ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

اعلام جزئیات ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر 98

در نشست خبری امروز جزئیات ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه های سراسری مهر 98 اعلام شد .

دکتر ابراهیم خدایی در نشست خبری امروز که به منظور تشریح نحوه پذیرش دانشجو در آزمون سراسری سال ۹۸ برگزار شد اظهار کرد : متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در سال آینده که تمایل دارند بر اساس سوابق تحصیلی در این مراکز پذیرش شوند بعد از اعلام اسامیرشته محل‌های پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی می‌توانند این رشته‌ها را مشاهده کنند و در صورت تمایل در کنکور سراسری که ثبت نام آن از ۲۴ بهمن ماه جاری آغاز می‌شود، شرکت نکنند .

وی در ادامه تصریح کرد : داوطلبان متقاضی ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی ضرورتی برای ثبت نام در کنکور ندارند و فرآیند آن به این شکل است که داوطلب ابتدا رشته‌های مورد نظر را مشاهده می‌کند و از ۲۰ اسفند می‌تواند با مراجعه به سابت سازمان سنجش علاقه مندی خود را برای ثبت نام در این رشته‌ها اعلام نماید . این داوطلبان می‌ توانند تا ۱۰۰ رشته محل را انتخاب نمایند .

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد : اسامی داوطلبان متقاضی پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی بعد از ثبت درخواست آنها برای شرکت در هر یک از رشته‌های اعلامی ، توسط این سازمان سنجش آموزش کشور به دانشگاه‌ها ارسال می‌شود و دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی زمان کافی برای بررسی اطلاعات متقاضیان را در اختیار دارند چرا که این داوطلبان تا ۶ شهریور ماه مهلت دارند درخواست خود را اعلام نمایند .

دکتر خدایی همچنین تاکید کرد : از ۶ شهریور ماه سال ۹۸ دانشگاه‌ها ضمن پردازش اطلاعات داوطلبان ، با آنها تماس خواهند گرفت و به اطلاع متقاضیان خواهند رساند که پذیرش داوطلب مورد قبول قرار گرفته یا خیر و اینکه داوطلب می‌ تواند با مراجعه به دانشگاه مورد نظر نسبت به ثبت نام خود اقدام کند یا نه .

دانشجویان به دو شیوه می‌ توانند وارد دانشگاه شوند .

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین یادآور شد : داوطلبان حضور در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در سال ۹۸ می‌توانند هم از طریق شرکت در آزمون سراسری و هم با ثبت نام از طریق سوابق تحصیلی ، متقاضی پذیرش در این مراکز باشند .

وی ادامه داد : علت این که ما شهریور ماه را به عنوان بازه زمانی برای بررسی درخواست داوطلبان متقاضی از طریق سوابق تحصیلی قرار دادیم این است که چون در این بازه زمانی هم نتایج کنکور اعلام می‌شود و هم نتایج بدون کنکور سراسری 98 ، بنابراین داوطلبان این اختیار را دارند که از بین دو روش یکی را انتخاب و وارد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی شوند .

تعداد رشته‌های بدون آزمون کنکور اصلاح می‌شود .

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در ادامه با تاکید بر این که پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی از سال آینده با ثبات تر خواهد شد گفت : طبیعتاً اسامی رشته‌های که امروز به عنوان رشته‌ های بدون آزمون انتخاب می‌شوند ممکن است در بازه زمانی اسفند تا شهریور ماه مجدداً اصلاح شود ورشته‌های جدیدی به آن اضافه شوند .

ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه

دکتر خدایی در خصوص ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی سال ۹۸ نیز گفت: ظرفیتی که به طور کلی برای کنکور پیش بینی می‌شود حدود ۷۶۰ هزار داوطلب است البته این ظرفیت بدون احتساب دانشگاه آزاد می‌باشد. حداقل ظرفیت این دانشگاه حدود ۵۰۰ هزار داوطلب خواهد بود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: به طور کلی حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار داوطلب از ورودی دیپلم به آموزش عالی کشور ظرفیت وجود دارد که این ظرفیت در دوره کارشناسی ارشد ۳۰۰ تا ۳۱۰ هزار داوطلب است. البته سال گذشته از ۷۶۰ هزار پذیرش داوطلب حدود ۴۰۸ هزار پذیرش داشتیم که البته با تکمیل ظرفیت این عدد به ۵۰۰ هزار داوطلب افزایش یافت و دانشگاه آزاد نیز حدود ۲۰۰ هزار پذیرش داشت که مجموعاً حدود ۷۰۰ هزار داوطلب ورودی داشتم اما با این وجود درصدی از ظرفیت‌های دانشگاه خالی است.

تکمیل ظرفیت برای داوطلبان با سوابق تحصیلی حذف نمی‌شود .

دکتر ابراهیم خدایی همچنین در خصوص آخرین وضعیت پذیرش از طریق تکمیل ظرفیت در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در سال ۹۸ گفت : بحث تکمیل ظرفیت در دانشگاه‌ها و پذیرش دانشجو از این طریق به طور کامل حذف نشده است و فقط فرآیند پذیرش تغییر کرده و ساز و کارهای این موضوع متفاوت‌ تر شده است .

وی در ادامه تصریح کرد : سیستم پذیرش سازمان سنجش آموزش کشور برای تمامی داوطلبان کنکور باز است و هر زمانی که داوطلب درخواست پذیرش در دانشگاه‌ها ارسال کند ما برای دو نیم سال یعنی مهر و بهمن آنها را پذیرش خواهیم کرد . طبیعتاً وقتی دانشجویی در نیم سال مهر ماه تعیین تکلیف شد ، مجدداً این سیستم از آبان ماه فعال خواهد شد تا پذیرش برای بهمن ماه صورت بگیرد . بنابراین فرآیند به هیچ عنوان متوقف نمی‌شود و فقط شیوه پذیرش متفاوت شده است .

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطر نشان کرد : مثلاً داوطلبی که دانش آموز سال جاری محسوب می‌شود و تا خرداد نتوانسته دیپلم خود را دریافت کند ، مجدداً شهریور ماه نیز مجبور است امتحان دهد . طبیعتاً برای ورودی مهر نمی‌تواند ثبت نام کند ، اما با فرآیند جدید پذیرش این دانشجو می‌ تواند درخواست خود را آبان ماه مجدداً در سیستم ثبت کند تا برای بهمن ماه پذیرش قرار بگیرد. البته در صورتی که موارد و اشکالات سیستم فعلی رفع شود اجرای این فرآیند دائمی خواهد شد .

دکتر خدایی تاکید کرد : پذیرش دانشجو از طریق تکمیل ظرفیت صرفاً برای داوطلبانی که بر اساس سوابق تحصیلی وارد دانشگاه خواهد شد اجرایی می‌ شود و داوطلبانی که از طریق آزمون و کنکور در دانشگاه پذیرش شده‌ اند ، نمی‌ تواند در مرحله تکمیل ظرفیت شرکت کنند و پذیرش از این طریق برای این داوطلبان به طور کلی حذف شده است .

تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸

وی همچنین در خصوص وجود رشته‌های دانشگاه‌های برتر در میان پذیرش با سوابق تحصیلی نیز افزود : بر اساس قانون ما موظف هستیم که ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها را بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش کنیم و در این میان رشته‌های پرمتقاضی که ۱۵ درصد ظرفیت را تشکیل می‌دهند با آزمون برگزار می‌شوند . برای ظرفیت بر اساس سوابق تحصیلی نیز رشته‌هایی از دانشگاه‌های برتر وجود دارد که کمتر متقاضی دارند .

داوطلبان تجربی بیشترین پشت کنکوری‌ ها

به گفته وی ، پشت کنکوری‌ های رشته‌های ریاضی و علوم انسانی ۳۰ درصد داوطلبان کنکور را تشکیل می‌دهند و این میزان در علوم تجربی ۷۰ درصد . انتظار این است که در زمان ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی این عده از پشت‌ کنکوری‌ ها در این پذیرش شرکت کنند .

دکتر خدایی در ادامه خاطر نشان کرد : تأخیر یا عدم تأخیر در ثبت درخواست ، تأثیری در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ندارد ، چرا که به دانشگاه‌ ها اعلام شده که مهلت دریافت درخواست‌ها باید تا ۶ شهریورماه ۹۸ پایان بپذیرد تا دانشگاه‌ها پردازش این مسئله را از آن زمان آغاز کرده و اولویت‌های پذیرش را به داوطلبان اعلام کنند .

حواشی ظرفیت مازاد دانشگاه‌ها در سال ۹۷

دکتر خدایی در پاسخ به این سوال که در خصوص اعتراض برخی دانشگاه‌ ها به پذیرش مازاد ظرفیت نیز افزود : بطور کلی در دو بخش ظرفیت اضافه می‌شود یکی بر اساس مصوبات قانونی و دیگری بر اساس سهمیه‌ ها است . دانشگاه‌ها باید بدانند در جایی که رقابت سنگین و سخت است ، سازمان سنجش آموزش کشور به نفع داوطلب ظرفیت را تفسیر می‌کند . بنابراین ممکن است مازاد بر ظرفیت ، پذیرش صورت گیرد .

منبع : ایسنا

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )