ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

لغو قانون اخذ شهریه از دانشجویان میهمان روزانه

به موجب رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری ، مصوبه وزارت علوم در خصوص اخذ شهریه به میزان دوره شبانه از دانشجویان روزانه که به صورت مهمان در واحد مقصد تحصیل می‌ کنند لغو شد .

براساس این گزارش ، آئین نامه مهمانی و انتقال دانشجویان ( مصوب سال ۱۳۸۹ وزیر علوم تحقیقات و فناوری ) در سازمان بازرسی کشور بررسی شد .

در ماده ۶ آئین نامه یاد شده آمده است که انتخاب واحد های درس دانشجویان مهمان چه به صورت تک درس و چه به صورت نیم سال تحصیلی کامل باید با تأیید دانشگاه مبدا و طبق شرایط دانشگاه مقصد باشد .

در تبصره یک این مصوبه نیز آمده است ، دانشجویان روزانه دانشگاه‌ ها در دوران مهمانی ملزم به پرداخت شهریه مطابق تعرفه دانشجویی نوبت دوم هستند .

این درحالی است در قانون برنامه پنجم توسعه ، اخذ شهریه از دانشجویان نوبت دوم بوده و در خصوص اخذ شهریه از دانشجویان مهمان و انتقالی مطلبی بیان نشده است .

همچنین هیأت عمومی دیوان عدالت اداری مصوبه وزارت بهداشت را در مورد مشابه لغو کرده است .

بر این اساس هیئت عمومی دیوان عدالت اداری نیز اعلام کرد با توجه به اینکه مستفاد از بندهای ( ح ) ، ( ط ) ، و ( ی ) قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران تحصیل در دوره‌ های روزانه دانشگاه‌ های دولتی را رایگان اعلام کرده است ، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تبصره یک ماده ۶ آئین نامه مهمانی و انتقال دانشجویان مصوب سال ۸۹ وزارت علوم که متضمن اخذ شهریه از دانشجویان مهمان دوره روزانه است ، مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات وزارت علوم بوده و ابطال می‌ شود .

منبع : مهر

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )