ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

افزایش وام شهریه دانشجویی در سال تحصیلی جدید

رئیس صندوق رفاه دانشجویان از افزایش 60 درصدی وام ضروری ، رشد 30 تا 50 درصدی وام شهریه و افزایش 12 تا 18 درصدی اجاره‌ بهای خوابگاه دانشجویی در سال تحصیلی جدید خبر داد .

* سراهای دانشجویی کشور 12 هزار مترمربع اضافه می‌ شود

به گفته وی ، حدود 2 میلیون و 400 هزار مترمربع سرای دانشجویی در کشور وجود دارد که 12 هزار مترمربع به سراها اضافه خواهد شد و از این متراژ 4 مورد خوابگاه وقفی و خیرساز و مابقی ساخت خوابگاه یا اجاره خوابگاه است .

مطیعی ، چالش سراها را در عمر بالای آنها دانست و گفت : 65 درصد سراهای دانشجویی کشور عمر 25 سال به بالا دارند و هزینه جایگزین کردن آنها و حتی هزینه تعمیر و نگهداری این بناها بالا است ، با این حال امسال 60 میلیارد تومان برای بازسازی 100 سرا در نظر گرفته شده است و همچنین 128 مترمربع آشپزخانه دانشجویی وجود دارد که 33 میلیارد تومان برای صنعتی‌ سازی 44 هزار متر مربع آشپزخانه پیش‌ بینی شده است .

* وام ضروری و وام شهریه افزایش می‌ یابد

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت : امسال 50 میلیارد تومان برای همه وام‌ دانشجویی از جمله ودیعه مسکن ، دکترا ، ازدواج و وام ضروری پیش‌ بینی شده است .

وی ادامه داد : امسال وام ضروری برای سال 98 و 99 بیش از 60 درصد اضافه شده و از مبلغ 600 هزار تومان به یک میلیون تومان رسیده است .

به گفته وی ، وام شهریه هم از 30 درصد تا 50 درصد به ازای هر نیم سال تحصیلی بسته به مبلغ شهریه افزایش خواهد یافت .

* بیشترین بدهکاران مطالبات دانشجویی معرفی شدند

مطیعی با اشاره به مطالبات صندوق رفاه دانشجویان گفت : طی چهار سال اخیر بیش از یک‌ هزار میلیارد تومان از مطالبات 10 تا 15 سال گذشته وصول شده است و محل وصول این مطالبات ، یک‌ هزار و 200 تا یک‌ هزار و 400 میلیارد تومان وام جدید پرداخت شده است .

به گفته وی ، این دوره مطالبات انباشته قبلی نداریم و تا این لحظه از مطالبات جدید مبلغ 88 میلیارد تومان سررسید شده است .

وی بیشترین میزان بدهی را به ترتیب متعلق به دانشگاه آزاد ، مؤسسات غیرانتفاعی ، دانشگاه جامع علمی کاربردی و در آخر ، دانشگاه‌ های دولتی عنوان کرد .

* افزایش جمعیت غذاخوری دانشگاه‌ ها در پی گرانی‌ های ا خیر

مطیعی با اشاره به افزایش قیمت اقلام غذایی در سال 97 و 98 گفت : در این سال ها با 41 درصد افزایش قیمت در تهیه مواد اولیه مواجه بودیم که سال گذشته اعتبارات کفاف هزینه‌ ها را نمی داد و 200 میلیارد تومان کمک گرفتیم و امسال هم برای تأمین هزینه با آقای نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه صحبت کردیم .

وی گفت : در پی گرانی‌ های اخیر در کشور ، جمعیت دانشجویانی که از غذاخوری استفاده می‌ کنند از حدود 60 درصد به 70 تا 75 درصد رسیده که این آمار در مناطق محروم به 80 درصد هم می‌ رسد .

وی گفت :‌ عمده دانشجویان از اقشار متوسط جامعه هستند و افزایش قیمت‌ ها باعث تمایل بیشتر دانشجویان به استفاده از غذای دانشگاه شده است ، به طوری که پیش‌ بینی می‌ کنیم در سال 98 حدود 124 میلیون پرس غذای دانشجویی مصرف شود .

رئیس صندوق رفاه دانشجویان خاطرنشان کرد : برای تأمین مواد اولیه با قیمت تنظیم بازار ، با وزارت جهاد و وزارت صنعت مذاکره کرده‌ ایم و وزیر علوم هم مکاتباتی با معاون اول رئیس‌ جمهور انجام داده‌ اند .

مطیعی درباره افزایش قیمت غذا در سال جدید گفت : در این باره هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده ، اما تا قبل از آغاز سال تحصیلی ، تغییرات احتمالی اعلام می‌ شود .

* افزایش حداکثر 18 درصدی اجاره خوابگاه دانشجویی

مطیعی درباره افزایش قیمت اجاره‌ بهای سراهای دانشجویی گفت : 50 تا 60 هزینه‌ای که دانشجو برای اجاره می‌ پردازد ، توسط صندوق به دانشگاه‌ ها پرداخت می‌ شود .

رئیس صندوق رفاه دانشجویان ادامه داد : درباره افزایش اجاره در سال تحصیلی جدید 12 تا 18 درصد رشد اجاره بها در هیأت امنای صندوق رفاه دانشجویان تصویب شده و منتظر تأیید است .

وی خاطرنشان کرد : رویکرد نسبت به سراهای دانشجویی ، محل زیست است و نه فقط محل اقامت ، زیرا معتقدیم مقطع دانشجویی ، مقطع سنی مناسبی برای بسیاری از فراگیری‌ ها است .

* خوابگاهی باشد اول به دختران می‌ دهیم

رئیس صندوق رفاه دانشجویان درباره عدالت جنسیتی در خوابگاه‌ ها که گفته می‌ شود تخصیص خوابگاه به پسران بیشتر از دختران است ، گفت : اگر اولویت اسکان وجود داشته باشد ، اول به دانشجویان دختر داده می‌ شود ، زیرا دانشگاه‌ ها هم معتقدند که دانشجویان پسر در رفت و آمد راحت‌ ترند .

وی گفت : اما مشکل خوابگاه همواره وجود داشته و برای آن راه‌ حل‌ های متعددی پیش‌ بینی شده است ، از جمله اینکه اگر بخش خصوصی در ساخت خوابگاه سرمایه‌ گذاری کند ، فقط اصل پولی که تسهیلات گرفته را برمی‌ گرداند و سودی نمی‌ دهد . همچنین اگر خوابگاهی با وام بانکی احداث شود ، صد در صد اجاره بها را به دانشگاه بر می‌ گردانیم که امکان پرداخت اقساط وام دانشجویی را داشته باشند . همچنین اگر خیری در یک پروژه 50 درصد سرمایه‌ گذاری کند ، 50 درصد دیگر را دولت می‌ دهد تا پروژه به بهره‌ب رداری برسد ؛ از سوی دیگر ، طبق قانون توسعه متوازن ، 3 درصد از اعتبارات همه دستگاه‌ های کشور کسر و در حسابی نگهداری می‌ شوند و این منبع صرف تخصیص به پروژه‌ های مناطق محروم و کمتر برخوردار خواهد شد و دانشگاه‌ های کمتر برخوردار می‌ توانند از این منبع استفاده کنند .

* مشکل وام شهریه دانشجویان دانشگاه آزاد حل شد

مطیعی گفت : وام شهریه به دانشجویان دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی هم پرداخت می‌ شود ، اما درباره دانشگاه آزاد مشکلی وجود داشت مبنی بر اینکه اگرچه اعتبار لازم را پرداخت کرده بودیم ، اما سازمان مرکزی دانشگاه سهم واحدها را پرداخت نکرده بود و دانشجویان در دریافت وام با مشکل مواجه شده بودند که برای سال تحصیلی جدید این مشکل وجود ندارد .

مطیعی همچنین از فعالیت معاونت سرمایه‌ گذاری این صندوق برای حضور در بورس خبر داد و گفت : حدود 300 تا 320 میلیارد تومان سرمایه داریم که تا دو ماه آینده نتیجه مطالعات خود را برای حضور در بورس اعلام می‌ کنیم .

* 661 میلیارد تومان بودجه امسال صندوق رفاه دانشجویان

مطیعی خاطر نشان کرد : دانشگاه فنی و حرفه‌ ای به دلیل قدمت زیاد نیازمند توجه بیشتری است و قرار بود کمک بیشتری به این دانشگاه پرداخت شود ، اما در نهایت مقرر شد مطابق روالی که به همه دانشگاه‌ ها پرداخت می‌ شود ، به این دانشگاه هم پرداختی صورت بگیرد .

رئیس صندوق رفاه دانشجویان با اشاره به طرح شبکه نظارت بر ارتقای زیر ساخت‌ ها و تجهیزات آشپزخانه گفت : نظارت بر کیفیت تغذیه دانشجویی به عهده دانشگاه‌ ها و دفتر بهداشت و سلامت سازمان امور دانشجویان است .

وی بودجه امسال این صندوق را 661 میلیارد تومان با فرض صد در صد تحقق اعلام کرد و گفت : تا کنون با احتساب تنخواهی که از ابتدای سال دریافت کرده‌ ایم ، 25 درصد از این مبلغ تحقق پیدا کرده است .

وی خاطر نشان کرد : بودجه صندوق از مجموع درآمدهای صندوق به علاوه بودجه‌ ای که از سازمان برنامه می‌ رسد تأمین می‌ شود .

منبع : فارس

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )