ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

سرانجام فارغ التحصیلان مقطع دکتری

تنها 20 درصد از فارغ‌ التحصیلان دوره دکتری می‌ توانند در محیط‌ های دانشگاهی جذب هیات علمی شوند .

مجتبی شریعتی‌ نیاسر در نشست روسا و معاونان آموزشی دانشگاه‌ های حوزوی و گروه برنامه‌ ریزی و گسترش علوم حوزه‌ ای – دانشگاهی بیان کرد : جمعیت دانشجویان مقطع دکتری در همه زیرنظام‌ ها حدود 100 هزار نفر است ؛ ظرفیت پذیرش سالانه ما در مقطع دکتری حدود 25 هزار نفر است و ظرفیت جذب اعضای هیأت علمی در همه مراکز آموزش عالی کشور و همه زیرنظام‌ ها در بهترین حالت سالیانه حدود 5 هزار نفر است .

وی افزود : به عبارتی اگر 25 هزار نفر ظرفیت ورودی سالانه به دانشگاه‌ های کشور در مقطع دکتری به موقع فارغ‌ التحصیل شوند ؛ یعنی سالانه 25 هزار متقاضی ورود به شغل در محیط‌ های علمی و دانشگاهی وجود دارد و تنها 20 درصد از این جمعیت متقاضی می‌ توانند در محیط‌ های دانشگاهی جذب شوند .

شریعتی نیاسر با اشاره به طرح ساماندهی آموزش عالی خاطرنشان کرد : این ساماندهی در دو حوزه سازمانی و تشکیلاتی و دوره‌ های تحصیلی در حال پیگیری است .

به گفته معاون آموزشی وزارت علوم مأموریت‌ گرایی دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی از دیگر سیاست‌ های این وزارتخانه است و یکی از مواردی است که در دو دهه گذشته مغفول واقع شده ؛ به عبارتی مراکز آموزش عالی در گوشه و کنار کشور مدیران‌ شان بر این باورند که در همه مقاطع و رشته‌ ها ورود پیدا کنند . بنابراین مراکز آموزش عالی باید مأموریت‌ محور باشند و شاه‌ راه توسعه در همه مراکز آموزش عالی کشور باید تعریف شود .

وی تصریح کرد : تعریف و ترسیم این مسیر باید متناسب با مراکز متناظر و مشابهی باشد که در حوزه فعالیت‌ مان وجود دارد ؛ هم‌ زمان سایر مسیر ها باید شناسایی شده و متناسب با آن اولویت‌ بندی شوند .

منبع : آنا

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )