ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری دانشگاه آزاد در سال 98

ظرفیت پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی سال 98 همانند سال گذشته نزدیک به ۱۰ هزار نفر در ۲ هزار و ۳۰۰ رشته محل است .

دکتر محمدمهدی طهرانچی با بیان اینکه ظرفیت پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی همانند سال گذشته نزدیک به ۱۰ هزار نفر در ۲ هزار و ۳۰۰ رشته محل است ، گفت : از بین این داوطلبان ، افراد واجد شرایط وارد مرحله مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد شده و پس از قبولی ، پذیرش می‌ شوند . ظرفیت دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی به طور جدی کم نشده و قانون مداری سرلوحه این دانشگاه است .

وی در پاسخ به این سوال که عده‌ ای معتقدند جذب دانشجو در مقطع دکتری زیاد و متناسب با نیازهای کشور نیست و دانش آموختگان صرفاً به دنبال مدرک هستند ، توضیح داد : اگر دانشجوی دکتری را فقط برای نظام آموزش عالی جذب کنیم ، حق با شماست ، اما اقتصاد دانش بنیان وابستگی جدی به گستردگی دوره دکتری دارد و اگر دوره دکتری را پیشرو در اقتصاد دانش بنیان بدانیم که می‌ تواند پیرامون خود حلقه‌ هایی را تشکیل بدهد ، به هیچ عنوان جذب دانشجو زیاد نیست .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : آمریکایی‌ ها در دوره‌ ای ، جذب دانشجو در مقطع دکتری را کاهش دادند ، اما دوباره به حالت قبل بازگشتند . چین و هند نیز دانشجویان مقطع دکتری خود را افزایش دادند . اقتصادهای جدید مثل دانش بنیان به شدت به افزایش ظرفیت آموزش عالی بستگی دارد .

طهرانچی با بیان اینکه این رویکرد که دانشجوی دکتری فقط برای شغل هیأت علمی تربیت می‌ شود ، اشتباه است ، گفت : اگر دانشجویان مقطع دکتریرا به منظور تربیت فناوران و پژوهشگرانی که اقتصاد دانش بنیان را حمایت می‌ کنند و کارآفرینی را ارتقا می‌ دهند ، جذب کنیم ، راه درستی را در پیش گرفته ایم .

طهرانچی اظهار کرد : در رشته‌ های علوم پزشکی که مورد استقبال عموم مردم است ، دکتری حرفه‌ ای و در آموزش عالی PHD می‌ دهیم . در حقیقت حرفه گرا تربیت نمی‌ کنیم ، بلکه دانشگر و پژوهشگر تربیت می‌ کنیم ، در صورتی که بخش اعظم تربیت در حوزه دکتری و در خیلی از رشته‌ های شغل محور باید تغییر کند . اشکال در سیستمی است که آن را رها نمی‌ کنیم و باید در یک تحول جدی مسیر را اصلاح کنیم .

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه شهریه متغیر رساله‌ های دکتری از امسال به فعالیت‌ های پژوهشی اختصاص می‌ یابد ، گفت : این تدبیر در راستای افزایش کیفیت در آموزش و پژوهش و حل مسائل و چالش‌ های کشور توسط دانشجویان دکتری اتخاذ شده است .

منبع : ایسنا

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )