ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

تشریح اهداف دانشگاه آزاد

به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی ، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به ارائه توضیحاتی درباره آخرین وضعیت پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی ، ارتقای هرم هیأت علمی ، بهبود معیشت اعضای هیأت علمی و کارکنان ، ارتقای کیفی آموزش و پژوهش و برنامه های آتی دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت .

طهرانچی در این برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به تعامل مثبت دانشگاه آزاد اسلامی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، گفت : این دانشگاه در یک ماه گذشته با کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در تعامل بود و همکاری نزدیکی درباره مسائل پیش آمده در آزمون علوم پزشکی با این کمسیون داشت .

وی درباره چرایی ایجاد مشکل برای پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی ، اظهار داشت : با توجه به اینکه براساس روال گذشته ثبت نام در این دانشگاه براساس اخذ شهریه است ، بنابراین طی دو یا سه مرحله تکمیل ظرفیت ، پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی کامل می شد .

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود : امسال شورای عالی سنجش و پذیرش اعلام کرد که تکمیل ظرفیت در دانشگاه ها نخواهیم داشت و بر این اساس دانشگاه آزاد اسلامی باید به یک باره ظرفیت خود را تکمیل می کرد .

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد : در مرحله نخست 30 درصد از ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی کامل شد و برای مرحله دوم به صورت ذخیره در سه مرحله اعلام کردیم . در مرحله نخست با اعلام قبولی 18 هزار نفر ، تنها 4 هزار نفر ثبت نام کردند و با وجود اینکه 4/5 برابر میزان دانشجویانی که لازم داشتیم ، اعلام شد ، اما ظرفیت تکمیل نشد .

طهرانچی گفت : اتفاقی که افتاد این بود که 62 هزار نفر به صورت ذخیره در کل معرفی شدند که 24 هزار نفر تمایل خود را به ثبت نام و ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کردند .

وی با اظهار تأسف از امضاء و ابلاغ بخشنامه ای از سوی مدیر وقت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی که حاوی اشکالات و ایراداتی بود ، خاطرنشان کرد : برخی واحد های دانشگاهی نیز به بخشنامه ای که دارای ضعف هایی بود ، عمل نکردند و بیش از ظرفیت پذیرش ثبت نام و دانشگاه آزاد اسلامی را با مشکلات جدی مواجه کردند .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود : بر این اساس توقعی از سوی پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد شد که امکان پاسخگویی به آنها وجود نداشت ؛ سال هاست در کشور کنکور برگزار می شود و مردم به آن اعتقاد دارند و در کنکور تراز و نمره دانشجو بسیار اهمیت دارد .

به دنبال این بودیم که عدالت ، انصاف و اعتبار کنکور خدشه دار نشود .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به خطاهایی که در تعدادی از واحد های دانشگاهی در زمینه ثبت نام غیرقانونی پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی صورت گرفت ، گفت : نتیجه این کار غیرقانونی ، سازمان مرکزی دانشگاه را با جمعیت 4 هزار و 200 نفری که ثبت نام کرده بودند ، اما حق ثبت نام نداشتند روبرو کرد .

وی ادامه داد : پذیرفته شدگان را در مراحل مختلف به روش های گوناگون پایش کردیم و در انتها دریافتیم 599 نفر از مجموعه کسانی که ثبت نام کردند ، دیگر امکان قبولی و پذیرش ندارند ، در حالی که اصرار دارند با نمره پایین در رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و پرستاری ادامه تحصیل دهند که امکانش وجود ندارد .

طهرانچی به عزل برخی از مدیران دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل ثبت نام غیرقانونی پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی اشاره و تصریح کرد : در مرحله نخست تعدادی از مدیران عزل شدند و در مراحل بعدی مسیرهای انضباطی و هیأت های تخلفات به کار آنها رسیدگی می کنند . در یکی دو مورد نیز به قوه قضائیه شکایت کردیم .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد : در طول مدتی که به وضعیت پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی می پرداختیم ، به دنبال این بودیم که عدالت ، انصاف و اعتبار کنکور خدشه دار نشود .

وی درباره ایجاد مشکل برای پذیرفته شدگانی که از ثبت نام در دانشگاه های دیگر به دلیل قبولی در دانشگاه آزاد اسلامی انصراف داده اند ، گفت : در جلسه ای که دیروز با همکاران وزارتین علوم و بهداشت و همچنین کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی داشتیم ، این موضوع حل شد و افرادی که انصراف دادند ، می توانند دوباره ثبت نام کنند .

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی افزود : همچنین با تعاملی که با سازمان نظام وظیفه کشور صورت گرفت ، ثبت نام افراد به عنوان انصراف تلقی نمی شود .

* هر سال باید تعدادی رشته را از کنکور خارج کنیم

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی در ادامه خاطرنشان کرد : به صراحت از سوی دانشگاه آزاد اسلامی از تمام پذیرفته شدگان رشته های علوم پزشکی که دچار مشکلاتی شدند ، عذرخواهی می کنم ، اگرچه در آن زمان بنده تازه عهده دار مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی شده بودم .

طهرانچی افزود : این مشکل از سوی مدیرانی به وجود آمد که علیرغم داشتن 20 نفر ظرفیت ، 153 نفر را ثبت نام کردند و این خطای بسیار بزرگی بود .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی درباره حذف کنکور گفت : روش فعلی از دیدگاه من روش التقاطی است . کنکور در حال حاضر یک فضیلت و امتیاز محسوب می شود . باید کنکور به یک باره یا کنکور مستمر را به عنوان یک نظام بپذیریم .

وی با بیان اینکه 85 درصد از رشته های تحصیلی بدون کنکور هستند ، گفت : برای حذف کامل کنکور باید هر سال تعدادی رشته را از کنکور تمامی دانشگاه ها خارج کنیم و دانشگاه آزاد اسلامی به دلیل وسعت سرزمینی کمک بزرگی در این زمینه خواهد بود .

* درمان نظام آموزش عالی کشور کارآمدی است

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی در پاسخ به سؤالی مبنی بر چگونگی وضعیت کیفی دانشگاه آزاد اسلامی گفت : این دانشگاه یک مسیر بیش از 30 ساله را طی کرده و اساساً آموزش عالی کشور از نخبه گرا به آموزش عالی گسترده سوق پیدا کرده است . به طور کلی در طی مسیر آموزش عالی نخبه گرا به آموزش عالی گسترده ، ابتدا توسعه کمی ، سپس توسعه کیفی رخ می دهد .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : این دانشگاه 38 درصد آموزش عالی کشور را تشکیل می دهد و از سطح بسیار عالی تا ضعیف دارد ، همانطور که آموزش عالی دولتی نیز دارای چنین سطحی است . در دانشگاه آزاد اسلامی نیز فضایی همانند سایر دانشگاه ها حاکم است .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به 4 میلیون و 200 هزار دانشجو در کشور اشاره و تصریح کرد : امروز جزو 10 کشور برتر دنیا هستیم و این موضوع یک امتیاز است . درمان نظام آموزش عالی کشور کیفیت نیست ، بلکه کارآمدی است .

وی ادامه داد : به دنبال کارآمدی آموزش عالی در دانشگاه آزاد اسلامی هستیم و می خواهیم پاسخگوی دغدغه ، نگرانی و انتظارات جوانان و خانواده های آنها از آموزش عالی باشیم ، به عبارت بهتر به دنبال ایجاد دانشگاهی که بسترساز اشتغال دانش بنیان جوانان باشد ، هستیم .

دانشگاه آزاد اسلامی جزو 20 دانشگاه تأثیرگذار در حوزه نانو فناوری شناخته شد

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به گزارش آمریکایی ها در خصوص تأثیرگذارترین دانشگاه های دنیا در زمینه نانو فناوری در سه مقطع تاریخی ، گفت : در سال 2016 ، 19 دانشگاه چینی به همراه دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان 20 دانشگاه تأثیرگذار در این حوزه در جهان شناخته شدند .

طهرانچی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی یک ویژگی دارد که در آن آموزش عالی رایگان وجود ندارد ، خاطرنشان کرد : با توجه به اینکه دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی شهریه پرداخت می کنند ، از همان ابتدا یاد می گیرند که روی پای خود بایستند و این موضوع برای کارآمد کردن نظام آموزش عالی یک امتیاز محسوب می شود .

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی تأکید کرد : البته باید نظام بانکی کشور را پشتوانه تحصیل جوانان در دانشگاه آزاد اسلامی قرار دهیم و با توسعه بیمه تحصیلی و همچنین به کارگیری سرمایه های این دانشگاه ، زمینه تحصیل و اشتغال جوانان را فراهم کنیم .

* رونمایی از نظام پایش دانشگاه آزاد اسلامی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هر سال بیش از 70 هزار پایان نامه کارشناسی ارشد و 10 هزار رساله دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی تولید می شود ، اظهار داشت : دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به نظام متمرکزی که دارد ، می تواند به عنوان یک سازمان پژوهشی 70 هزار پژوهش را در خصوص موضوعات خاص انجام دهد .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از رونمایی نظامی تحت عنوان پایش ( پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه ای ) خبر داد و گفت : 40 چالش ملی کشور را احصا کردیم و نظام موضوعات آنها مشخص شده اند . همچنین 5 هزار زمینه پژوهشی را برای موضوعات پایان نامه و رساله آماده کرده ایم .

دانشگاه آزاد به دنبال آموزش های تخصصی ، اجتماعی و مهارتی است

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی را به سازمان آموزشی، پژوهشی و فناوری و همچنین سازمان حل مسأله تبدیل می کنیم ، خاطرنشان کرد : در حال طراحی 40 سرای نوآوری آزاد که تجمیعی از مراکز رشد و پارک های علم و فناوری است ، هستیم تا مسائل ملی را به بهترین شکل حل کنیم .

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : در تبریز سرای چرم و کفش ، در یزد سرای منسوجات و پوشاک و در تهران سرای حمل و نقل ایجاد می کنیم .

طهرانچی با بیان اینکه به دنبال بسترسازی برای اقتصاد دانش بنیان ، ایجاد شغل و کار و مهارت حل مسأله در جوانان هستیم ، گفت : دانشجویان به دانش های تخصصی ، اجتماعی و مهارتی نیاز دارند ، در حالی که تا به امروز دانشگاه ها تنها آموزش های تخصصی و تا حدودی آموزش اجتماعی به دانشجویان ارائه می کردند و دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال آموزش های تخصصی ، اجتماعی و مهارتی است .

* رشته های تحصیلی را متناسب با نیاز جوانان و شغل آینده آنها تغییر می دهیم

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به شعار دانشگاه آزاد اسلامی در افق 1404 ، گفت : در همه دنیا دانشگاه های خصوصی حرف اول را می زنند و با روش هایی که داریم و تصمیماتی که اتخاذ کردیم ، می توانیم انتخاب اول محققان و پژوهشگران در سال 1404 باشیم .

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی ناکارآمدی دانشگاه ها را یکی از دلایل کاهش دانشجویان دانست و افزود : برای حل این مسأله به دنبال گسترش رشته های مورد نیاز شهرها براساس طرح آمایش هستیم و رشته های تحصیلی را متناسب با نیاز جوانان و شغل آینده آنها تغییر می دهیم .

* توسعه هوشمند منطقه ای را می توانیم با دانشگاه آزاد اسلامی رقم بزنیم

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اگر آموزش را کارآمد کنیم ، واحدهای دانشگاهی کوچک نیز احیا می شوند  ، اظهار داشت : دیگر در دانشگاه آزاد اسلامی آموزش برای آموزش نخواهیم داشت و با یک تحول جدی واحد های کوچک کانون اشتغال شهرها می شوند و توسعه هوشمند منطقه ای را می توانیم با دانشگاه آزاد اسلامی رقم بزنیم .

طهرانچی با اشاره به اینکه توزیع هیأت علمی در واحدهای دانشگاهی مناسب نیست ، گفت : آمایش و بهینه کردن هیأت علمی در سطح استان ها در دستور کار است . رشته های تحصیلی را با توجه به اشتغال و آمایش و با هماهنگی وزارت علوم جا به جا می کنیم .

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی دارای 30 هزار عضو هیأت علمی است و نسبت استاد به دانشجو در این دانشگاه در وضعیت مطلوبی است ، اظهار داشت : امسال هزار نفر عضو هیأت علمی جدید و 100 جوان نخبه جذب خواهیم کرد و از مربیانی که رکود علمی دارند و استادان بازنشسته استفاده نخواهیم کرد و سعی می کنیم جمعیت اعضای هیأت علمی متوازن باشد .

* کارکنان و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد بسته حمایتی دریافت می کنند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: همچنین با توجه به وضعیت اقتصادی پیش آمده ، دو بسته حمایتی به مناسبت اعیاد ربیع الاول و عید نوروز برای کارکنان و اعضای هیات علمی خواهیم داشت و با چارچوب های خاص فعالیت اعضای هیأت علمی در دانشگاه آزاد اسلامی، کاری می کنیم که دریافتی آنها در مجموع کمتر از سایرین نباشد .

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه معاونت فناوری و نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد می شود ، گفت : به دنبال توسعه شرکت های دانش بنیان برای ایجاد دانشگاه حل مسأله و بسترساز اقتصاد دانش بنیان هستیم .

* باید رشته های تحصیلی مؤثر و کارآمد داشته باشیم

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : زمانی که شتاب دهنده ها و صندوق های حمایتی نباشند ، شرکت های دانش بنیان کار چندانی انجام نمی دهند ، بنابراین حامیان مالی را تشکیل می دهیم و به آنها مدل های توسعه ارائه می دهیم .

طهرانچی جذب دانشجوی دکتری برای جبران کمبود دانشجوی مقطع کارشناسی را روشی نادرست برشمرد و افزود : متأسفانه در گذشته چنین رفتاری شده و جواب نداده است . باید نگاه ما میان مدت و بلندمدت باشد .

وی با تأکید بر اینکه امروز دیگر آموزش به تنهایی جاذبه ای ندارد ، گفت : باید رشته های تحصیلی مؤثر و کارآمد داشته باشیم و تأثیرگذار بودن دانشگاه آزاد اسلامی را به مخاطبان نشان دهیم و واحد های دانشگاهی کانون های اشتغال دانش بنیان شوند .

* باید نظام تربیتی دانشجو را تغییر دهیم

استاد تمام دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: براساس اسناد بالادستی ، محور قدرت در اقتصاد دانش بنیان گسترش آموزش عالی است و اگر آموزش عالی کارآمد نباشد ، مشکل ایجاد می شود . استقلال کشور در گرو آموزش عالی است .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مدرک گرایی مسأله امروز نیست و دانشگاه با نگاه مدرک گرایی وارد کشور شد ، گفت : شغل کارشناس نمی خواهد ، بلکه نوآور می خواهد . باید نظام تربیتی دانشجو را تغییر دهیم . دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تحول در نوع آموزش دادن هاست .

* واحد امارات دانشگاه آزاد دیگر اجازه جذب دانشجوی ایرانی نخواهد داشت

وی درخصوص فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی در سطح بین المللی نیز اظهار داشت : این دانشگاه از معدود دانشگاه‌ هایی است که شعب جدی بین‌المللی دارد . در افغانستان دانشجوی بین المللی داریم . شعبه لبنان نیز فعال و دانشجویانش هم لبنانی بودند . تغییراتی در این زمینه در یک دوره شش ماهه داریم .

طهرانچی با تأکید بر اینکه اگر در خارج از کشور حضور داریم ، خاص منطقه هستیم ، افزود : متأسفانه در واحد امارات همچون سایر دانشگاه‌های ایران ، دانشجوی ایرانی داریم. ابلاغ کردیم که به هیچ عنوان اجازه جذب دانشجوی ایرانی نخواهند داشت .

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : مقدمات کار برای ایجاد شعب در سوریه و عراق در حال آماده شدن است. بنا داریم در منطقه برای دانشجویان غیرایرانی حضور داشته باشیم . این نکته هم مهم است که در کشور 10 هزار دانشجوی غیرایرانی داریم و می توانیم تا حد دو برابر افزایش دهیم. دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت این را دارد که در فعالیت های بین المللی با رویکرد منطقه ای اثرگذار باشد .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان خاطرنشان کرد : از خانواده بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی شامل اعضای هیأت علمی ، کارکنان و دانشجویان تلاشگر می خواهم که باور داشته باشند در سال 1404 می توانیم انتخاب اول داوطلبان باشیم و به این سمت حرکت کنیم و انشاءالله امید را در ایران پر رونق کنیم .

منبع : فارس

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )