ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

بررسی جزئیات سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری از مهر ماه 97

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی میرحمایت میرزاده گفت : با توجه به ارائه پیشنهادات مختلف درباره سهمیه ایثارگری در کنکور، بررسی این موضوع تا پایان مهرماه به تعویق افتاد .

با توجه به اینکه از نظر زمانی تغییر در سهمیه ایثارگران به کنکور امسال نمی‌رسد و ارائه پیشنهادهای مختلف و متفاوت سازمان سنجش موظف شد تا پایان مهر ماه با در نظر گرفتن تمامی نظرات و طرح‌ ها سهمیه و حد نصاب ایثارگران در کنکور را به کمیسیون ارائه دهد .

وی گفت : پس از ارائه طرح نهایی و بررسی پیشنهادات برای این سهمیه تصمیم گرفته می شود .

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد : ما تابع قوانین هستیم و برای کنکور سراسری ۹۷ نیز قانون همانند گذشته اعمال می شود .

وی درباره نظر کمیته آموزش عالی و ارائه پیشنهاد های مختلف در زمینه سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری گفت : نظرات بسیار متفاوت بود و به دلیل زمان بر بودن فرآیند کار کارشناسی ، پیشنهاد عملی تا پایان مهرماه بررسی می شود .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی سه‌شنبه ۱۶ مردادماه اصلاح بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه ششم درباره نحوه سهمیه بندی کنکور ایثارگران را به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ارجاع دادند .

پس از آن کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ماموریت یافت پیشنهاد های مختلف درباره حد نصاب و یا تغییرات درصد های مورد نظر در این بند را بررسی کنند . با توجه به زمان بر بودن موضوع و اینکه نتایج نهایی کنکور سراسری ۹۷ در دهه سوم شهریورماه اعلام می شود ، بررسی موضوع تا پایان مهرماه به تعویق افتاد .

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷ در جریان بررسی ماده واحده طرح اصلاح بند ( الف ) ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه درخصوص اصلاح سهمیه ایثارگران در کنکور را به این شرح اصلاح کردند .

ماده واحده – بند ( الف ) ماده ۹۰ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ به شرح زیر اصلاح می شود :

الف) الحاقات زیر در ماده ۷۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحیه بعدی آن و در ماده ۴۷ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) به شرح زیر صورت می گیرد :

سهمیه ورود با ۵ درصد ، سهمیه اختصاصی برای همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه به ۳۰ درصد افزایش یافت .

نمایندگان با بررسی تبصره ۱ این ماده واحده با آن مخالفت کردند بر این اساس این تبصره برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع شد ؛ از آنجا که این تبصره مغایر برنامه ششم توسعه بود ، به رأی دو سوم نمایندگان نیاز داشت .

براساس تبصره ۱ ارجاعی به کمیسیون ؛ در صورتی که سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران ( مشمولان ماده ۷۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاح بعدی آن ) تکمیل نشود و ۵ درصد سهمیه اختصاصی همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه پاسخگوی متقاضیان واجد الشرایط نباشد ، دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی ۲۵ درصد ایثارگران را مازاد بر ۵ درصد مذکور به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند ، اختصاص دهد .

همچنین نمایندگان با بررسی تبصره ۲ این ماده واحده با آن مخالفت کردند که در نهایت این تبصره نیز برای بررسی بیشتر به کمیسیون آموزش و تحقیقات ارجاع شد ؛ از آنجا که این تبصره مغایر برنامه ششم توسعه بود ، به رأی دو سوم نمایندگان نیاز داشت .

براساس تبصره ۲ ارجاعی به کمیسیون ؛ کسب حداقل ۸۰ درصد حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان ( آخرین فرد پذیرفته شده گزینش آزاد در هر کد رشته محل ) برای تمامی رشته محل ها الزامی است .

این میزان در مورد برخی رشته های گروه علوم تجربی ( مشتمل بر پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و دامپزشکی و دستیاری پزشکی و برخی رشته های علوم ریاضی مشتمل بر فنی و مهندسی ) در آزمون سراسری و در تمامی رشته محل های کلیه مقاطع تحصیلات تکمیلی ۸۵ درصد حد نصاب شرایط علمی است .

حکم این تبصره در اجرای قانون برنامه ششم بر حکم تبصره ماده ۷۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران حاکم است .

منبع : مهر

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )