ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

راهکاری برای پذیرش مستقیم دانشجویان دکتری توسط دانشگاه ها

معاون آموزشی وزارت علوم تاکید بر پذیرش دانشجویان دکتری توسط دانشگاه‌ ها دارد .

معاون آموزشی وزارت علوم با تاکید بر این که پذیرش دانشجویان دکتری باید مستقیماً توسط دانشگاه‌ ها انجام شود ، گفت : در حال حاضر قانون مجلس شورای اسلامی این امر را نفی می‌ کند و وزارت علوم دنبال راهکاری برای حل این موضوع است .

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر ضمن بیان این مطلب به سامان دهی تعداد دانشجویان دکتری در دانشگاه‌ ها اشاره کرد و افزود : اساساً کنکور و آزمون‌ های فعلی لزوماً معیار تعیین استعداد ها برای ورود به دانشگاه در مقاطع دکترا نیست بلکه کنکور دوره دکتری صرفاً یک ابزار ورود به دانشگاه به شمار می‌ رود . اما اینکه تعداد زیادی از دانشجویان در دوره دکتری مجاز می‌ شوند یعنی امکان سنجش دانشجویان توسط دانشگاه‌ ها را بیشتر شدیم و تفاوتی برای برگزاری کنکور و پذیرش از طریق آزمون قائل نشدیم .

وی در ادامه با بیان اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که شاخص‌ های ورود دانشجو به دوره دکتری بهبود یابد ، خاطر نشان کرد : بهبود شاخص‌ های پذیرش دانشجوی دوره دکتری فقط از طریق تفویض اختیار کامل به دانشگاه‌ ها در جذب این دانشجویان اتفاق می‌ افتد . البته در حال حاضر مقدمات این تفویض اختیار در وزارت علوم فراهم شده و امیدوار هستیم در آینده بتوانیم به سمتی حرکت کنیم که دانشگاه‌ های ما مستقیماً برای پذیرش دانشجو دکتری اقدام کنند .

معاون آموزشی وزارت علوم خاطر نشان کرد : تجربه کشورهای دنیا نشان داده است که مراکز آموزش عالی فوق اگر مستقیماً در انتخاب دانشجویان دخالت داشته باشند بسیار عملکرد بهتری خواهند داشت تا اینکه یک مرکزی جدا از دانشگاه‌ ها برای آنها انتخاب کنند . بنابراین شایسته بودن دانشجو باید توسط دانشگاه‌ ها مشخص شود .

دکتر شریعتی یادآور شد : برخی نگران اعمال سلایق و بعضاً تخلفات در پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ ها به ویژه در دوره دکتری وجود دارد ، اما باید گفت اساساً هر کاری را بخواهیم تعریف کنیم ممکن است با یک سری چالش‌ ها و حتی اشکالاتی مواجه باشد بنابر این باید به دانشگاه‌ ها اعتماد کرد .

وی خاطر نشان کرد : در این راستا وزارت علوم در سال ۹۴ یک بار برای واگذاری این امر اقدام کرد و اغلب دانشگاه‌ های مجری از این امر راضی بودند اما مجلس قانونی وضع کرد که جلوی استمرار این امر را گرفت . بنابر این اگر ما بخواهیم این تجربه مجدداً تکرار شود باید راهکاری برای این قانون مجلس داشته باشیم .

منبع : ایسنا

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )