ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

جزئیات تحصیل در مقطع کاردانی 97 – 98

در این اخبار جزئیات انتخاب واحد و حذف و اضافه و مرخصی تحصیلی ، سنوات کاردانی ارائه شده است .
دوره کاردانی دانشگاه‌ها ، این دوره دو ساله است و دانشجویان باید حداقل ۶۸ واحد تا اتمام این دوره را سپری کنند .

امسال براساس نظام آموزشی مدارس که دوره تحصیل برای همه دانش‌آموزان ۱۲ ساله است تعداد ورودی به دوره کاردانی در همه دانشگاه‌ ها اعم از دانشگاه آزاد اسلامی ، علمی کاربردی ، فنی‌ و حرفه‌ای و سایر دانشگاه‌ های دولتی کاهش یافته است و در واقع فقط پشت‌ کنکوری‌ های کاردانی سال گذشته وارد دوره کاردانی امسال شدند .

اما دانستن نکات چگونگی گذراندن این دوره برای همه دانشجویان فعال و تازه‌ واردها مهم است ؛ چراکه تعداد زیادی از دانشجویان این دوره با چالش‌ هایی مواجه شدند ، در این گزارش سعی شده که به همه سؤالات پرتکرار دانشجویان این دوره پاسخ داده شود .

براساس ضوابط دوره کاردانی که البته در دوره کارشناسی هم صادق است ، دانشجو در هر نیمسال باید حداقل ۱۲ و حداکثر ۲۰ واحد درسی انتخاب کند و حداکثر واحد مجاز در دوره تابستان ۶ واحد است .

در برخی از دانشگاه‌ های زیرمجموعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری این سقف واحد رعایت نمی‌ شود و برخی از دانشجویان معترضند که هر ترم فقط ۱۴ واحد به آنها ارائه می‌شود .

در صورتی که براساس ضوابط این دوره، اگر میانگین نمرات دانشجو در هر نیمسال تحصیلی کمتر از ۱۲ باشد ، دانشجو درآن نیمسال مشروط تلقی می‌ شود و در نیمسال بعدی حداکثر می‌ تواند تا ۱۴ واحد درسی انتخاب کند . اگر میانگین نمرات دانشجویی در یک نیمسال حداقل ۱۷ باشد ، در این صورت دانشجو با تأیید گروه آموزشی می‌ تواند در نیمسال بعد حداکثر تا ۲۴ واحد درسی دریافت کند .

حتی چنانچه دانشجو در نیمسال آخر برای دانش‌آ موختگی باشد و ۲۴ واحد درسی داشته باشد و میانگین کل وی بالای ۱۰ باشد ، می‌ تواند تا ۲۴ واحد درسی دریافت کند .

همچنین در شرایط خاص که دانشجو با گذراندن حداکثر ۸ واحد درسی دانش‌ آموخته شود ، با تأیید گروه آموزشی می‌ تواند واحدهای مذکور را در دوره تابستان دریافت کند .

درصورتی‌ که واحد های انتخابی یا باقیمانده دانشجو در پایان هر نیمسال به تشخیص گروه آموزشی ، بنا به دلایل موجه و خارج از اراده دانشجو به کمتر از ۱۲ واحد درسی برسد در این صورت این نیمسال به‌عنوان یک نیمسال کامل در سنوات تحصیلی وی محسوب می‌شود ؛ اما در مشروط شدن یا ممتاز شدن دانشجو بی‌ تأثیر است ؛ یعنی اگر میانگین دانشجو کمتر از ۱۲ شد مشروط نیست و اگر ۱۷ و بالاتر شد ممتاز محسوب نمی‌ شود .

درصورتی‌ که دانشجو در آخرین نیمسال تحصیلی برای دانش‌ آموختگی حداکثر دو درس نظری داشته باشد ، با تأیید گروه آموزشی و با رعایت سقف واحد های آن نیمسال می‌تواند دروس را به‌صورت معرفی به استاد در آن نیمسال یا دوره تابستان بگذراند .

چنانچه دانشجویی قبلاً یک درس عملی – نظری را دریافت ولی نمره قبولی کسب نکند اما دوره عملی درس فوق را گذرانده باشد ، می‌تواند با رعایت مفاد این ماده، بخش نظری آن درس را به‌صورت معرفی به استاد دریافت کند .

چگونگی و ترتیب ارائه تمامی دروس هر دوره و هر رشته با رعیت پیش‌ نیاز هر درس طبق برنامه درسی مصوب بر عهده گروه آموزشی است . دانشجو در آخرین نیمسال تحصیلی از رعایت مقررات مربوط به این ماده معاف است .

دانشگاه اختیار دارد برای دانش‌ آموختگان دوره کاردانی پیوسته ( فاقد مدرک پیش‌دانشگاهی ) که معدل کل آنها زیر ۱۴ است حداکثر ۲۰ واحد درسی جبرانی ارائه کند . نمره این دروس در میانگین نیمسال و کل محاسبه نمی‌ شود .

دانشجوی مشمول آموزش رایگان در دانشگاه‌های دولتی ، در صورت حذف یا عدم کسب نمره قبولی در هر درس ، برای انتخاب مجدد آن درس ، درصورتی‌ که سنوات مجاز تحصیلی دانشجو تمام شده باشد موظف به پرداخت هزینه مربوط طبق مصوبه هیأت امنای دانشگاه است .

مدت مجاز تحصیل در دوره کاردانی دو سال است و دانشگاه اختیار دارد در شرایط خاص با تصویب شورای آموزشی دانشگاه، حداکثر یک نیمسال برای دوره‌های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته و حداکثر دو نیمسال برای دوره کارشناسی پیوسته، مدت مجاز تحصیلی را افزایش دهد . چنانچه دانشجو در این مدت دانش‌ آموخته نشود از ادامه تحصیل محروم خواهد شد .

حضور دانشجو در تمام جلسات درس دوره‌ های حضوری الزامی است . اگر دانشجو بیش از ۳,۱۶ جلسه یا در جلسه امتحان پایان نیمسال آن درس غیبت کند ، چنانچه غیبت دانشجو به تشخیص شورای آموزشی دانشگاه غیرموجه تشخیص داده شود نمره آن درس صفر و در صورت تشخیص موجه ، آن درس حذف می‌ شود . در این صورت رعایت حد نصاب ۱۲ واحد در طول نیمسال برای دانشجو الزامی نیست ولی نیمسال مذکور به‌عنوان یک نیمسال کامل جزو سنوات تحصیلی محسوب می‌ شود .

در شرایط خاص ، حذف تمام دروس یک نیمسال تحصیلی با درخواست کتبی دانشجو و تأیید شورای آموزشی دانشگاه قبل از شروع امتحانات و با احتساب در سنوات تحصیلی امکان‌پذیر است .

دانشجو می‌ تواند در صورت اضطرار تا دو هفته قبل از شروع پایان نیمسال ، صرفاً یک درس نظری را با تأیید گروه آموزشی حذف کند به شرط آن که تعداد واحد های باقیمانده دانشجو کمتر از ۱۲ واحد نشود .

حداقل نمره قبولی در هر درس ۱۰ است . دانشجویی که در هر نیمسال در یک یا چند درس نمره قبولی کسب نکنند چنانچه در نیمسال‌ های بعدی، درس یا دروس مذکور را با نمره قبولی بگذراند ، نمره یا تمام نمره‌های مردودی قبلی در ریزنمرات تحصیلی دانشجو فقط ثبت و باقی می‌ماند ، اما این نمره‌ ها در محاسبه میانگین کل دوره بی‌اثر و صرفاً آخرین نمره قبولی در آن درس ملاک محاسبه میانگین کل دوره خواهد بود .

دانشجو می‌ تواند با رعایت سنوات مجاز تحصیل ، در دوره کاردانی یک نیمسال از مرخصی استفاده کند .

ثبت‌ نام نکردن دانشجو در هر نیمسال تحصیلی ، انصراف از تحصیل محسوب می‌شود . تصمیم‌گیری در مورد بازگشت به تحصیل دانشجوی منصرف از تحصیل بر عهده شورای آموزشی دانشگاه است .

منبع : آنا

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )