ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

تغییرات کنکور سراسری 98

در کنکور سراسری 98 میزان تاثیر معدل و منابع کنکور تغییرات کرده و میزان تاثیر سهمیه در حال بررسی است .

کنکور ۹۸ دستخوش تغییراتی شده که داوطلبان این آزمون باید در جریان آن قرار گیرند. نکته اول، طرح سؤال در کنکور است؛ چراکه نظام آموزشی تغییر کرده و داوطلبان نظام آموزشی جدید در کنکور ۹۸ حضور دارند.

به همین دلیل قرار است در کنکور ۹۸ دو سری سؤال طراحی شود. یک سری سؤال از کتاب‌ ها و دروس نظام قدیم پیش دانشگاهی خواهد بود و یک سری سؤال هم از کتاب‌ ها و دروس نظام جدید (۳، ۳، ۶) طراحی خواهد شد که هر دو گروه داوطلبان در آزمون به سؤالات پاسخ دهند.

به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، این موضوع برای سال 99 ادامه نمی‌ یابد و در سال ۹۹  سؤالات بر اساس نظام جدید (۳، ۳، ۶) طراحی خواهد شد 

تکلیف معدل

موضوع مهم بعدی در کنکور ۹۸، تأثیر معدل است ؛ براساس مصوبه اولیه شورای سنجش و پذیرش دانشجو قرار شده بود که تأثیر معدل در کنکور به صورت ۳۰ درصد قطعی باشد ؛ یعنی آن‌هایی که درس‌ خوان بودند ، شرایط بهتری در کنکور داشته باشند و آن‌هایی که زیاد درس نخوانده‌اند ، با وجود آزمون هم نتوانند رشته‌ های پرمتقاضی را قبول شوند . این مصوبه برخلاف آزمون‌های سال‌ های ۹۵ تا ۹۷ بود. بعد از اعتراض زیاد به این مصوبه و ورود مجلس شورای اسلامی به آن ، درنهایت این مصوبه تغییر کرد و تأثیر معدل مثبت ، و ۲۵ درصد شد . حال آن‌هایی که نمره بهتری در امتحانات نهایی سال سوم کسب کنند، موقعیت بهتری دارند و آنهایی که معدل کمتری داشته باشند ، چیزی را از دست نمی‌ دهند .

رشته‌ های بدون آزمون

براساس مصوبه سال ۹۵ مجلس شورای اسلامی مقرر شد که به تدریج ظرفیت پذیرش در کنکور تغییرکند به این صورت که در ظرف مدت ۵ سال ۸۵ درصد ظرفیت کنکور به رشته‌ های مبتنی بر سوابق تحصیلی اختصاص یابد و فقط کنکور در رشته‌ های پرمتقاضی برگزار شود .

سازمان سنجش اعلام می‌ کند که اکنون به این عدد رسیده ولی نکته‌ ای که حداقل در کنکور امسال مغفول مانده این است که کنکور ۹۷ حدود ۷۳۰ هزار نفر ظرفیت پذیرش داشت؛ حدود ۴۱ هزار نفر رشته‌های مبتنی بر سوابق تحصیلی را انتخاب کردند و البته عجیب‌تر از همه پذیرش ۲۱۸ هزار نفری در این کنکور بود . سؤالی که هیچ‌ گاه از سوی مسئولان به آن پاسخی داده نشد .

در گفتگو با داوطلبان کنکور و حتی خانواده‌ ها این نکته نمایان می‌شود که رشته‌های کاربردی‌ تر برای این ظرفیت ۸۵ درصدی معرفی نشده است . ترس از تأثیر معدل در این رشته‌ها نکته دیگر داوطلبان است که بر آن تأکید دارند .

در این میان برخی از کارشناسان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی معتقدند که رشته‌ های مبتنی بر سوابق تحصیلی باید از دفترچه انتخاب رشته کنکور خارج شود و آنهایی که برای این رشته‌ ها برنامه‌ریزی کرده‌اند ، بعد از دیپلم در این رشته‌ ها ثبت‌ نام کنند و در صورت واجد شرایط بودن پذیرش شوند .

حال مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم هم خبر از استخراج این رشته‌ها در کنکور ۹۸ داد . وی در یک برنامه خبری در صدا وسیما اعلام کرد : تاکنون داوطلبان کنکور می‌ توانستند با شرکت در کنکور، رشته‌ های مبتنی بر سوابق تحصیلی را نیز انتخاب کنند ، اما از سال آینده تدبیری اندیشیده خواهد شد تا لزوماً نیازی به شرکت در کنکور نباشد و داوطلبان بتوانند در رشته‌های کم‌ متقاضی بدون کنکور وارد دانشگاه شوند .

با این وجود اگر تصمیم جدیدی تا قبل از کنکور ۹۸ گرفته نشود، این رشته‌ها از دفترچه انتخاب رشته خارج می‌شوند؛  البته هنوز مکانیزم پذیرش در این رشته‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

سهمیه‌ ها

نکته آخر کنکور ۹۸، موضوع سهمیه‌ ایثارگران است ؛ در کنکور ۹۷ براساس قانون برنامه ششم توسعه سهمیه ورودی دانشگاه برای همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه ۳۰ درصد بود و داوطلبان استفاده‌کننده از این سهمیه اگر ۷۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی در کدرشته را کسب می‌کردند به میزان ۳۰ درصد کد رشته پذیرش می‌ شدند . در زمان انتخاب رشته کنکور ۹۷، با وجود اعتراض برخی از کنکوری‌ ها، مجلس تصمیم گرفت این مصوبه را اصلاح کند ؛ به این صورت که استفاده‌ کنندگان از این سهمیه باید ۸۰ درصد نمره قبولی آخرین فرد قبولی را کسب کنند ، البته این اصلاح نیمه‌کاره رها شد و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در حال بررسی دوباره آن است .

منبع : آنا

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )