متوسطه خواهیم داشت . پس از آزمون نمرات تراز می شود و پذیرش بر این اساس انجام خواهد شد و ظرفیت جداگانه ندارند .

رئیس سازمان سنجش یادآور شد : یک دفترچه ثبت نام کنکور سراسری منتشر خواهد شد و داوطلبان وجه ثبت نام را پرداخت خواهند کرد . ثبت نام در این مرحله برای پذیرش مهرماه ۹۸ است .

تاثیر ۳۰ درصد سوابق تحصیلی به صورت مثبت در آزمون سراسری سال ۹۸

وی درباره تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۹۸ گفت : برای سال ۹۸ بر اساس مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشگاه ها ، ۱۵ درصد پذیرش دانشگاه ها با آزمون است . ۳۰ درصد تاثیر آزمون به صورت مثبت است . در واقع دو نمره برای داوطلب ساخته می شود که یکی از آنها با احتساب سوابق تحصیلی و یکی از آن ها بدون احتساب سوابق تحصیلی است و هر کدام بالاتر بود همان برای داوطلب اعمال می شود .

وجود رشته های دانشگاه های برتر در میان پذیرش با سوابق تحصیلی

خدایی گفت : بر اساس قانون ما موظف هستیم که ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها را بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش کنیم و در این میان رشته های پرمتقاضی که ۱۵ درصد ظرفیت را تشکیل می دهند با آزمون باشند . در ظرفیت بر اساس سوابق تحصیلی از دانشگاه های برتر نیز رشته هایی وجود دارد که کمتر متقاضی دارند اما از تمام دانشگاه های دولتی در این پذیرش رشته وجود دارد .

وی افزود : پشت کنکوری های رشته های ریاضی و علوم انسانی ۳۰ درصد داوطلبان کنکور را تشکیل می دهند و این میزان در کنکور سراسری تجربی ۷۰ درصد و انتظار این است که در زمان ثبت نام برای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی این عده در این پذیرش شرکت کنند .

رئیس سازمان سنجش تاکید کرد : زودتر و یا دیرتر درخواست دادن به دانشگاه ها تاثیری در پذیرش ندارد . به دانشگاه ها اعلام شده است که گرفتن درخواست ها باید تا ۶ شهریورماه ۹۸ پایان پذیرد تا دانشگاه ها پردازش این مسئله را از آن زمان آغاز کنند و اولویت های پذیرش را به داوطلبان اعلام کنند .

وی درباره وضعیت پذیرش در علمی کاربردی و فنی و حرفه ای ها با استفاده از سوابق تحصیلی گفت : کل پذیرش نظام آموزش عالی با احتساب علمی کاربردی و فنی و حرفه ای بیش از ۸۹ درصد با سوابق تحصیلی است . اما با توجه به اینکه نظام آموزش متوسطه در این گروه تغییر می کند پذیرش در گروه فنی حرفه ای امسال با آزمون هم خواهد داشت .

پاسخ سازمان سنجش به اعتراض دانشگاه ها درباره ظرفیت مازاد

خدایی درباره اعتراض دانشگاه ها به ظرفیت مازاد گفت : در دو بخش ظرفیت اضافه می شود یکی از آنها مصوبات قانونی است و دیگری سهمیه ها . دانشگاه ها باید بدانند که در جایی که رقابت سنگین و سخت است سازمان سنجش به نفع داوطلب ظرفیت را تفسیر می کند بنابراین ممکن است مازاد بر ظرفیت پذیرش صورت گیرد .

وی یادآور شد : حدود ۷ درصد در کنکور سراسری و حدود ۱۲ درصد در کنکور کارشناسی ارشد مازاد بر ظرفیت اعلام می شود که به دلیل وجود قانون های بالادستی این موضوع رخ می دهد . دانشگاه ها می توانند در زمان اعلام ظرفیت این مازاد را درنظر بگیرند .

کم رنگ کردن وزن کنکور با ایجاد جایگزین امکان پذیر است

رئیس سازمان سنجش درباره مباحثی که درباره حذف کنکور بیان می شود ، گفت : حذف کنکور به یک موضوع اجتماعی بدل شده است اما کم رنگ کردن وزن کنکور با ایجاد جایگزین امکان پذیر است . نظام آموزش متوسطه نیز باید پوشش نمره اش افزایش پیدا کند تا بتوانیم رشته های بیشتری را از با آزمون حذف کنیم .

اعلام ظرفیت پذیرش در کنکور ۹۸

وی درباره ظرفیت پذیرش در کنکور ۹۸ گفت: ظرفیت کنکور ۹۸ بدون دانشگاه آزاد حدود ۷۶۰ هزار نفر است. اما در سال گذشته و در کنکور ۹۷ از میزان ظرفیت ۷۶۰ هزار نفر و بعد از دو تکمیل ظرفیت اعلامی حدود ۵۰۰ هزار نفر در دانشگاهها ثبت نام کردند.

در رشته های با آزمون تکمیل ظرفیت نداریم

وی درباره تکمیل ظرفیت کنکورهای سراسری گفت : پذیرش در دانشگاه ها برای دو نیمسال بهمن و مهر انجام می گیرد و فرآیند پذیرش برای داوطلبان باز است . در واقع دانش آموزان سال جاری می توانند هر زمان نمره شان تکمیل شد در این فرآیند شرکت کنند اما براساس مصوبه شورای گسترش دانشگاه ها و شورای سنجش و پذیرش دانشگاه ها برای رشته های باآزمون تکمیل ظرفیت نداریم .

منبع : مهر


امکان شرکت در ثبت نام رشته های بدون کنکور و باکنکور سراسری 98

8 دی 97

حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش گفت : داوطلبان رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری 98 مجاز هستند در کنکور 98 شرکت کنند .
مشاور عالی سازمان سنجش ضمن اشاره به مهلت ثبت‌ نام پذیرش در رشته‌های صرفاً براساس سوابق تحصیلی ترم بهمن ، گفت : به افرادی که در رشته‌های بر اساس سوابق تحصیلی ثبت‌ نام می‌کنند اجازه دادیم در کنکور هم شرکت کنند .
حسین توکلی اظهار داشت : مهلت ثبت نام بدون کنکور سراسری بهمن 97 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی و دانشگاه پیام نور روز چهارشنبه 10 بهمن 97 پایان می‌پذیرد.

مشاهده ادامه خبر در اینجا


جزئیات ظرفیت دانشگاه ها در کنکور 98

8 دی 97

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت : ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها در کنکور ۹۸ بیشتر از تعداد متقاضیان است و امکان ثبت‌نام این کنکور برای متقاضیان پذیرش بدون آزمون دانشگاه‌ها هم فراهم هست .
حسین توکلی در همایش تخصصی « بررسی شیوه‌های جدید پذیرش دانشجو در مراکز آموزش عالی » در دانشگاه بین‌المللی امام رضا( ع ) ، گفت : بر اساس مصوبه سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو ، حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته محل‌ های دانشگاهی که متقاضی کمتری نسبت به رشته‌های دیگر دارد ، در تمامی زیرنظام‌ های آموزش عالی بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان انجام می‌ شود و برگزاری کنکور برای ۱۵ درصد دیگر صورت می‌گیرد .

عدم امکان ترمیم معدل برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم در کنکور ۹۸

2 بهمن 97

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش از عدم امکان ترمیم نمره برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم در کنکور 98 خبر داد .

به گزارش حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشکی ، عبدالرسول عمادی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد ظرفیت ورود به دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی است، اظهار کرد: اگر فرصت شرکت داوطلب در کنکور تا اخذ دیپلم به حدی باشد که یک دوره امتحان نهایی فاصله داشته باشد، می‌تواند در فرایند ارتقای تحصیلی یکبار دیگر امتحان دهد .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


تغییرات در نحوه پذیرش دانشجو در سال 98

منصور غلامی وزیر علوم گفت : داوطلبان می توانند در 85 درصد رشته محل ها بدون شرکت در کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی شرکت کنند .
منصور غلامی با اشاره به ساز و کار اجرایی پذیرش دانشجو براساس سوابق تحصیلی در رشته محل هایی که توسط سازمان سنجش اعلام خواهد شد ، گفت : کنکور یک بحث طولانی است آنچه که به صورت قانونی ، آیین نامه ها و مقررات مصوب نشان می دهد ، باید کنکور از وضعیت فعلی اصلاح شده و یک روش بهتری جایگزین آن شود .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


عدم برگزاری تکمیل ظرفیت از سال 98

18 دی 97

معاون آموزشی وزیر علوم مجتبی شریعتی نیاسر از حذف برگزاری تکمیل ظرفیت از سال 98 و بعد از آن خبر داد .
مجتبی شریعتی نیاسر با اشاره به حذف تکمیل ظرفیت گفت : از سال آینده مرحله تکمیل ظرفیت نداریم و دانشگاه ها تنها در دو مرحله بهمن و مهرماه دانشجو پذیرش خواهند کرد .

وی درباره بورس خارج کشور نیز گفت : بورس خارج از کشور ما صفر شده است چون دانشگاه های ما از توانمندی لازم برای تامین نیاز آموزش عالی برخوردار هستند .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


ترمیم سوابق تحصیلی برای ورود به رشته های بدون کنکور دانشگاهی

18 دی 97

عباس سلطانیان با اشاره به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی بر ورود به ۸۵ درصد کد رشته محل‌های دانشگاهی بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری 98 و شرایط ترمیم سوابق تحصیلی اظهار کرد: هنوز صورت جلسه رسمی این مصوبه به دست ما نرسیده است؛ اما ترمیم معدل یکی از بخشنامه‌های آموزش و پرورش است که در سال ۹۴ به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید.
وی افزود: کلیه دیپلمه‌های سال ۸۴ به بعد می‌توانند ترمیم نمرات را در صورت تمایل انجام دهند.

مشاهده ادامه خبر در اینجا


زمان ثبت نام بدون کنکور سراسری 98

سازمان سنجش در اطلاعیه ای زمان ثبت نام بدون کنکور سراسری 98 و بهمن 97 را اعلام کرد .
سازمان سنجش آموزش کشور درباره مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در رابطه با ثبت نام رشته های بدون کنکور سراسری 98 اطلاعیه داد .

براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب  ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو روزهای ۸ و ۱۲ دی‌ ماه ۱۳۹۷، باید پذیرش حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمامی زیر نظام های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام ‌شود.

مشاهده ادامه خبر در اینجا


حذف تدریجی کنکور سراسری

15 دی 97

وزیر آموزش و پرورش سید محمد بطحایی اعلام کرد :  ورود به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ ها نیازی به شرکت در کنکور ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است .
وزیر آموزش و پرورش بعد از برگزاری جلسه تعیین‌ تکلیف نهایی درباره کنکور 98 ، از خداحافظی با برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی یا همان “کنکور سراسری” خبر داده است .

سید محمد بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش در صفحه توئیتر خود در فضای مجازی نوشته است :

« امروز چهارشنبه ، ساعت ۶:۳۰ صبح جلسه تعیین‌ تکلیف نهایی کنکور سال آینده برگزار شد . ورود به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌ های طاقت‌ فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است .
منبع : ایسنا


حذف کنکور در دو تا سه سال دیگر

25 آذر 97

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات از حذف کنکور سراسری تا دو الی سه سال دیگر خبر داد .
منصور غلامی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود : حذف کنکور به این سختی ها که می گویند نیست و ما برای این کار تکلیف قانونی داریم و باید آن را اجرا کنیم .

وی گفت :با این حال برای رشته های دانشگاهی پرمتقاضی همچنان نیازمند یک ارزیابی عادلانه هستیم و بر این اساس مقرر شده تا آموزش و پرورش ظرف دو تا سه سال آینده امتحانات را به صورت سراسری به گونه ای برخورد کند که این ارزیابی صورت گیرد .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


اجرایی شدن حذف مرحله ای کنکور سراسری از 98

23 آذر 97

منصور غلامی وزیر علوم ، تحقیقات و فن‌آوری از اجرایی شدن حذف مرحله ای از کنکور سراسری 98 خبر داد .

وزیر علوم ، تحقیقات و فن‌آوری گفت : سازمان سنجش پیش از زمان ثبت‌ نام کنکور امسال نحوه ثبت نام بدون کنکور سراسری 98 بر اساس سوابق تحصیلی را اعلام می‌ کند .

مجموعه‌ های دانشگاه‌های کوچک با ارتباط با دانشگاه‌های بزرگ به صورت همکاری یا قرار گرفتن زیر مجموعه‌ های آنان ، می ‌توانند ارتباط‌ های علمی بهتری را ارائه دهند .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


حذف مرحله ای کنکور از مهر 98

19 آذر 97

منصور غلامی وزیر علوم از حذف مرحله ای کنکور از مهر ۹۸ بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو خبر داد .

غلامی گفت : پذیرش حداقل ۸۵ درصد تمام ظرفیت‌ های آموزش عالی در دانشگاه‌ های دولتی ، آزاد اسلامی ، پیام نور ، موسسات غیرانتفاعی ، فنی و حرفه‌ ای و جامع علمی کاربردی بر اساس سوابق تحصیلی به دانشگاه‌ های فوق واگذار می‌ شود و داوطلبان متقاضی رشته محل‌ های اعلامی ضرورتی به ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری ندارند .

لیست رشته محل‌ های دانشگاهی تا آخر دی ماه قبل از ثبت نام کنکور سراسری از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد .

منبع : جوان


افزایش ضریب نمره آزمون عملی تربیت بدنی در کنکور سراسری 98

ضریب نمره آزمون عملی تربیت بدنی در امتیاز نهایی آزمون سراسری از 2 به 4 افزایش یافت .
دکتر هادی روحانی ، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم ورزشی و دبیر گروه تخصصی برنامه‌ریزی درسی و گسترش علوم ورزشی وزارت علوم گفت : در بررسی‌هایی که این گروه با همکاری پژوهشگاه علوم ورزشی در سال‌های اخیر روی نحوه برگزاری ، مفاد آزمون و اثربخشی آن کرد ، به این جمع‌ بندی رسید که ضریب تأثیر آن باید افزایش یابد تا متقاضیان ورود به رشته علوم ورزشی ، از توانمندی‌ های جسمانی مناسبی در کنار توانمندی علمی برخوردار باشند .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


تغییرات کنکور سراسری 98

در کنکور سراسری 98 میزان تاثیر معدل و منابع کنکور تغییرات کرده و میزان تاثیر سهمیه در حال بررسی است .

کنکور ۹۸ دستخوش تغییراتی شده که داوطلبان این آزمون باید در جریان آن قرار گیرند. نکته اول، طرح سؤال در کنکور است؛ چراکه نظام آموزشی تغییر کرده و داوطلبان نظام آموزشی جدید در کنکور ۹۸ حضور دارند.

مشاهده ادامه خبر در اینجا


اطلاعیه تاثیر مثبت معدل در کنکور 98

سازمان سنجش طی اطلاعیه ای نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 98 را 30 درصد مثبت اعلام کرد .

متن کامل اطلاعیه به شرح زیر است :

بدین‌ وسیله به اطلاع تمامی داوطلبان آزمون سراسری می‌ رساند ، مصوبات چهاردهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 97/08/14 درخصوص میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی و نحوه پذیرش به شرح ذیل است:

مشاهده ادامه خبر در اینجا


مجزا شدن دفترچه رشته های بدون آزمون و با آزمون در کنکور ۹۸

12 آبان 97

ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از مجزا شدن دفترچه رشته های بدون آزمون و با آزمون در کنکور ۹۸ خبر داد .
ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت : جدا شدن دفترچه رشته‌ های بدون آزمون و با آزمون برای کنکور سراسری ۹۸ در دستور کار شورای سنجش قرار گرفته است .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


مهلت دو هفته ای اعلام تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور 98

6 آبان 97

یکی از اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از مهلت دو هفته ای اعلام تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور 98 توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو خبر داد .

سیدجواد ساداتی‌ نژاد اظهار کرد : کمیسیون آموزش مجلس به وزیر علوم به عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش دانشجو اعلام کرد، نظر کمیسیون مبنی بر تأثیر مثبت معدل در کنکور 98 لحاظ شود .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


بررسی مجدد تاثیر معدل کنکور سراسری ۹۸ در مجلس

2 آبان 97

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قاسم احمدی لاشکی گفت : وزیر علوم به عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش دانشجو برای موضوع تاثیر قطعی معدل در کنکور به مجلس می آید .

طرح تاثیر معدل در کنکور در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بررسی شد و اعضای کمیسیون در نظرات مختلف گفتند که که به دلیل اینکه قانونی در زمینه تاثیر معدل کنکور وجود دارد با وزیر علوم به عنوان رئیس شورای سنجش و پذیرش که حق رای در این زمینه دارد رایزنی صورت گیرد .

مشاهده ادامه خبر در اینجا


احتمال تغییر تاثیر قطعی معدل در کنکور 98

( 30 – مهر – 97 )

حمایت میرزاده از احتمال تغییر تاثیر قطعی معدل در کنکور 98 خبر داد .

حمایت میرزاده درباره جلسه امروز کمیسیون آموزش درباره تأثیر قطعی مدل در کنکور 98 اظهار کرد : امروز جلسه‌ای در کمیسیون برگزار و تصمیم گرفته شد تا آقای ساداتی‌ نژاد به عنوان نماینده این کمیسیون در شورای سنجش و پذیرش دانشجو با اعضای شورا و وزیر علوم مذاکره کند تا تاثیر معدل برای کنکور 98 به صورت مثبت باشد .

وی افزود : نظر قبلی کمیسیون آموزش و تحقیقات این بود که در کنکور 98 سهم معدل به صورت تاثیر مثبت باشد اما شورای سنجش و پذیرش دانشجو آن را نپذیرفت و قرار شد مجدد این مسئله در شورا بررسی شود تا در صورت تایید آنها معدل دانش‌آموزان در کنکور 98 تاثیر مثبت داشته باشد و طرح تاثیر قطعی فعلا مسکوت بماند تا کمیسیون آموزش به صورت تخصصی زوایای مختلف آن را بررسی کند .

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت :‌ فرایند بررسی تاثیر قطعی معدل در کنکور طولانی است و هم‌ اکنون اعلام این خبر که در کنکور 98 سهم معدل به صورت قطعی است باعث استرس دانش‌آموزان شده است همچنین برخی موسسات اقدام به سوءاستفاده کرده و بسته‌ های ترمیم معدل را برای دریافت پول از خانواده‌ ها طراحی کرده‌اند .

میرزاده در پایان عنوان کرد: قرار شد نتیجه نظر شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره روند تاثیر معدل در کنکور 98 به صورت قطعی یا مثبت روز سه‌ شنبه به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعلام شود .

منبع : تسنیم


تاریخ فارغ التحصیلی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد 98

( 16 مهر 97 )

سازمان سنجش در اطلاعیه ای تاریخ فارغ التحصیلی داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد 98 را اعلام کرد .

با توجه به انتشار بخشی از شرایط ثبت نام کارشناسی ارشد 98 در این اطلاعیه ، مؤسسات برای پذیرش دانشجو در مهرماه از داوطلبانی میتوانند پذیرش به عمل آورند که حداکثر تا سی و یکم شهریور ماه همان سال ( سال 1398 ) فارغ التحصیل شوند . تاریخ فارغ التحصیلی برای داوطلبانی که شروع تحصیل آنان در صورت وجود ظرفيت نیمسال دوم است ، سی ام بهمن ماه همان سال ( سال 1398 ) خواهد بود .

منبع : سازمان سنجش


آخرین جزئیات حذف کنکور ( 2 مهر 97 )

معاون آ‌موزشی وزیر علوم درباره حذف کنکور در سال آینده گفت : حذف کنکور به طور کامل به زودی امکان پذیر نیست . .

طرح‌ هایی برای کاهش بار روحی و روانی خانواده‌ ها داریم امروز شاهد آن هستیم که بیش از 85 درصد از داوطلبان می‌ توانند بدون حضور در جلسه کنکور به دانشگاه راه یابند اما به دلیل عدم اطمینان به این طرح آنان در کنکور شرکت می‌ کنند .

وی ادامه داد : موسسات وابسته به دستگاه‌ های اجرایی از پذیرش دانشجو به صورت مستقل منع شدند که دانشگاه‌ های غیردولتی وابسته به حوزه علمیه و دانشگاه‌ های نظامی از این قاعده مستثنی هستند ؛ موسسات وابسته به دستگاه‌‌ های اجرایی تا پایان آ‌ذر ماه مهلت دارند تا تکلیف خود را برای پذیرش دانشجو مشخص کنند .

شریعتی نیاسر با توصیه‌ ای به اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ های سراسر کشور، گفت : به دانشمندان برتر حوزه آموزش عالی توصیه می‌ شود که علاوه بر آموزش علوم به نقش تربیتی و اخلاقی خود نیز اهمیت ویژه‌ ای داشته باشند و از هر حرکتی که منجر به افسردگی و نا امیدی در نسل جوان می‌ شود پرهیز کنند .

معاون آ‌موزشی وزیر علوم در خصوص دانشجویانی که از ضعف آموزشی برخوردارند ، گفت : باید به آنان اهمیت ویژه‌ای داده شود و افزایش مهارت عمومی آنان از طریق سایر دانشجویان و اعضای هیئت علمی توجه ویژه‌ای شود .

وی با تأکید بر اینکه مراکز غیردولتی باید تأکید خود را از دریافت شهریه بر روی پروژه‌ های فرهنگی و پژوهشی قرار دهند ،‌ گفت : این کار باعث می‌شود که توجه ویژه‌ ای به ارتقای سطح علمی دانشگاه‌ ها شود و صرفا بر افزایش دانشجو باشد .


آخرین تغییرات آزمون سراسری 98 و 99 ( 27 شهریور 97 )

سازمان سنجش طی اطلاعیه ای برخی از تغییرات کنکور سراسری 98 و 99 را منتشر کرد .

متن کامل اطلاعیه به شرح زیر است :

بدین‌ وسیله به اطلاع تمامی داوطلبان کنکور سراسری 98 و 99 می‌رساند ، براساس مصوبه سیزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ 97/06/26 شرایط آزمون سراسری به شرح ذیل است :

الف- آزمون سراسری سال 1398

1- در سال 1398 ، سنجش با دو آزمون جداگانه ( دو مجموعه سوال ) مطابق موارد ذیل انجام می‌شود ، ضمناً از مباحث مشترک دو نظام آموزشی قدیم و جدید (3-3-6) ، سوال یکسان طرح خواهد شد .

• یك آزمون ( یك مجموعه سوال ) برای دانش‌ آموزان نظام‌ قدیم

• یك آزمون ( یك مجموعه سوال ) برای دانش‌آموزان نظام‌ جدید ( 3-3-6 )

توجه : داوطلبان با توجه به اینكه فارغ‌التحصیل نظام قدیم یا نظام جدید آموزشی هستند لزوماً باید در آزمون مربوط به نظام آموزشی كه در آن فارغ‌التحصیل شده‌اند ، شركت نمایند .

2- نمرات دو گروه داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تراز شده و گزینش به‌ صورت رقابتی براساس نمره‌ كل‌ نهایی در زیر گروه مربوطه و سایر شرایط و ضوابط آزمون سراسری انجام می‌ شود . به عبارت دیگر ظرفیت مجزا برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید تخصیص داده نمی‌ شود .

3- در آزمون سراسری سال 1398 ، میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداكثر 30 درصد است و 20 درصد با تاثیر قطعی و 10 درصد با تاثیر مثبت اعمال می‌شود به‌ طوری‌ كه :

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیك ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی كه دیپلم خود را سال 1398 و در نظام آموزشی جدید (3-3-6) اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه دوازدهم – سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6 ) به میزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است كه 20 درصد به صورت تأثیر قطعی و 10 درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره‌كل نهایی آنان لحاظ  می‌ شود .

ب- آن دسته از دیپلمه‌ های ریاضی و فیزیك ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی كه دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 اخذ نموده اند و امتحانات یك‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم ( پایه یازدهم – سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم ) به میزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و داوطلبان دارای مدرك پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیك ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر كه مدرك دوره پیش‌ دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 اخذ نموده‌اند و امتحانات یك یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی ( پایه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم ) به میزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب است . در مجموع میزان تاثیر سوابق تحصیلی حداكثر 30 درصد است كه 20 درصد به صورت تأثیر قطعی و 10 درصد به صورت تأثیر مثبت در نمره‌كل نهایی آنان لحاظ  می‌شود . به عبارت دیگر میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم حداكثر 16/67 درصد و میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی حداكثر 3/33 درصد می‌باشد و درصورتی كه سوابق تحصیلی تاثیر مثبت داشته و باعث افزایش نمره كل شود ، به تفكیك برای دیپلم حداكثر 8/33 و برای پیش‌دانشگاهی حداكثر 1/67 افزایش خواهد یافت . درصورت عدم وجود تاثیر مثبت ، ملاك نمره كل حاصل از آزمون و میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی ( حداكثر به میزان 20 درصد طبق موارد مذكور) خواهد بود .

ج- سایر دیپلمه‌ها (غیر از بندهای الف و ب) مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند .

توجه 1 : اطلاعات بیشتر درخصوص میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در دفترچه راهنمای ثبت‌ نام آزمون سراسری ارائه می‌ شود .

توجه 2 : وزارت آموزش‌ و پرورش امكان جبران سوابق تحصیلی دیپلم و سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی را برای فارغ‌التحصیلان دوره متوسطه نظام قبلی که حداکثر تا سال 1397 ، مدرك دیپلم یا پیش‌ دانشگاهی خود را اخذ کرده اند ، برای سال 1398 فراهم می‌ كند .

4- عناوین دروس پایه دوازدهم دوره دوم متوسطه مرتبط با هر گروه آزمایشی آزمون سراسری كه وزارت آموزش و پرورش امتحان آن‌ها را به صورت نهایی برگزار می‌كند ، پس از تصویب در شورای عالی آموزش و پرورش ، برای اعمال سوابق تحصیلی ، اطلاع‌رسانی خواهد شد .

5- فهرست منابع سوالات کنکور سراسری 98 برای داوطلبان نظام قدیم  و نظام جدید ( 3-3-6 )  متعاقباً اعلام خواهد شد .

6- دانش‌آموزان دیپلم فنی و حرفه‌ ای و كارودانش می‌توانند در آزمون سراسری شركت كنند . این دانش‌ آموزان در صورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی بایستی در امتحان نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوط شركت كنند ، در غیراینصورت مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند و نمره آزمون سراسری ملاك عمل است .

7- معیار پذیرش برای رشته‌های صرفاً براساس سوابق تحصیلی معدل كتبی پایه دوازدهم برای دانش‌آموزان نظام جدید (3-3-6)  و معدل كتبی دیپلم (سال یازدهم) برای دانش‌آموزان نظام قبلی است .

8- دانش آموزان دارای دیپلم علوم و معارف اسلامی كه در گروه آزمایشی علوم‌انسانی آزمون سراسری شرکت می‌کنند ، به جای پاسخ گویی به سوالات دروس «تاریخ 1 ،2 ،3» و «عربی 1 ،2 ،3» دفترچه اختصاصی گروه علوم انسانی ، به سوالات «تاریخ 1 ،2 ،3 اختصاصی» و «عربی 1 ،2 ،3  اختصاصی» که مربوط به دروس متوسطه دیپلم علوم و معارف اسلامی است ، پاسخ ‌می‌دهند . سوالات سایر دروس امتحانی همان سوالات گروه آزمایشی علوم انسانی خواهد بود .

ب- آزمون سراسری سال 1399

1- در سال 1399 ، فقط یك آزمون (یك مجموعه سوال) براساس نظام جدید آموزشی (3-3-6) برگزار می‌شود .

2- در آزمون سراسری سال 1399 ، میزان تاثیر سوابق تحصیلی ، حداكثر 30 درصد با تاثیر قطعی اعمال می‌شود . به‌طوری‌كه:

الف- آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیك ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی كه دیپلم خود را سال 1398 و بعد از آن در نظام آموزشی جدید (3-3-6) اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن‌ها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم- سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید 3-3-6) به میزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌كل نهایی آنان لحاظ  می‌شود .

ب-  آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیك ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی كه دیپلم خود را از سال 1384 الی 1397 اخذ نموده اند و امتحانات یك‌ یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداكثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تاثیر قطعی و برای داوطلبان دارای مدرك پیش‌دانشگاهی ریاضی و فیزیك ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر كه مدرك دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 91-1390 اخذ نموده‌اند و امتحانات یك یا چند درس آنها به صورت نهایی ، سراسری و کشوری برگزار شده است ، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش‌دانشگاهی (پایه دوازدهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به میزان حداكثر 5 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی  در نمره‌كل نهایی آنان لحاظ  می‌شود .

3- بندهای 6  ، 7 و 8 مندرج در بند الف مربوط به آزمون سراسری سال 1398 در سال 1399 نیز برقرار می‌باشد .

در پایان خاطر نشان می‌سازد كه تمامی قوانین ، مقررات ، شرایط و ضوابطی كه در آزمون سراسری اجرا می‌شود (مانند سهمیه‌بندی ، بومی‌پذیری و  . . . ) مصوب مراجع ذی‌صلاح اعم از مجلس شورای اسلامی ، شورای عالی انقلاب فرهنگی ، شورای سنجش و پذیرش دانشجو است و سازمان سنجش آموزش كشور موظف به اجرای این قوانین و مقررات است .

منبع : سنجش


امیدوارم مطلب فوق کاربردی بوده باشد، تیم سوروشان تلاش می‌کند تا هر اطلاعاتی که برای شما عزیزان مفید باشد تهیه و گردآوری کند تا بتوانید بهترین نتیجه را از آزمون سراسری 98 دریافت کنید.

خرید ادکلن

دیدگاه ها ( 7 )

 1. Visitor Rating: 5 Stars

 2. مینا میرشاهی
  2018-11-09 در 11:14 ق.ظ

  امسال کنکور راست به صورت نظام قدیم و جدید برگزار می شود ؟

 3. پس این تاثیر معدل روی کنکور سراسری 98 قطعی شد ؟

 4. نازنین محدثی
  2018-11-11 در 11:34 ق.ظ

  همیشه اخبار کنکور 98 رو می تونیم تو این صفحه مطالعه کنیم ؟ یعنی سریعاً بروزرسانی می کنید ؟ چون من می خوام صفحه رو ذخیره کنم داشته باشم.

  • دروود
   بله، خیالتون راحت باشه تمام اخبار کنکور رو می تونید تو این صفحه ببینید به صورت یکجا و به سرعت بروزرسانی می شود.

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )