ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

اطلاعیه جزئیات ثبت نام کنکور سراسری 98

سازمان سنجش طی اطلاعیه ای شرایط و ضوابط ، هزینه ، مدارک لازم برای ثبت نام متقاضیان شرکت در کنکور 98 را اعلام کرد .
پیرو اطلاعیه مورخ 97/11/14 بدین‌ وسیله‌ به ‌اطلاع‌ كلیه‌ متقاضیان‌ ثبت‌ نام‌ و شركت‌ در کنکور سراسری 98 برای‌ پذیرش در رشته‌ های با آزمون در دوره‌های‌ روزانه ، نوبت دوم «شبانه»، نیمه‌حضوری ، مجازی ، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی، دانشگاه‌ پیام‌ نور ( آموزش‌ از راه‌ دور ) و مؤسسات‌ آموزش‌ عالی‌ غیرانتفاعی‌ و غیردولتی‌ و همچنین متقاضیان تحصیل در رشته‌های باآزمون دانشگاه آزاد اسلامی می‌ رساند كه‌ ثبت‌ نام‌ برای‌ شركت‌ در آزمون‌ مذكور از روز یكشنبه مورخ 97/11/24 ( بیست و چهارم‌ بهمن ماه 1397 ) آغاز و در پایان‌ وقت‌ روز پنجشنبه مورخ 97/12/02 ( دوم بهمن ماه‌ 1397 ) پایان‌ می‌پذیرد؛ لذا داوطلبان‌ می‌ توانند در مهلت‌ مقرر براساس توضیحات ذیل برای شركت در این آزمون اقدام نمایند .

الف) تکالیف داوطلبان‌ برای‌ شركت‌ در آزمون :‌

داوطلب‌ شركت‌ در آزمون‌ باید یكایك‌ اقدامات‌ زیر را به موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد .

1- مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره 1) در آزمون سراسری سال 1398 ( این دفترچه همزمان با شروع ثبت‌نام از طریق پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش كشور قابل دریافت است ).

2- خرید كارت اعتباری ثبت‌نام از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش كشور‌ به نشانی: www.sanjesh.org.

3- مراجعه به سامانه جمع‌آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها به نشانی : http://dipcode.medu.ir برای دریافت كدهای سوابق تحصیلی ذیل :

1-3- كد سوابق تحصیلی دانش آموزان پایه دوازدهم نظام جدید ( 3-3-6 ) .

تبصره : این دسته از داوطلبان قبلاً می‌بایست طبق اعلام مدارس محل تحصیل با مراجعه به سامانه دیپ کد سوابق تحصیلی خود را دریافت نموده و در زمان ثبت‌نام با درج كد سوابق تحصیلی در پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان اطلاعات فردی خود را مشاهده ‌نمایند .

1-3- كد سوابق تحصیلی برای دیپلمه‌ های سال 1384 تا سال 1397 با عنوان رشته‌ های تحصیلی ریاضی فیزیك ، علوم تجربی ، ادبیات و علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی .

2-3- كد سوابق تحصیلی برای داوطلبان دارای مدرك پیش‌ دانشگاهی ریاضی فیزیك ، علوم تجربی ، ادبیات و علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر كه مدرك دوره پیش‌دانشگاهی خود را از سال تحصیلی 1391 تا 1397 اخذ نموده‌اند .

برای اطلاع از نحوه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی 98​ کلیک کنید .

تبصره : دارندگان مدرک پیش‌ دانشگاهی سالهای 1391 تا 1397 می‌ بایست طبق بند 3 فوق اقدام نموده و دانش آموزان پیش‌ دانشگاهی سال جاری كه تا تاریخ 31 شهریور ماه سال 98 فارغ‌التحصیل می‌شوند ، لازم است برای اطلاع از نحوه اقدام به اطلاعیه پرینت كارت شركت در آزمون تاریخ 98/04/03 مراجعه نمایند .

4 – ثبت‌ نام از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش كشور‌ در زمان مقرر ( 97/11/24 لغایت 97/12/02 ).

5- پرینت كارت‌ شركت در‌ آزمون، با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش كشور‌ بر اساس برنامه‌ زمانی مندرج در دفترچه راهنمای شماره یك .

6 – حاضر شدن در محل‌ و حوزة امتحانی تعیین‌ شده در كارت شرکت در آزمون‌ و پاسخ دادن به سؤالات.

ب ) ثبت‌ نام‌ برای‌ شركت‌ در آزمون :‌

ثبت‌ نام برای پذیرش در رشته‌ های با آزمون كلیه دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی سال 1398 و همچنین دانشگاه آزاد اسلامی ، منحصراً از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش كشور امكان‌پذیر است ؛ لذا داوطلبان لازم است كه ابتدا دفترچه راهنمای ثبت‌ نام کنکور 98 را مطالعه نموده و در صورت واجد شرایط بودن، نسبت به پرداخت هزینه خرید كارت اعتباری ثبت‌ نام در آزمون به شرح ذیل ، اقدام كنند و سپس مراحل بعدی را به انجام برسانند .

  •  دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری سال 1398:

متقاضیان ثبت‌نام در آزمون سراسری سال 1398، با دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌ نام آزمون از پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان، ضمن مطالعه دقیق آن برای اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی ، مقررات وظیفه عمومی ، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌ نام اتباع غیر ایرانی و توضیحات مربوط به سهمیه ایثارگران كه در این دفترچه راهنما درج شده است ، در صورتی كه دارای شرایط مندرج در دفترچه ‌باشند ، می‌توانند به عنوان داوطلب در این آزمون ثبت‌نام نمایند .

 2- پرداخت هزینه  ثبت نام کنکور 98 (خرید كارت اعتباری ):

با توجه به اینكه پرداخت هزینه ثبت‌نام منحصراً به صورت اینترنتی انجام می‌شود، داوطلبان لازم است به وسیله كارت‌ های عضو شبكه بانكی شتاب كه پرداخت الكترونیكی آنها فعال است، با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان و پرداخت مبلغ 000/275 (دویست و هفتادوپنج هزار) ریال به عنوان وجه ثبت‌نام شركت در آزمون ، نسبت به دریافت اطلاعات كارت اعتباری ( شماره سریال 12 رقمی) اقدام نمایند.

تبصره 1- با توجه به اینكه مقرر گردیده است كه در مراحل مختلف فرآیند این آزمون ، خدماتی از طریق ارسال پیام كوتاه به داوطلبان ارائه شود، داوطلبانی كه تمایل به استفاده از خدمات پیام كوتاه دارند، با انتخاب گزینه مربوط و پرداخت مبلغ 6000 (شش هزار) ریال به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام كوتاه ، می‌توانند از این خدمات استفاده نمایند .

تبصره 2- هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون می‌ تواند متقاضی شركت در یكی از گروه‌ های پنجگانه آزمایشی شامل گروه آزمایشی یك ( علوم ریاضی و فنی ) ، گروه آزمایشی 2 ( علوم تجربی ) ، گروه آزمایشی 3 ( علوم انسانی ) ، گروه آزمایشی 4 ( هنر ) و گروه آزمایشی 5 ( زبان‌های خارجی ) گردد .

تبصره 3- چنانچه داوطلبی متقاضی ثبت‌نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی ( با توجه به توضیحات تبصره 4 ذیل ) ‌باشد، لازم است كه به ازای هر گروه آزمایشی ، مبلغ 000/275 ( دویست و هفتادوپنج هزار ) ریال دیگر نیز از همین طریق پرداخت و اطلاعات كارت اعتباری را دریافت دارد .

تبصره 4- منظور از ثبت‌نام در 2 یا 3 گروه آزمایشی بدین صورت است كه داوطلب می‌تواند علاوه بر انتخاب یكی از گروه‌های آزمایشی ( علوم ریاضی و فنی یا علوم تجربی یا علوم انسانی ) به عنوان گروه آزمایشی اصلی در گروه آزمایشی هنر و زبان خارجی نیز متقاضی شود ؛ به عبارت دیگر ، هیچ داوطلبی نمی‌ تواند به طور همزمان ، در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی و علوم انسانی شركت نماید.

تبصره 5- چنانچه داوطلبی علاقه‌ مند به شركت در گزینش رشته‌ های تحصیلی دانشگاه پیام‌نور و مؤسسات آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی باشد ، لازم است كه نسبت به پرداخت مبلغ 000/138 (صد و سی و هشت هزار) ریال دیگر نیز از همین طریق، اقدام و اطلاعات كارت اعتباری ( شماره سریال 10 رقمی) را دریافت نماید .

تبصره 6- در رابطه با نحوه اعلام علاقه‌مندی به رشته‌ های دانشگاه‌ های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران ، به اطلاع می‌ رساند كه در صورت اخذ مجوزهای قانونی توسط وزارت آموزش و پرورش از مراجع ذیصلاح برای پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های فوق ، موضوع در مرحله انتخاب رشته‌های تحصیلی (حدود دهه دوم مرداد ماه سال 98) اطلاع‌رسانی خواهد شد.

تذكرات مهم :

  • اخذ دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 حداكثر تا تاریخ 98/05/31، دارا بودن مدرك پیش‌ دانشگاهی و یا اخذ مدرك پیش‌ دانشگاهی حداكثر تا تاریخ 98/06/31 و یا دارا بودن دیپلم نظام قدیم و یا مدرك كاردانی ( فوق دیپلم ) برای كلیه داوطلبان الزامی است .
  • دارندگان دیپلم فنی و حرفه ای و كاردانش كه فاقد مدرك پیش دانشگاهی یا كاردانی هستند حق ثبت‌ نام در آزمون سراسری سال 1398 را ندارند و در صورت ثبت نام در آزمون به عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد .
  • در آزمون سراسری سال 1398 پذیرش دانشجو در رشته‌ های تحصیلی : آهنگسازی ، ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری ، بازیگری ـ كارگردانی ، طراحی پارچه، طراحی صحنه ، طراحی صنعتی ، طراحی لباس، عكاسی ، كاردانی هنرهای تجسمی، كتابت و نگارگری ، مجسمه سازی ، موسیقی نظامی ، نقاشی ، نمایش عروسكی ، نوازندگی موسیقی ایرانی و نوازندگی موسیقی جهانی در گروه‌ آزمایشی هنر و همچنین در رشته‌ های علوم ورزشی و آموزش علوم ورزشی به صورت متمركز و با شرایط خاص صورت می‌پذیرد ؛ لذا توضیحات لازم در این خصوص از طریق اطلاعیه‌های مربوط در زمان پرینت كارت شركت در آزمون به اطلاع داوطلبان خواهد رسید ؛ به عبارت دیگر ، این رشته‌ها از ردیف رشته‌ های مربوط به پذیرش نیمه متمركز خارج گردیده و اسامی پذیرفته‌ شدگان نهایی رشته‌ های فوق در شهریور ماه سال 98 همزمان با نتایج سایر رشته‌ های متمركز اعلام خواهد شد .
  • براساس ضوابط، دانشجویان دوره روزانه دانشگاه‌ ها و مؤسسات آموزش عالی در صورتی می‌ توانند در آزمون سراسری سال 1398 ثبت‌نام و شركت نمایند كه اولاً واجد شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌ نام آزمون مذكور باشند و ثانیاً حداكثر تا تاریخ97/12/25 نسبت به انصراف قطعی از تحصیل اقدام نمایند . بدیهی است كه داوطلبان مذكور، در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل تا تاریخ تعیین شده ، در صورت موفقیت و قبولی در آزمون ، مجاز به ثبت‌ نام و ادامه تحصیل در رشته قبولی جدید خود نیستند و به عنوان داوطلب متخلف تلقی خواهند شد .

تبصره: پذیرفته‌ شدگان‌ دوره‌های‌ روزانه‌ آزمون‌ سراسری‌ سال‌ 1397 ( اعم‌ از رشته‌ های‌ متمركز یا نیمه‌متمركز ) در صورت ثبت‌ نام و شركت در آزمون سراسری سال 1398 ، ضمن رعایت موضوع تاریخ انصراف ، توجه داشته باشند كه منحصراً مجاز به انتخاب رشته در دوره‌های غیر روزانه ( نوبت دوم «شبانه»، نیمه‌حضوری، پیام نور، غیر انتفاعی ، پردیس خودگردان ، مجازی و رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی ) بوده و فقط در این دوره‌ها گزینش خواهند شد .

5 – لازم به توضیح است اطلاعات مربوط به رشته‌ هایی كه در سال 1398 پذیرش آنها صرفاً با سوابق تحصیلی ( بدون آزمون ) انجام می‌گردد در تاریخ 97/11/17 از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان منتشر شده است . داوطلبانی كه تمایل به پذیرش در این رشته‌ها دارند نیازی به ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسری سال 1398 نخواهند داشت .

ج) آماده نمودن مدارك و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت‌نام :

داوطلبان می‌ بایست پس از مطالعه دفترچهراهنما مدارک یا اطلاعات لازم مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام ، از جمله فایل عكس اسكن شده را براساس توضیحات مندرج در دفترچه آماده نمایند .

داوطلبان ، در صورت تمایل به ویرایش اطلاعات ثبت نامی ، لازم است كه با وارد نمودن اطلاعات درخواستی نسبت به مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت نامی بر اساس دستورالعمل به شرح ذیل اقدام نمایند .

الف- آن دسته ازداوطلبانی كه مشمول سوابق تحصیلی نیستند، اجازه ویرایش كلیه اطلاعات ثبت‌نامی خود را دارند.

ب- آن دسته ازداوطلبانی كه مشمول سوابق تحصیلی هستند، اجازه ویرایش اطلاعات خود را دارند؛ اما اجازه ویرایش اطلاعات سوابق تحصیلی را نخواهند داشت.

توجه: شرایط و ضوابط ثبت‌ نام و شركت در آزمون سراسری، در دفترچه راهنمای شماره 1 آزمون درج شده است و هرگونه‌ تغییر‌ در شرایط و ضوابط ثبت‌نام این آزمون، به صورت اطلاعیه رسمی از طریق‌ نشریه پیک سنجش‌ ( هفته‌ نامه خبری‌ و اطلاع‌رسانی‌ سازمان ‌سنجش‌ ) ، پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و در صورت لزوم ‌از طریق رسانه‌ های گروهی ‌اعلام ‌خواهد شد .

منبع : سنجش

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )