عضویت

ورود

رمزتان را گم کرده اید؟

رمز خود را فراموش کرده اید؟ایمیل خود یا نام کاربری خود را وارد کنید و ما یک ایمیل حاوی لینک تغییر رمز برای شما ارسال میکنیم.


ورود

عضویت

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

پاسخ به اعتراضات داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد 98

رئیس سازمان سنجش در پاسخ به اعتراضات داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد 98 از این سازمان به عنوان مجری قانون یاد کرد .

دکتر ابراهیم خدایی افزود : ظرفیت های دانشگاه با توجه به درخواست دانشگاه و تایید شورای گسترش آموزش عالی در دفترچه های آزمون ها چاپ می شود و تعیین ظرفیت بر اساس امکانات دانشگاه صورت می گیرد و سازمان سنجش دخالتی در میزان ظرفیت ندارد و تنها دانشگاه تصمیم گیرنده است .

وی گفت : در زمان ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد ضوابط و در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد ظرفیت های دانشگاه ها به صورت شفاف اعلام می شود و نمی توان یک دانشگاه را مورد مذمت قرار داد که ظرفیت یک رشته را تغییر داده است چرا که برای افزایش ظرفیت امکانات آموزشی مد نظر قرار گرفته است .

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور درباره بحث ضوابط و مقررات ورودی آزمون کارشناسی ارشد و اعتراض داوطلبان به سهمیه ها گفت : دو محل مرجع تعیین سهمیه های کنکور کارشناسی ارشد هستند . یک مجلس شورای اسلامی و دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی . ضمن اینکه ضوابط شرکت در آزمون و جزئیات سهمیه ها در دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته آزمون ها مشخص درج شده است .

وی افزود : ۲۵ درصد ظرفیت هر کدرشته محل به « همسر و فرزندان ‌شهدا و مفقودالاثر » ، « آزادگان‌ و همسر و فرزندان‌ آنان » ، « جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان » اختصاص دارد . ( سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد ظرفیت ) . همچنین پنج درصد ظرفیت هر کدرشته محل نیز به « جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان » و « همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه » اختصاص دارد ( سهمیه ایثارگران ۵ درصد ظرفیت ) که همه اینها به شرط داشتن ۷۰ درصد نمره است .

وی گفت : داوطلبان ایثارگر اعم از ( ایثارگران ۲۵ درصد ظرفیت و ایثارگران ۵ درصد ظرفیت ) و رزمنده شامل ( رزمندگان بسیجی ، رزمندگان جهادگر ، رزمندگان نیروهای مسلح ، خانواده شهدا « پدر ، مادر ، خواهر و برادرشهید » ، همسر و فرزندان معظم شهدا و یا مفقودالاثر ، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان ، جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان ، آزادگان و فرزندان و همسر آنان ، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبان در جبهه ) هستند .

خدایی یادآور شد : طبق تبصره بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه در صورتی که سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه تکمیل نشود ، خالی مانده آن ، ابتدا به مشمولین سهمیه ۵ درصدی ایثارگران که شرایط و حدنصاب لازم را داشتند، تخصیص می یابد .

وی خاطرنشان کرد : آنچه اتفاق افتاده این است که ظرفیت این سهمیه ۳۰ درصدی در دانشگاه ها و رشته های پرمتقاضی پر شده است . ضمن اینکه داوطلب در زمان انتخاب رشته می داند که ۳۰ درصد ظرفیت به این سهمیه اختصاص دارد .

رئیس سازمان سنجش گفت : مطالبی از سوی برخی از نمایندگان مجلس درباره مازاد بودن این ظرفیت و یا تفاوت قانون با آنچه در مذاکرات مجلس روی داده مطرح می شود که ما از این موضوع تعجب می کنیم. مبنای عمل نظام آموزش عالی و سازمان سنجش قانون ابلاغی مجلس به دولت است و بسیار عجیب است که این گفته ها بر چه مبنایی عنوان می شود .

وی گفت : سازمان سنجش آموزش کشور درباره سهمیه ایثارگران تنها قانون را اجرا کرده است و هر زمان مرجع قانونگذاری ، قانون را اصلاح کرد ، سازمان سنجش نیز به عنوان مجری آن را اجرا می کند .

رئیس سازمان سنجش یادآور شد : بارها اعلام کرده ایم که سازمان سنجش نیز موافق است که کل سهمیه ها و تسهیلات حذف شود و مبنای علمی تنها ملاک ورود داوطلبان باشد .

وی خاطرنشان کرد : اگر داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد به عدم قبولی خود اعتراض دارند به آن ۳۰ درصد ظرفیت توجه کنند و با محاسبه رتبه خود اگر رتبه بهتری کسب کردند می توانند برای اعتراض نسبت به ثبت درخواست در سیستم پاسخگویی سازمان سنجش اقدام کنند .

خدایی تاکید کرد : اعتراض به قانون مصوب باید در جای دیگری صورت گیرد و سازمان سنجش مرجع اعتراض به قانون نیست .

منبع : مهر

خرید ادکلن

ارسال نظر