ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

جزئیات برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد گزارشی از فرآیند و جزییات برگزاری آزمون جامع دکتری این دانشگاه را اعلام کرد .

علیرضا رهایی با اشاره به جزییات برگزاری آزمون جامع دوره دکتری ، گفت : این دانشگاه از سال 1393 با توجه به درخواست رو به تزاید داوطلبان برای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی ، ظرفیت پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد و دکتری خود را توسعه داده است .
وی افزود : بالاترین ظرفیت پذیرش مربوط به سال 1395 بود که البته تراکم پذیرش باعث بروز اختلافاتی در سیستم آموزشی برخی از واحد ها شد .
رهایی با بیان اینکه از بهار سال 1396 با هدف ارتقای کیفیت و ایجاد نظم آموزش ، برنامه ریزی گسترده ای تدوین و به اجرا گذاشته شد ، گفت : اولین قدم ، تدوین شیوه نامه دوره دکتری بود که در تیر ماه 96 به واحدهای دانشگاهی ابلاغ شد . همچنین با اصلاح ساختار ، شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی در سطح سازمان مرکزی و واحدها راه اندازی شد که منشاء تصمیمات مهمی بود .
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد گفت : یکی از این اقدامات ، دستورالعمل برگزاری آزمون جامع بود که از مراحل مهم دوره دکتری به عنوان بالاترین مقطع تحصیلی کشور است .
وی در ادامه اظهار داشت : در شرایط کنونی تعداد دانشجویان مقطع دکترای تخصصی 52 هزار و 600 نفر است . با توجه به اینکه این آزمون پایان دوره آموزشی و ارزیابی جامع دروس و توانایی داوطلب برای ورود به فاز تحقیقاتی است ، بنابر این برگزاری دقیق و با برنامه آن از اهمیت خاصی برخوردار است ، از طرف دیگر نظر به اینکه تمام دانشجویان واحدهای مختلف دانشگاهی یک مدرک واحد از دانشگاه آزاد دریافت می کنند ، هم سطح کردن آزمون مورد توجه و نیاز است .
وی افزود : قطعا برگزاری یک آزمون هم سطح و استاندارد در جهت ارتقای ارزش مدارک تحصیلی دانشگاه و پذیرش بهتر دانش ­آموختگان در مجامع داخلی و خارجی و مراکز اجرایی موثر خواهد بود .
رهایی با اشاره به جزئیات برگزاری آزمون جامع دوره دکتری ، گفت : بر اساس دستورالعمل مصوب آزمون جامع ، در هر استان با راه ­اندازی کمیته برگزار کننده و کمیته های تخصصی که با مشارکت اساتید واحدهای آن استان تشکیل می شود ، اقدام به تهیه سوال با ماهیت بررسی اطلاعات و دانسته های جامع دانشجو شده و مراحل اجرای آزمون های کتبی و شفاهی تحت نظر کمیته های برگزاری دنبال می شود .
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد با بیان اینکه این برنامه با همکاری صمیمانه و نزدیک روسای استان ها روبرو شد ، گفت : در آزمون قبلی که در تیر ماه برگزار شد ، آزمون جامع برای 17 هزار و 658 داوطلب انجام شد . بعد از برگزاری آزمون ، تیم های نظارت و ارزیابی موثر آموزشی ، ارزیابی دقیقی از مشکلات و چالش های این آزمون به عمل آوردند که مهمترین چالش ، عدم کنترل دقیق شرایط و مدارک دانشجویان ورود به آزمون جامع بود .
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد افزود : در آزمون جامع دی ماه 97 که در هفته های گذشته و جاری انجام شد ، حدود 10 هزار و 580 داوطلب شرکت کردند ، البته در هر دو آزمون تیم های نظارت و ارزیابی سازمان با حضور در استان ها یک به یک پرونده های دانشجویان و شرایط برگزاری آزمون را بررسی و گزارش جامعی ارائه کردند . با توجه به تذکرات و هماهنگی های قبلی در آزمون جاری ، خوشبختانه نقائص و شرایط داوطلبان و شرایط برگزاری با کیفیت به مراتب بهتر شد و سطح نارسایی ها به حد 25 درصد آزمون قبلی رسید .
رهایی خاطرنشان کرد : این موضوع یکی از تحولات مهم کیفی بود که با مشارکت کلیه روسا و معاونان آموزشی و اساتید صاحب نظر واحدهای دانشگاهی به اجرا گذاشته شد که قطعاً اثرات آن در ارتقاء موقعیت دانش آموختگان دانشگاه مطرح خواهد بود .
وی تاکید کرد : در ادامه این اقدام ، با توجه به ملزومات طرح پایش آزاد و نیازهای تحقیقاتی با همکاری تنگاتنگ حوزه های معاونت پژوهش و فناوری و آموزش و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ، پذیرفته شدگان در آزمون جامع فعلی برای اولین بار با ورود و ثبت نام در سامانه پایش آزاد ( پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای دانشگاه آزاد ) عناوین رساله های خود را در زمینه های ثبت شده در سامانه که تناسب قطعی با نیازهای کشور دارد ، انتخاب کرده و بدین ترتیب تحول بزرگی در اجرای طرح های تحقیقاتی نافع و مفید برداشته خواهد شد .

منبع : ایرنا

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )