ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

چگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 98

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور از چگونگی طراحی سوالات کنکور سراسری 98 خبر داد .

دکتر ابراهیم خدایی اظهار داشت : در کنکور سال ۹۸ به دلیل اینکه یکسری از داوطلبان خروجی نظام جدید متوسطه و عده‌ای دیگر ، خروجی نظام قدیم متوسطه هستند ، دو نوع سؤال طراحی می‌شود .

وی افزود : افرادی که خروجی نظام جدید متوسطه هستند ، سؤال‌های دروسی که خوانده‌اند را پاسخ می‌دهند و افرادی که خروجی نظام قدیم متوسطه هستند نیز سؤالات مربوط به خود را پاسخ می‌دهند ، اما اینکه کنکور در دو زمان متفاوت برای این افراد برگزار شود ، این‌گونه نیست و قطعاً در یک زمان برگزار خواهد شد .

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور درباره صحبت‌هایی که در زمینه تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور  ۹۸ بیان شده نیز به مهر گفت : صحبت‌های متعددی در این زمینه شده ، اما ما بر اساس آنچه که قانون می‌گوید ، عمل کرده‌ایم .

خدایی خاطرنشان کرد : قانون به ما می‌گوید باید بخشی از ظرفیت دانشگاه‌ها بدون کنکور پذیرفته شود و به تدریج این میزان به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها برسد که البته امسال با احتساب ظرفیت فنی‌حرفه‌ای و علمی کاربردی ، این میزان از ۹۰ درصد رد می‌شود ، اما اگر آنها را در نظر نگیریم ، بالای ۸۷ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها بدون کنکور شده است .

وی گفت : در حال حاضر با همین میزان سوابق تحصیلی ناقصی که وجود دارد ، ۱۷ درصد رشته‌های روزانه و حدود ۴۰ درصد رشته‌های دوره‌های شبانه یا نوبت دوم ، بدون آزمون پذیرش دارند ؛ این در حالی است که دانشگاه آزاد و پیام‌نور نیز بیش از ۹۵ درصد ظرفیتشان بدون کنکور است .

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تصریح کرد : یک قسمت دیگر این قانون می‌گوید سوابق تحصیلی باید در پذیرش افراد در دانشگاه‌ها تأثیر داشته باشد ، به این ترتیب از سال ۹۲ تأثیر سوابق تحصیلی با ۲۵ درصد شروع شد و قرار بود به تدریج افزایش پیدا کند .

خدایی اظهار داشت : از سال ۹۰ به دلیل اینکه پوشش سوابق تحصیلی فقط چهار درس پیش‌دانشگاهی را اضافه کرد ، ما نیز پنج درصد تأثیر سوابق تحصیلی را به آن ۲۵ درصد قبلی اضافه کردیم .

وی یادآور شد : برداشت غیرمستقیم موضوع افزایش تأثیر سوابق تحصیلی این است که این ۲۵ درصد تأثیر طی چهار ، پنج سال به ۱۰۰ درصد می‌رسد ، اما این‌گونه نبود. البته در قانون نیز صراحتاً گفته نشده است که به ۱۰۰ درصد تأثیر برسد .

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور ادامه داد : بنابراین ما منع قانونی در زمینه افزایش تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور نداریم .

خدایی افزود : قانون سال ۸۶ که بحث حذف کنکور را مطرح کرده بود ، در سال ۹۲ توسط مجلس لغو شد ؛ بنابراین بحث لغو کنکور منتفی است ، اما حذف کنکور به تدریج در داخل موضوع افزایش تأثیر سوابق تحصیلی مستتر است ؛ چرا که به شرط جایگزین شدن سوابق تحصیلی قرار بود کنکور حذف شود .

وی گفت : حال که سوابق تحصیلی به این میزان وجود دارد و می‌خواهد جایگزین شود ، باید تأثیر داده شود و تأثیر هم قطعی باشد .

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تصریح کرد : سال ۹۲ که قانون سنجش و پذیرش دانشجو تصویب شد ، تأثیر سوابق تحصیلی برای سال ۹۳ و ۹۴ قطعی بود. این قانون در سال ۹۵ توسط مجلس اصلاح شد و تأثیر سوابق تحصیلی برای بقیه سال‌ها به نظر شورای سنجش و پذیرش دانشجو ارجاع شد .

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور تأکید کرد : شورای سنجش و پذیرش دانشجو، تأثیر سوابق تحصیلی را برای سال ۹۵ ، ۹۶ و ۹۷ به صورت مثبت حفظ کرد و برای سال ۹۸ ، آن را به صورت قطعی مصوب کرد .

به گفته خدایی ، به هر صورت تأثیر قطعی سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی ، موافقان و مخالفان جدی و همچنین معایب و مزایایی دارد .

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه به کمیسیون آموزش مجلس گزارشی داده خواهد شد و نظر مجلس و قانون برای ما مطاع بوده و شورا نیز تصور می‌کند که در مسیر قانونی حرکت کرده است .

 

منبع : مهر

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )