ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

امکان بازگشت دانشجویان ذخیره آزاد به دانشگاه انصرافی قبلی خود

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی طهرانچی در رابطه با برخی از دانشجویان که به امید رشته‌ های پزشکی ، رشته‌ هایی که در آنها پذیرش شده‌اند را رها کرده‌اند ، گفت : این دسته از داوطلبان می‌ توانند به دانشگاه خود برگردند و انصرافی تلقی نمی‌ شوند .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در رابطه با برخی از دانشجویان که به امید رشته‌ های پزشکی ، رشته‌ هایی که در آنها پذیرش شده‌اند را رها کرده‌اند ، گفت : ما در تمام این مسیر دنبال این بودیم که عدالت خدشه‌ دار نشود ؛ همه این دانشجویان می‌ توانند به دانشگاه خودشان برگردند و انصرافی تلقی نشوند ، با سازمان نظام‌وظیفه هم مذاکراتی انجام شده که این ثبت‌ نام در دانشگاه آزاد به‌ عنوان انصراف تلقی نشود و حتی این داوطلبان از لحاظ سازمان سنجش نیز به‌عنوان دانشجو شناخته نمی‌ شوند که سال آینده مشکلی برای ثبت‌ نام در کنکور داشته باشند .

دکتر محمد مهدی طهرانچی سه‌شنبه‌ شب در برنامه گفت‌ و گوی ویژه خبری شبکه دو سیما، به تشریح برنامه‌ های این دانشگاه و نیز گزارش آخرین وضعیت دانشجویان پزشکی دانشگاه آزاد پرداخت و با اشاره به این‌که در سال‌ های گذشته ثبت‌ نام دانشگاه آزاد با دو تا سه مرحله‌ ای کردن تکمیل ظرفیت پُر می‌ شد ، افزود : امسال شورای عالی سنجش و پذیرش اعلام کرد که تکمیل ظرفیت نداریم و بالطبع دانشگاه آزاد اسلامی باید در یک مرحله ظرفیتش را پر می‌ کرد که در مرحله اول ۳۰ درصد ظرفیت تکمیل شد و برای مرحله دوم به صورت ذخیره در سه مرحله اعلام ظرفیت کرد .

رییس دانشگاه آزاد ادامه داد : در مرحله اول ۱۸ هزار نفر پذیرش شدند که از این تعداد تنها ۴ هزار نفر ثبت‌ نام کردند ، در مرحله دوم اتفاقی که افتاد ۶۲ هزار نفر در کل معرفی شدند که ۲۴ هزار نفر اعلام کردند تمایل دارند در دانشگاه آزاد ادامه تحصیل دهند .

طهرانچی به بی‌ توجهی برخی از واحد های دانشگاه آزاد اسلامی به بخشنامه‌ های سازمان مرکزی اشاره کرد و افزود : بعضی از واحد ها به بخشنامه‌ای که ضعف‌ هایی هم داشت عمل نکردند و خطایی انجام دادند و بیش از ظرفیت ثبت‌ نام کرده و ما را با یک مشکل جدی مواجه کردند . در نتیجه توقعی به وجود آمد که امکان برآورده کردنش نبود .

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد : در کنکور مسئله تراز دانشجو بسیار اهمیت دارد . اما ۹ واحد خطا کردند و حدود ۴ هزار نفر دانشجو در رشته‌ های پزشکی ثبت‌ نام کردند که با توجه به رشته ، حق‌ شان ثبت‌ نام نبود . دانشگاه آزاد نیز پذیرفته شدگان را در مراحل مختلفی پایش کرد و نهایتاً به ۵۹۹ نفر رسیدیم که به‌نوعی ثبت‌ نام‌ شده بودند اما امکان ادامه تحصیل در رشته و واحد ثبت نامی نداشتند .

وی افزود : این تعداد امکان قبولی ندارند و خودشان اصرار دارند با نمرات پایین‌ تر در رشته پزشکی یا دندانپزشکی و پرستاری پذیرش شوند که امکانش وجود ندارد . البته با مدیرانی که در دانشگاه آزاد خطا کردند و این توقع را به‌وجود آوردند ، برخوردهای انضباطی می‌شود و هیأت‌ها مربوطه به تخلفات این افراد رسیدگی خواهند کرد .

طهرانچی تصریح کرد : در مرحله اول برخی از مدیران را عزل کردیم و در مرحله دوم یکی دو نفر از مدیران که احساس کردیم ممکن است مرتکب جرمی شده باشند را به قوه قضائیه معرفی و از آنان شکایت کردیم که آن‌ هم مسئله‌ اش پیگیری شد .

وی در رابطه با برخی از دانشجویان که به امید رشته‌ های پزشکی ، رشته‌ هایی که در آنها پذیرش شده‌اند را رها کرده‌اند ، گفت : ما در تمام این مسیر دنبال این بودیم که عدالت خدشه‌ دار نشود ؛ همه این دانشجویان می‌ توانند به دانشگاه خودشان برگردند و انصرافی تلقی نشوند ، با سازمان نظام‌ وظیفه هم مذاکراتی انجام شده که این ثبت‌ نام در دانشگاه آزاد به‌عنوان انصراف تلقی نشود و حتی این داوطلبان از لحاظ سازمان سنجش نیز به‌عنوان دانشجو شناخته نمی‌ شوند که سال آینده مشکلی برای ثبت‌ نام در کنکور داشته باشند .

وی با بیان این‌که از سوی دانشگاه آزاد اسلامی بابت مشکل پیش‌ آمده با صراحت عذرخواهی می‌کنم ، افزود : من در همین جا از دانشجویانی که این توقع برای‌ شان ایجاد شد ، با وجود این‌که تازه رئیس شده‌ام ولی به صراحت از سوی دانشگاه آزاد عذرخواهی می‌ کنم و امیدوارم چنین خطایی هیچ وقت تکرار نشود .

طهرانچی در ادامه به موضوع حذف کنکور اشاره کرد و افزود : کنکور یک فضیلت است و اگر رشته‌ای خواهان نداشت بدون کنکور دانشجو بگیریم، به ‌جایی نخواهد رسید و من در شورای‌عالی سنجش هم مطرح کردم که یا ما باید کنکور را یک‌باره به‌عنوان یک نظام مستمر بپذیریم که با این وضعیت هیچ‌وقت کنکور حذف نمی‌شود و یا باید دنبال راه‌حل دیگری باشیم .

وی با بیان این‌ که در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد رشته‌های دانشگاه آزاد بدون کنکور است ، اظهار کرد : هنوز در کشور کنکور مسئله اصلی است در حالی که به راحتی می‌توان طی پنج سال آینده بین ۶۰ تا ۷۰ درصد رشته‌ ها را بدون کنکور پذیرش کرد بدون آن‌که آموزش و پرورش در این رشته‌ها تحت تاثیر باشد .

طهرانچی ادامه داد : طی ۳۰ سال گذشته ، آموزش عالی نخبه‌ گرا به آموزش عالی گسترده تغییر پیدا کرده است و امروز ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دانشجو داریم و جزء ۱۰ کشور برتر دنیا هستیم و این امتیاز محسوب می‌ شود .

دانشگاه آزاد جزو ۲۰ دانشگاه برتر در حوزه نانو

طهرانچی با اشاره به رتبه بندی جهانی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی اظهار کرد : در زمینه دانشگاه‌ های تاثیرگذار در زمینه نانو سال ۲۰۱۵ نوزده دانشگاه اول چینی و دانشگاه بیستم دانشگاه آزاد اسلامی معرفی شد .

وی با بیان این‌که دانشگاه آزاد با چارچوب هدفمند می‌ تواند برای حل معضلات کشور تاثیرگذار باشد ، افزود : حدود ۷۰ تا ۱۰۰ هزار پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد و ۱۰ هزار رساله دکتری در  دانشگاه آزاد دفاع شده و این دانشگاه با چنین نظام متمرکزی می‌ تواند به‌عنوان یک سازمان پژوهشی با ۷۰ هزار پژوهش روی چند موضوع خاص ورود کند .

طهرانچی اظهار کرد : ۴۰ چالش ملی را احصاء کرده‌ایم و داریم نظام این موضوعات را مشخص می‌کنیم که تا الآن هشت موردش مشخص‌شده و ما دانشگاه را به سازمان حل مسئله تبدیل می‌ کنیم ، برای هر مسئله علمی حدود ۵۰۰ هزار موضوع تعیین کرده‌ ایم و فکر می‌کنیم این قابلیت را داشته باشیم که با چیزی حدود هزار نفر در سال به حل مسئله بپردازیم .

ایجاد ۴۰ سرای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به ایجاد ۴۰ سرای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و افزود : مشکل اینجاست که دانشگاه آزاد تاکنون تنها یک سازمان آموزشی بوده ، در حالیکه این دانشگاه باید به سازمانی آموزشی ، پژوهشی و فناوری تبدیل شود .

وی به نامناسب بودن توزیع هیأت علمی در دانشگاه آزاد اشاره کرد و گفت : یکی از بحث‌ های بسیار جدی ما ، آمایش و بهینه کردن منابع انسانی در سطح استان‌هاست.در این راستا انتقال و جابه‌جایی‌ های درون‌ استانی به خود استان‌ ها واگذار شده و به‌ زودی بین مدیران استانی و شورای عالی دانشگاه آزاد تعادلی در هیأت علمی در سطح استان به وجود خواهد آمد .

رییس دانشگاه آزاد با بیان این‌ که در دانشگاه آزاد فقط موضوع آموزش را دنبال نخواهیم کرد ، اظهار کرد : واحد های دانشگاهی کوچک‌ در هر شهر کانون اشتغال آن شهر خواهند شد و سرمایه‌ شان تنها برای آموزش صرف نخواهد شد .

طهرانچی با اشاره به این‌که در دانشگاه آزاد می‌ توانیم توسعه هوشمند منطقه‌ای را رقم بزنیم ، گفت : در حال حاضر ۳۰ هزار نیروی علمی داریم و در کل دانشگاه آزاد یک‌ میلیون و ۳۲۰ هزار دانشجو تحصیل می‌ کنند .

وی به بسترسازی برای اقتصاد دانش‌ بنیان و ترویج مسئله‌ محوری در دانشگاه آزاد اشاره کرد و افزود : وقتی‌ که به یک جوان یاد بدهیم در همان ابتدای راه چگونه می‌ شود مسئله حل کرد و چگونه می‌توان در یک تیم قرار گرفت ، مطمئنا این جوان بااستعداد وقتی وارد جامعه می‌ شود ، می‌  تواند خوداتکاء باشد .

طهرانچی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که سیستم‌ های بانکی برای رفاه حال دانشجویان در پرداخت شهریه می‌تواند وارد شود ، اظهار کرد : بانک‌ها می‌توانند یک مهلت برای پرداخت شهریه دانشجویان در نظر بگیرند تا دانشجو بتواند بعد از پایان تحصیل شهریه خود را پرداخت کند .

تعدیل نیرو در دانشگاه آزاد نخواهیم داشت

وی تعدیل نیرو در دانشگاه آزاد را رد کرد و افزود : قصد داریم در سال‌جاری 1000 عضو هیأت علمی جذب کنیم ، ظرفیت کشور بیش از این نیست و در کنار آن با ارتباطی که با معاونت علمی ریاست جمهوری داریم ، قرار است ۱۰۰ نفر از جوانان نخبه را به عنوان عضو هیأت علمی جذب کنیم .

رئیس دانشگاه آزاد تصریح کرد : برخی از اعضای هیأت علمی حتی با ۳۰ سال سابقه همچنان مربی هستند و رکود علمی دارند ، این افراد اگر نتوانند پاسخگوی نیازها باشند از مدار دانشگاه خارج می‌ شوند . البته این موضوع شامل حال افرادی می‌ شود که فعالیت علمی آنچنانی ندارند و طبیعتا وقتی به سن بازنشستگی برسند از دانشگاه خارج می‌ شوند .

وی به همسان‌سازی حقوق اساتید دانشگاه آزاد با اساتید وزارت علوم اشاره کرد و افزود: با چارچوب‌هایی که خاص اعضای هیأت علمی در نظر گرفته شده، کاری خواهیم کرد که حقوق کمتری نسبت به سایر همتایان خود دریافت نکنند.

طهرانچی با اشاره به درآمدزایی شرکت‌های دانش‌بنیان اظهار کرد: قصد داریم یک معاونت فناوری و نوآوری در دانشگاه تاسیس کنیم که به‌طور خاص مبحث شرکت‌های دانش‌بنیانی را که جوان‌ها تشکیل می‌دهند، را دنبال کند.

رییس دانشگاه آزاد به واحدهای دانشگاهی برون‌مرزی اشاره کرد و افزود: خوشبختانه واحدهای دانشگاهی افغانستان و لبنان فعال هستند و به هیچ عنوان دانشجوی ایرانی در این واحدهای دانشگاهی پذیرفته نمی‌شوند.

وی با بیان این‌که در کشورهای سوریه و عراق به زودی  دانشگاه تاسیس خواهیم کرد، گفت: در حال حاضر ۱۰ هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل هستند و با برنامه‌ هایی که داریم، قصد داریم این تعداد را به دوبرابر افزایش دهیم .

طهرانچی در پایان خاطرنشان کرد : اعضای هیأت علمی ، کارکنان و دانشجویان دانشگاه آزاد باید به سمتی حرکت کنند که در سال ۱۴۰۴، دانشگاه آزاد انتخاب اول داوطلبان باشد .

منبع : آنا

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )