ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

تعیین اهداف دوره های تحصیلی در پایه های ابتدایی و متوسطه

مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش ، درباره جدید ترین بحث ها در شورای عالی آموزش و پرورش و مصوبات آن توضیحاتی ارائه داد . وی درباره جدید ترین مصوبه این شورا گفت : آخرین مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش تعیین اهداف دوره های تحصیلی در دو پایه ابتدایی و دو پایه متوسطه بود که یکی از موثر ترین مصوبات آموزش و پرورش است .
وی ادامه داد : اهداف دوره های آموزشی با این مصوبه تغییر خواهد کرد و قطعا این اهداف به سمت عملیاتی تر شدن حرکت می کند . همچنین باید بگویم که این اهداف بر اساس سند تحول بنیادین و ساحت های ۶ گانه تعیین شده اند . اهداف دوره های تحصیلی جزء اصلی ترین مولفه های تعلیم و تربیت است که هم کتاب های درسی باید متناسب با آن اهداف تالیف شوند و هم وضعیت معلم و برنامه های فوق برنامه باید حول محور آن بچرخد .
نوید ادهم بیان کرد : اولین اهداف تحصیلی در سال ۷۹ در ذیل ۵۷ هدف کلی و ۳۰۲ هدف جزئی تصویب شد و همین تعداد بالای اهداف ، زمینه اجرایی نشدن آن را فراهم کرد . ما مطابق سند تحول بنیادین سعی کردیم اهداف را محدود کنیم و ۷ هدف کلی و ۶۷ هدف جزئی یا به عبارتی ۲۳ هدف جزئی را مصوب کردیم .
دبیر کل شواری عالی آموزش و پرورش در ادامه در پاسخ به این پرسش که انتقاد های زیادی در حوزه کتاب های درسی مطرح می شود ، آیا شورا نمی خواهد به این موضوعات ورود کند ، بیان کرد : یکی از وظایف ما نظارت و انطباق کتاب های درسی با اهداف مقاطع تحصیلی است و باید نسبت به سیستم تالیف واکنش داشته باشیم . یکی از مشکلات جدی ما در آموزش و پرورش بیش از حد کتاب محور بودن سیستم است . یعنی گویی مدرسه خود را فقط در کتاب های درس نشان می دهد . سال تحصیلی زمانی آغاز می شود که کتاب ها باز شود و زمانی پایان می یابد که تدریس کتاب ها تمام شود .
نوید ادهم اضافه کرد : برای همین مشکل ، در سند تحول بنیادین دو رکن ذکر شده است . یکی اینکه کتاب محوری به بسته «آموزش محوری» و «برنامه محوری» تغییر کند که کتاب های درسی یکی از مولفه های این بسته ها خواهد بود و دیگر اینکه سیستم آموزشی از حالت تک تالیفی بیرون بیاید و به سمت چند تالیفی برویم تا مدیر و معلم قدرت انتخاب داشته باشند . این روش هم پشتوانه پژوهشی دارد و هم در دنیا تجربه شده است .
وی اضافه کرد : در این مصوبه به طور مشخص ذکر شده که در هر یک از ساحت های ۶ گانه به طور مثال در بحث تربیت اقتصادی و اجتماعی یا تربیت دینی ، در هر مقطع باید چه برنامه و هدفی را دنبال کنیم .
وی گفت : ما باید این دوره گذار را خوب طی کنیم و اگر سازمان پژوهش با ما همکاری کند ، اتفاقات خوبی در حوزه تالیف کتاب های درسی رخ می دهد . در حال حاضر یک سازمان ، یک تیم تالیف برای کل کشور وجود دارد و این موضوع آسیب زاست .
دبیرکل شواری عالی آموزش و پرورش در ادامه در پاسخ به این پرسش که قرار است سه نفر معلم یا مدیر عضو شورای عالی آموزش و پرورش مانند سه عضو نماینده فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان با رای گیری انتخاب شوند ، آیا از آن استقبال می کنید ، بیان کرد : بر اساس قانون سه نفر مدیر یا معلم عضو شورای عالی آموزش و پرورش هستند که باید به تایید معاونین آموزشی آموزش و پرورش برسند . در سال های گذشته این سه نفر را معاونین انتخاب می کردند . در حال حاضر قرار شده این افراد در یک فرایند انتخاباتی که توسط معاونین طراحی می شود ، انتخاب شوند . ما در این فرایند دخالتی نداریم و برایمان مهم این است که افراد توانمند انتخاب شوند . در حال حاضر نیز یک فراخوانی اعلام شده است که از تمامی فرهنگیان درخواست شده تا دیدگاه و ساز و کار های مربوط به چگونگی انتخاب این سه نفر را به دبیرخانه اعلام کنند .

منبع : مهر

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )