ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

حد نصاب قبولی استعداد های درخشان در کنکور 98

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری محمدرضا آهنچیان ملاک قبولی استعداد های درخشان در کنکور 98 بر اساس 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در رشته محل ، محاسبه می شود .

محمدرضا آهنچیان روز یکشنبه درباره مصوبه جدید تسهیلات دارندگان مدال های المپیادهای علمی ، اظهار کرد : داوطلبان استعداد های درخشان برای ورود به دانشگاه از طریق دوره های با آزمون و بدون آزمون پذیرفته می شوند .
وی افزود : داوطلبان دوره های بدون آزمون ، سرآمدی خود را نشان داده اند و در دانشگاه های سطح یک و دو تا 40 درصد از طریق سهمیه پذیرفته می شوند .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی در مورد دانشجویان استعداد درخشان که از طریق آزمون به دانشگاه وارد می شوند، توضیح داد : دانشجویانی که صلاحیت تحصیلی خود را به طور کامل نشان نداده اند اما معدل آنها با شرط معدل ، بالا است و در آزمون شرکت می کنند .
آهنچیان در مورد ساز و کار پذیرش این دانشجویان در دانشگاه ها ، گفت : در سال های گذشته ، 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در رشته محل ، مبنای پذیرش دانشجوی استعداد درخشان با آزمون محاسبه می شد .
به گفته این مسئول وزارت علوم ، قانون یاد شده در سال 92 اصلاح شد و این 90 درصد به 80 درصد رسید . در سال 97 دانشگاه ها نسبت به این اصلاحیه واکنش نشان دادند و تاکید داشتند دانشجویان استعداد درخشانی که با حد نصاب 80 درصد وارد دانشگاه می شوند از صلاحیت های علمی برای قرار گرفتن کنار سایر استعداد های درخشان برخوردار نیستند .
آهنچیان گفت : در پی اعتراض دانشگاه ها ، این مصوبه بار دیگر به روال سابق بازگشت و پذیرش استعدادهای درخشان بر اساس 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده محاسبه شد . اما نیمه دوم سال گذشته در شورای هدایت استعدادهای درخشان پیشنهادی مبنی بر عدم ارتقاء یک باره 80 درصد به 90 درصد مطرح شد .
وی افزود : با تصمیم های اتخاذ شده ، میانه ای برای این درصد گرفته و اعلام شد که 85 درصد نمره آخرین فرد قبول شده در رشته محل ، ملاک پذیرش دانشجویان استعداد درخشان در آزمون قرار گیرد .
مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم به اعتراضات موسسه های آمادگی کنکور ، دبیرستان و خانواده ها نسبت به آخرین مصوبه شورای هدایت استعدادهای درخشان اشاره کرد و ادامه داد : اعتراض ها بر این اساس استوار بود که داوطلبان استعدادهای درخشان برای 80 درصد خود را آماده کرده اند و امکان آماده کردن آنها به 85 درصد برای کنکور 98 وجود ندارد و در کنکور پذیرفته نمی شوند .
آهنچیان ، گفت : به منظور رفع نگرانی ها ، قانون 85 درصد نمره آخرین فرد قبول شده در رشته محل برای کنکور 98 اعمال نمی شود و پذیرش استعدادهای درخشان بر اساس همان 80 درصد است .
وی در مورد زمان اجرایی مصوبه جدید ، اظهار کرد : این مسئله به داوطلبان اعلام می شود اما به احتمال زیاد مصوبه جدید از سال تحصیلی 99 – 1400 اعمال می شود .

منبع : ایرنا

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )