ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

مقدمات حذف کنکور کارشناسی ارشد

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم افزایش ظرفیت استعدادهای درخشان کارشناسی ارشد را مقدمه ای برای حذف کنکور کارشناسی ارشد اعلام کرد .

محمد رضا آهنچیان مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم درباره افزایش اختیار دانشگاه‌ ها برای جذب دانشجویان بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد ، گفت : وزارت علوم از جذب بیشتر دانشجویان استعدادهای درخشان استقبال ویژه‌ای می‌ کند و طبق تسهیلات و مصوباتی که سال‌ های قبل برای آنها داشتیم که مقرر بوده ، دانشگاه‌ های سطح یک و دو می‌ توانند تا سقف ۴۰ درصد از ظرفیت خود را به پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان برای ورود به کارشناسی ارشد در نظر بگیرند ضمن اینکه دانشگاه‌ های سطح سه هم می‌توانند تا سقف ۳۰ درصد و سایر دانشگاه‌های سطوح دیگر هم تا سقف ۲۰ درصد ظرفیت را به پذیرش دانشجویان استعدادهای درخشان اختصاص دهند .

وی افزود : در سال‌ های پیش دانشگاه‌ های برتر کشور می‌ توانستند از بین داوطلبین بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد ۱۰درصد میزان معدل دانشجو به شرطی که در همان رشته متقاضی باشد را جذب کنند ولی اگر ظرفیت این مقطع تکمیل نشده بود دانشگاه این اختیار را داشت که ۱۰ درصد میزان معدل دانشجو را بیشتر کرده و در مجموع میزان معدل دانشجو را به ۲۰ درصد افزایش دهد .

آهنچیان گفت : در سال جاری وزارت علوم ۱۰ درصد معدل ابتدایی را به قوت خود معتبر دانسته و در صورتی که این ظرفیت تکمیل نشود این اجازه را به دانشگاه داده که به جای ۱۰ درصد معدل دانشجو این میزان را به ۱۵ درصد افزایش دهد . لذا ۲۵ درصد از معدل دانشجویان مدنظر قرار گرفته و آنها می‌ توانستند به مقاطع بالاتر بروند .

وی گفت : ظرفیت پذیرش برای دانشگاه‌ های سطح ۲ فقط ۲۰ درصد بوده که با مصوبه اخیر معاونت آموزشی وزارت علوم به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده است . البته ما با این کار به صورت خیلی ظریف به دنبال حذف کنکور در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستیم .

مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی آموزش عالی وزارت علوم گفت : به دلیل تکمیل ظرفیت برخی رشته‌ها این اختیار به دانشگاه‌ ها داده شده تا سقف در نظر گرفته شده داوطلبین بدون آزمون در مقطع کارشناسی ارشد و با رعایت معدل آنها جذب شوند. ولی دانشگاه‌ ها می‌ توانند این کار را هم انجام ندهند چون دانشگاه‌ های سطح یک متقاضی زیادی داشته و این ظرفیت خیلی سریع پر می‌ شود .

وی در پایان افزود : وزارت علوم اخیرا مقرر کرده است تسهیلاتی به استعدادهای درخشان علاوه بر امتیازات سال‌ های گذشته برای تحصیل همزمان بدهد که بر همین اساس دانشجویان هم‌ رده تا حداکثر 2 ترم برای قبول‌ شدگان در مقطع بالاتر مجاز شدند تا ادامه تحصیل بدهند ، ضمن اینکه دانشجویان دارای مدال‌ های رنگارنگ جهانی هم بر اساس همین مصوبه می‌ توانند تحصیل همزمان در 2 رشته داشته باشند و تمام زیرنظام‌ ها اعم از دانشگاه آزاد ، پیام نور و مؤسسات غیرانتفاعی هم می‌ توانند از این امتیاز برای جذب استعدادهای درخشان بهره بگیرند .

منبع : فارس

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )