ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

لغو اخذ شهریه دروس جبرانی از دانشجویان روزانه کارشناسی ارشد

با شکایت سازمان بازرسی کل کشور و رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری ، اخذ شهریه دروس جبرانی از دانشجویان دوره روزانه کارشناسی ارشد لغو شد .

هیأت عمومی دیوان عدالت اداری اعلام کرد : با توجه به بندهای (ح) ، (ط) و (ی) ماده ۲۰ قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مقررشده تحصیل دانشجویان روزانه در دانشگاه‌ های دولتی رایگان است .

این حکم مطلق بیان شده و دلیلی به انصراف آن از دروس جبرانی ملاحظه نمی‌ شود ، از طرفی طبق ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب سال ۸۴ و نیز ماده ۶۰ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت موسوم به الحاق ۲ دریافت دریافت هرگونه وجهی توسط دستگاه‌ های اجرایی نیاز به حکم یا اذن قانگذار دارد .

بنابراین تبصره ۱ ماده ۹ آئین نامه مورد شکایت که متضمن جواز اخذ شهریه از دروس جبرانی در مرحله کارشناسی ارشد ناپیوسته است مغایر قانون و خارج از حدود اختیارات وزارت علوم است .

مستند به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۹۲ ابطال می‌ شود .

موضوع « دریافت شهریه از دروس جبرانی » سال گذشته به یکی از محوری‌ ترین اعتراضات آموزشی دانشجویان دانشگاه‌ های مختلف از جمله دانشگاه تهران تبدیل شده بود .

دانشجویان دریافت شهریه از دروس جبرانی را غیرقانونی و خلاف تحصیل رایگان و عدالت آموزشی دانسته و معتقد بودند دانشگاه‌ ها از این طریق دنبال درآمدزایی از جیب دانشجو هستند . برهمین اساس دانشجویان دانشگاه‌ های مختلف سال گذشته به دلیل اخذ شهریه از دروس جبرانی بارها تجمع‌ های اعتراضی برگزار کردند .

 

برای مشاهده حکم دیوان عدالت اداری در خصوص شهریه دروس جبرانی دانشجویان روزانه کارشناسی ارشد کلیک کنید . 

منبع : مهر

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )