ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

شرایط جدید موافقت با ایجاد دوره دکتری

جزئیات آئین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره‌ های دکتری تخصصی که اخیرا توسط معاونت آموزشی وزارت علوم به دانشگاه‌ ها ابلاغ شده بود ، اعلام شد .

این آئین نامه با استناد به اهداف کلان بخش آموزش عالی قانون برنامه ششم توسعه ، تحقق راهبرد هشتم نقشه جامع علمی کشور و در راستای اجرای سند آمایش آموزش عالی از جمله بند ۶ سیاست‌ ها و ضوابط اجرایی آمایش ، آئین نامه راه اندازی و ارزشیابی دوره‌ های دکتری تخصصی ، تدوین و در سطح تمام زیر نظام‌ های آموزش عالی که به نحوی مسئول پذیرش ، آموزش و توانمندسازی دانشجویان دوره دکتری تخصصی هستند ، به اجرا گذاشته می‌ شود .

هدف اصلی آئین نامه کمک به ساماندهی دوره تحصیلی « دکتری تخصصی » و ارتقای کیفیت تحصیل از طریق دستیابی به موارد زیر است :

متوازن سازی ظرفیت پذیرش دانشجو ، متناسب با نیازهای جامعه و تقاضای بازار کار

ارتقای دانشگاه‌ های مستعد کشور به سطح استاندارد دانشگاه‌ های تراز جهانی

کمک به برقراری پیوند مناسب و هم افزایی میان نظام آموزش و نظام پژوهش

متناسب سازی توسعه رشته‌ ها و ظرفیت پذیرش دانشجو با ماموریت هر موسسه

بهبود فرآیند تحصیل در « دوره تحصیلی دکتری تخصصی » بر اساس استاندارد های جهانی آموزش

شرایط موافقت با ایجاد دوره دکتری تخصصی

بر اساس این آئین نامه، برای راه اندازی دوره دکتری تخصصی در هر یک از موسسات آموزش عالی کشور ، دارا بودن شرایط زیر الزامی است :

داشتن برنامه درسی مصوب و زیرساخت‌های لازم ( حسب مورد ؛ تجهیزات آزمایشگاهی ، کتاب‌ خانه و امکان دسترسی به پایگاه‌های علمی و … )

هیئت علمی تمام وقت ( حداقل ۱ نفر استاد تمام ؛ ۲ نفر دانشیار ؛ ۳ نفر استادیار ) با سوابق علمی و تحقیقاتی مرتبط با رشته مورد درخواست

سابقه حداقل ۵ دوره دانش آموختگی دوره کارشناسی ارشد در حوزه مرتبط با رشته مورد درخواست

انطباق درخواست دکتری تخصصی با برنامه راهبردی ، ماموریت و جایگاه موسسه در نظام ملی سطح بندی

دارا بودن پیوست اشتغال پذیری به منظور توجیه ضرورت راه اندازی دوره دکتری تخصصی

اخذ مجوز راه اندازی دوره دکتری تخصصی در زیر نظام‌ ها

در تمام زیر نظام‌ ها، راه اندازی دوره دکتری تخصصی در صورت احراز شرایط به صورت زیر انجام می‌ شود :

مؤسسات سطح ۱ دولتی ( به استثنا پردیس‌های وابسته ) با تائید شورای مؤسسه ، اقدام و نتیجه را برای ارسال به موقع به سازمان سنجش آموزش کشور به معاونت آموزشی اعلام کنند .

مؤسسات سطح ۲ و ۳ دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی ، مؤسسات غیردولتی و پردیس‌ های دانشگاهی ؛ درخواست خود را برای تصویب در شورا ، حداکثر تا پایان شهریور هر سال به معاونت آموزشی وزارت ارسال کنند .

درخواست راه اندازی دوره دکتری تخصصی در دانشگاه پیام نور ، مؤسسات وابسته به دستگاه‌ های اجرایی ، پژوهشگاه‌ ها و نیز راه اندازی دوره مشترک در دانشگاه‌ های دارای مأموریت بین‌ المللی حسب مورد و بر اساس ضوابط مصوب و متناسب با سیاست‌ های آمایشی وزارت ، بررسی خواهند شد. سایر مؤسسات ، مجاز به راه اندازی دوره دکتری تخصصی نیستند .

ممنوعیت راه اندازی دوره دکتری تخصصی به شیوه مجازی در تمام زیر نظام‌ ها

راه اندازی دوره دکتری تخصصی به شیوه مجازی در تمام زیر نظام‌ ها ممنوع است .

ارزشیابی کیفیت اجرای دوره‌ ها در تمام زیر نظام‌ ها و در تمام سطوح رتبه بندی دانشگاهی بر اساس شیوه نامه ابلاغی معاونت آموزشی ، انجام خواهد شد .

اختصاص بخشی از ظرفیت سالانه پذیرش دانشجوی دوره دکتری به پروژه‌های تقاضا محور

مؤسسه آموزش عالی باید در تعیین ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری ، به گونه‌ ای برنامه‌ ریزی کند که بخشی از ظرفیت سالانه خود را منحصراً به پروژه‌ های تقاضامحور اختصاص داده و در تعیین موضوعات رساله دوره ، نیازهای مرتبط با دستگاه‌ های اجرایی و ضرورت‌ های اجتماعی را در اولویت قرار دهد .

بر اساس اعلام معاونت آموزشی وزارت علوم این آئین نامه از سال تحصیلی ۹۹-۹۸ در تمام دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی کشور لازم‌ الاجرا است و سایر آئین نامه‌ ها و مقررات مرتبط و موازی با مفاد این آئین نامه لغو می‌ شود .

منبع : مهر

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )