ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

جزئیات رسیدگی به پرونده تخلف در پذیرش رشته های پزشکی دانشگاه آزاد

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی از جزئیات رسیدگی به پرونده تخلف در پذیرش رشته های پزشکی دانشگاه آزاد خبر داد . ​به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، بیژن رنجبر با اشاره به اظهارات سخنگوی کمیسیون اصل ٩٠ مجلس شورای اسلامی درباره خطای سیستمی به وجود آمده برای تعدادی از داوطلبان آزمون علوم پزشکی این دانشگاه در مهرماه سال جاری گفت : علت ایجاد مشکل و خطای سیستمی که در فرآیند جذب داوطلبان گروه علوم پزشکی رخ داد ، در جلسات مسئولان دانشگاه  با نهادهای نظارتی ،  کمیسیون آموزش و تحقیقات و کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با مستندات و مدارک متقن ارائه شد و اینگونه اظهارنظرها جای سوال دارد .

کشف دستکاری نمره ۵ نفر از داوطلبان علوم پزشکی

وی افزود : سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در مصاحبه خود با بزرگنمایی موضوع ، به پذیرش داوطلبان گروه پزشکی به صورت غیرقانونی و وسیع اشاره می‌ کند . در این رابطه گفتنی است کشف دستکاری نمره ۵ نفر از داوطلبان علوم پزشکی ، حاصل نظارت دقیق دانشگاه آزاد اسلامی بر روند سنجش و پذیرش دانشجویان است و هیچ نهاد نظارتی در این فرایند مداخله نداشته است .

سخنگوی دانشگاه آزاد عنوان کرد : بلافاصله پس از کشف احتمال دستکاری یا بروز اشتباه در اعلام نتایج رشته‌ های پزشکی و پیراپزشکی و اطلاع رسانی از سوی رئیس دانشگاه به ریاست هیئت موسس و امنا خواستار برخورد قاطع قانونی با مسببین آن شد و از همان زمان با تشکیل پرونده قضایی در دادسرای تهران ، دانشگاه آزاد به دنبال احقاق حق داوطلبانی است که ممکن بود با سو مدیریت و یا اشتباه زحمات برخی از داوطلبان به هدر رفته و از حق شرعی و قانونی خود در تحصیل در رشته‌ای که در واقع پذیرفته شده بودند اما اعلام نشده، محروم شوند .

مجرمان به مراجع قضایی معرفی شدند و در محاکم قضایی در حال محاکمه هستند

رنجبر تاکید کرد : با همکاری دانشگاه و نهادهای امنیتی کشور ظرف چند روز و بدون هیاهوی خبری مجرمان که همگی بیرون از دانشگاه بودند و با بی دقتی مدیران وقت دانشگاه ، مدیریت فنی این حوزه را به عهده گرفته بودند ، شناسایی شده و به مراجع قضایی معرفی شدند و اکنون نیز این افراد در محاکم قضایی در حال محاکمه هستند . دانشگاه آزاد اسلامی نیز درباره تخلف ۵ داوطلب اقدامات لازم را از طریق هیئت انتظامی سنجش و پذیرش دانشگاه انجام داده و حکم آنها صادر شده است .

وی گفت : نظارت دقیق دانشگاه بر فرآیند جذب و پایبند بودن به قوانین جاری کشور باعث شد تا دانشگاه با شهامت خطای سیستمی به وجود آمده را بپذیرد و با عذرخواهی از داوطلبان توسط شخص رئیس دانشگاه نتایج جدید را ظرف ۱۲ روز اعلام کند .

دانشگاه آزاد اسلامی هرگز بنا ندارد حق داوطلبان را قربانی کند

سخنگوی دانشگاه آزاد اظهار داشت : مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی هرگز بنا ندارد حق داوطلبان را قربانی مصلحت سنجی‌ های سازمانی کند . تحصیل در رشته‌های پر متقاضی مثل پزشکی حق داوطلبانی است که در جریان کنکور به واقع تراز بهتری کسب کرده‌اند و البته این قانون‌گرایی و عدالت‌گرایی دانشگاه باعث شد تا مشکلاتی برای بعضی از داوطلبان بوجود بیاید و از نظر روحی و عاطفی به تعدادی از داوطلبان و خانواده های آنها آسیب وارد شد و براین اساس نیز در گذشته عذرخواهی شده و باز هم عذرخواهی می‌کنیم و برای مجازات عاملان چنین اتفاقی کوتاه نخواهیم آمد .

تمامی متقاضیان علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تعیین تکلیف شدند

رنجبر با اشاره به تشکیل کمیته بررسی وضعیت داوطلبان گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی از روزهای اول اعلام نتایج یادآور شد : در فرآیند بررسی وضعیت داوطلبان علوم پزشکی این دانشگاه در کمتر از ۱۲ روز وضعیت تمامی متقاضیان این گروه تعیین تکلیف شد و متقاضیانی که به سازمان مرکزی و واحد های دانشگاهی مراجعه کردند ، پس از ارائه توضیحات خطای سیستمی به وجود آمده در روند اعلام نتایج را پذیرفتند و برای تحصیل در رشته محل‌های جدید مراجعه و ثبت‌ نام کردند و اکنون یک ترم تحصیلی خود را در دانشگاه گذرانده‌اند و یا به رشته محل قبلی خود بازگشته‌اند .

وی عنوان کرد : اما عده‌ای از این داوطلبان اصرار داشته و دارند که در رشته محل‌ هایی که در اثر اشتباه و خطای سیستم حائز قبولی شده بودند ، پذیرش شوند و همچنان این موضوع را از طریق مجلس و مراجع دیگر پیگیری می‌ کنند .

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی افزود : تعداد معترضان در حال حاضر بیشتر از ۲۰۰ نفر نیست و تعداد زیادی از این افراد نیز اکنون در رشته محل دیگری در حال تحصیل هستند ، اما همچنان اصرار دارند که در رشته محلی تحصیل کنند که حائز شرایط لازم نبوده‌اند و این موضوع را از طریق کمیسیون‌ های مجلس دنبال می‌ کنند .

رنجبر خاطرنشان کرد : تعدادی از این افراد نیز طی دو هفته گذشته با مراجعه به دانشگاه خواستار پذیرش در رشته محل‌ هایی که نمره قبولی آن را داشتند، شده اند و دانشگاه آنها را به رشته محل هایی که واجد شرایط بوده‌اند ، معرفی کرده است .

مجلس و دولت برای افزایش ظرفیت واحدهای دانشگاه آزاد همکاری لازم را به عمل آورند

وی با اشاره به این ادعا که « دانشگاه باید به هر نحو ممکن باید این افراد را ثبت نام می‌کرد »، گفت : مدیریت دانشگاه در اصل با این اقدام مخالفتی نداشته و ندارد مشروط بر آنکه مجلس و دولت برای افزایش ظرفیت واحد های دانشگاه آزاد همکاری لازم را به عمل آورند به نحوی که هم این افراد و هم هزاران داوطلب دیگری که تراز بالاتری از آنها کسب کرده‌اند ، امکان ثبت نام در همان رشته محل‌های ۱۱ مهر را داشته باشند .

سخنگوی دانشگاه آزاد ادامه داد : در این خصوص سخنگوی کمیسیون اصل نود را به گزارش رئیس سازمان سنجش آموزش کشور به کمیسیون ارجاع می‌دهم . علیرغم پاسخ‌های متقن و دقیق دانشگاه آزاد اسلامی و ارائه مدارک و مستندات لازم به کمیسیون‌ های آموزش و تحقیقات و اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ، سازمان سنجش آموزش کشور و سایر مراجع قانونی و ارائه گزارش کارشناسی سازمان سنجش و آموزش کشور در این زمینه سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در مصاحبه خود چنین اظهارات غیر کارشناسی را بیان می‌ کند و دانشگاه آزاد اسلامی را در موضع عدم پایبندی به قانون قرار می‌ دهد .

رنجبر اضافه کرد : در رابطه با پایبندی دانشگاه آزاد اسلامی به قوانین کشور می‌ توان به موضوع قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۱۰ شهریورماه سال ۹۲ مجلس شورای اسلامی اشاره کرد که علیرغم پاسخ صریح مجلس شورای اسلامی درباره استفساریه تعمیم این قانون به دانشگاه آزاد اسلامی و عدم مشمولیت دانشگاه آزاد اسلامی ذیل این قانون ، این دانشگاه به صورت داوطلبانه قانون سنجش و پذیرش را اجرا می‌ کند ، بنابراین اظهار این موضوع که دانشگاه خود را فرا قانونی دانسته یا به قوانین کشور پایبند نیست ، غیرمنصفانه و در راستای رفتارهای سیاسی و انتخاباتی است .

وی تاکید کرد : دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مولود انقلاب اسلامی و میراث امام راحل ( ره ) که اکنون با هدایت‌های مقام معظم رهبری راه خود را ادامه می دهد،  همواره مجری دقیق قوانین موضوعه کشور بوده و از هیچ یک از قوانین و مقررات تخطی نکرده است.

سخنگوی دانشگاه آزاد اسلامی گفت : بنابراین جا دارد این نماینده در مصاحبه ها و اظهار نظرات خود از ارائه مطالب غیردقیق ، غیرمستند و با سوگیری‌ های خاص که امکان تشویش اذهان عمومی را فراهم می‌کند ، خودداری کنند .

منبع : مهر

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )