ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

بررسی تجمیع گرایش های مقطع دکتری

برنامه تجمیع گرایش های دوره دکتری تحت یک عنوان در وزارت علوم در حال بررسی است اما هنوز به جمع بندی نرسیده است .

حسین حسینی گفت : برنامه تجمیع گرایش‌ های دوره دکتری تحت یک عنوان تنها مربوط به دانشگاه تهران نیست بلکه این موضوع به عنوان یک سیاست برای کل کشور در وزارت علوم درحال بررسی است اما هنوز در این زمینه جمع بندی صورت نگرفته است .

وی افزود : در دانشگاه تهران پیگیر موضوع هستیم اما این برنامه باید به صورت کلی در شورای گسترش آموزش عالی به تصویب برسد .

معاون آموزشی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد : در دنیا مدل لوزی برای عناوین دوره‌ های مختلف تحصیلی دنبال می‌ شود به نحوی که در مقطع کارشناسی عناوین رشته‌ ها به صورت کلی ، در مقطع کارشناسی ارشد عناوین رشته‌ ها به صورت جزئی و در مقطع دکتری عناوین رشته‌ ها به صورت کلی تعریف شده است .

حسینی عنوان کرد : در ایران طی سال‌ های گذشته گرایش‌ های متعددی در مقطع کارشناسی وجود داشت که این گرایش‌ ها با یکدیگر تجمیع شدند و اکنون به طور مثال در رشته‌ هایی مانند برق ، جغرافیا و روان شناسی دانشجویان بر اساس یک عنوان کلی فارغ التحصیل می‌ شوند .

وی اظهار داشت : اما در خصوص دوره‌ های کارشناسی ارشد در دنیا نیز اینگونه است که گرایشی شدن رشته‌ ها مورد توجه است .

معاون آموزشی دانشگاه تهران خاطر نشان کرد : در دوره‌ ای که آموزش عالی با رویکرد توسعه‌ ای مواجه بود عناوین دوره‌ های دکتری بسیار ریز و جزئی شده بودند برای مثال رشته ادبیات فارسی در دانشگاه تهران با عناوینی مانند گرایش حماسی ، ثنائی و عرفانی تدریس می‌ شد که با پیگیری‌ های صورت گرفته اکنون در این دانشگاه پذیرش دوره دکتری ادبیات فارسی تنها با یک عنوان دنبال می‌ شود .

حسینی خاطر نشان کرد : این رویه تنها مربوط به رشته ادبیات نیست بلکه اکنون بسیاری از رشته‌ های دوره دکتری در دانشگاه‌ ها با این روند مواجه هستند .

وی عنوان کرد : این درحالی است که دانشگاه‌ های دنیا دوره‌ های دکتری در یک عنوان کلی تعریف شده است .

معاون آموزشی دانشگاه تهران اظهار داشت : در صورتی که برای برنامه تجمیع گرایش‌ های دوره دکتری تحت یک عنوان در شورای گسترش تصمیم گیری صورت گیرد این برنامه از سال 99 قابل اجرا خواهد بود .

منبع : مهر

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )