ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

بلاتکلیفی قبولی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت دانشگاه غیرانتفاعی 97

دانشگاه غیر انتفاعی بعد از یک ماه از مرحله تکمیل ظرفیت برخی از قبولی پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت دانشگاه غیرانتفاعی 97 را لغو اعلام کرد .

معضلات موجود در آموزش عالی کشور بر کسی پوشیده نیست ، اما این مسأله زمانی حاد تر می‌ شود که تلفن‌ های رسانه‌ های گروهی پشت هم زنگ می‌ خورد و بغض و فریاد و اعتراض از آن طرف خط به گوش می‌ رسد و این فریاد اعتراض مربوط به جوانانی است که زندگی‌ و آینده‌ شان را بر مبنای برنامه‌ های دانشگاه‌ های کشور قرار دادند اما به دلیل بی‌ برنامگی‌ ها و سهل‌ انگاری‌ های مسؤولان سرگردانی و حسرت عایدشان شده است .

آخرین اعتراضات نسبت به بی سامانی آموزش عالی مربوط به جمعی از دانشجویان مؤسسات غیرانتفاعی است که اعلام کردند : مؤسسه غیرانتفاعی از آن‌ ها ثبت‌ نام کرده و حالا پس از گذشت یک ماه از سال تحصیلی پرونده آن‌ها را بازگردانده و عنوان می‌کند که « شما دانشجوی این دانشگاه نیستید و ما مجوزی برای ثبت‌ نام نداشته‌ایم !»

این « دانشجویان » که پس از رد پذیرش آن‌ ها از سوی مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی بهتر است از آن‌ ها به عنوان « داوطلبان » نام ببریم ، اعلام می‌ کنند که برای تحصیل در رشته مورد نظرشان هزینه‌ های گزافی کرده‌ اند تا تجهیزات و امکانات لازم برای رشته تحصیلی‌ شان مانند دوربین عکاسی یا رایانه را خریداری کنند و حالا دانشگاه بدون توجه به این هزینه‌ ها و زمانی که از افراد گذشته و دیگر قابل برگشت نیست بسیار راحت پرونده آن‌ ها را به خودشان بازگردانده است .

دانشجویان مرد این مؤسسات که تعدادشان هم کم نیست ، می‌گویند : با رد شدن پذیرش از سوی دانشگاه ، سرباز تلقی می‌ شوند و حالا نه تنها دانشجو نیستند و نمی‌ توانند به تحصیل‌ شان ادامه دهند بلکه بیش از یک ماه هم غیبت خورده‌اند .

در این زمینه با علی آهون‌ منش رئیس اتحادیه موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی صحبت کردیم .

آهون‌ منش گفت : چند ماه پیش مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی در بخشنامه‌ای به سازمان سنجش اعلام کرده بود که دانشگاه‌ های غیرانتفاعی می‌ توانند از طریق بررسی مدارک ( به صورت بدون آزمون ) در مقاطع کاردانی ، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی دانشجو پذیرش کنند . روش پذیرش این دانشجویان نیز به این صورت بود که داوطلب مدارک را به مؤسسه ارائه داده و مؤسسه مدارک را به سازمان سنجش ارسال می‌ کرد تا سازمان سنجش قبولی در رشته مورد نظر را تائید کند .

وی افزود :‌ از این سه مقطع تنها پذیرش در کارشناسی پیوسته عملی شد و هنوز هم پذیرش در مقاطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته را منتفی نکردند ، یعنی نه از سوی سازمان سنجش و نه از سوی وزارت علوم این مسئله نفی نشده ولی با گذشت یک ماه از سال تحصیلی هنوز مجوز لازم را هم تائید نکرده‌اند ، با توجه به فشار دانشجویان به مؤسسات ، مسئولان این مؤسسات مجبور شده‌اند تا پرونده دانشجویان را به خودشان تحویل دهند .

آهون‌ منش گفت :‌ ما همچنان در حال پیگیری هستیم به طوری که در روز چهارشنبه در نامه‌ ای به مسئولان وزارت علوم از آنها درخواست شد که توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشند ، می‌گویند باید بررسی کنیم و پس از بررسی مجوز صادر شود، به محض صدور مجوز از سوی وزارت علوم ما پرونده این دانشجویان را به سازمان سنجش ارسال می‌ کنیم تا تائید شود .

به گفته وی ، در نامه وزارت علوم تمام مقاطع ذکر شده بوده ولی فقط یک مقطع را عملی کردند که می‌گویند آن دو مقطع دیگر در حال بررسی است .

دانشجویان سرگردان دانشگاه‌ های غیرانتفاعی معتقدند اگر از ابتدا در جریان این موضوع بودند می‌توانستند در زیر نظام‌ های دیگر آموزش عالی مانند دانشگاه‌های آزاد ، پیام نور یا علمی‌ کاربردی ثبت‌ نام کنند .

هرچند که معضلات آموزش عالی کشور به یک زیرنظام ختم نمی‌ شود و در تمام زیرنظام‌ ها از این دست مشکلات وجود دارد ، همانطور که چندی پیش مساله‌ای شبیه به همین جریان برای دانشجویان دانشگاه آزاد رخ داد و برخی واحد های دانشگاه آزاد با ارسال پیامکی به داوطلبان آن‌ ها را پذیرفته شده اعلام کردند و حتی از آن‌ ها شهریه دریافت کردند ولی در زمان ثبت‌ نام ، آن‌ها را رد پذیرش کردند .

منبع : فارس

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )