ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

اضافه شدن 2 واحد درسی به برنامه آموزش دکتری دندانپزشکی

دندانپزشکی اجتماعی و درمان جامعه به عنوان واحد درسی در برنامه آموزشی دندانپزشکی عمومی اضافه شدند .

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت از اضافه شدن « دندانپزشکی اجتماعی » و « درمان جامعه » به عنوان واحد درسی در برنامه آموزشی دندانپزشکی عمومی خبر داد .

دکتر حسن رزمی با اعلام این خبر افزود : در برنامه آموزشی ( کوریکولوم ) دوره دکتری دندانپزشکی ، دو بحث « دندانپزشکی اجتماعی » و « درمان جامعه » ( که در پایان دوره دکتری وزارت بهداشت به عنوان واحد درسی پیش بینی شده ) دیده شده است و هدف قانونگذار از ارائه این برنامه های آموزشی ، ارتقای توانمندی های عملی دانشجویان و حضور در جامعه ، فیلد و مراکز خارج از دانشگاه بوده است .

وی اظهار داشت : بر اساس بررسی ها، درصد زیادی از دانشکده های دندانپزشکی در کشور به ویژه در اجرای درمان جامع که هدف آن ارتقای توانمندی های عملی دانشجویان است ، به طور مناسب عمل نکرده اند و این واحد درسی همانند سایر واحدهای درسی ارائه می شود .

رزمی تاکید کرد : آنچه در بررسی های کیفی و عملکردی دانشجویان دندانپزشکی ، موجب نگرانی می شد ، این بود که دانشجویان این رشته ، حضور در فیلد ، محیط و مراکز بهداشتی و درمانی را تجربه نمی کردند و توانمندی دانشجو ، در فضایی دور از فضای نظارت شده زیر نظر استاد که باید همراه با استرس ، نگرانی شخصی و تشخیص و طرح درمان ناشی از توانمندی علمی وی باشد ، تجربه نمی شود .

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت با اشاره به دغدغه های وزیر سابق بهداشت بر توانمندی فارغ التحصیلان رشته های گروه علوم پزشکی ، گفت : دکتر هاشمی اصرار داشت که در رشته های پزشکی و دندانپزشکی ، بخشی از آموزش دانشجویان در جامعه و خارج از فضاهای استاندارد آموزشی ارائه شود تا ارتباط و توانمندی های آنها افزایش پیدا کند .

وی خاطر نشان کرد : در نشستی که با حضور جمعی از صاحب نظران حوزه آموزش دندانپزشکی ، معاونین چندین دانشکده دندانپزشکی ، نمایندگانی از معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت ، بیمه ها و دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی برگزار شد ، تصمیم گرفته شد موضوعات ، نظرات و پیشنهادات این افراد در مورد پروتکل اجرایی آموزش در عرصه که در برنامه جدید آموزشی دندانپزشکی دیده شده را عملیاتی کنیم .

رزمی با بیان اینکه در بحث آموزش در عرصه و فیلد ، باید موضوعات مختلفی را در نظر بگیریم ، افزود : در این نشست ، موضوعاتی مانند ایاب و ذهاب دانشجویان ، فیلدها و محیط های ارائه خدمات ، همکاری معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت ، ارائه خدمات در خارج از شهرها به ویژه در حاشیه شهرها و مناطق روستایی و محروم ، تمهیدات مالی ، حقوقی ، بیمه و نظارت بر دانشجویان مورد بحث و بررسی قرار گرفت .

وی افزود : پروتکل آموزش در عرصه ، ضمن اینکه ماهیت آموزشی دارد ، رویکرد خدماتی نیز دارد و محیط های مورد نظر برای حضور دانشجویان در فیلد ، عمدتا حاشیه شهرها ، روستاها و مناطق محروم هستند و هدف ما ارائه خدمات به افرادی است که از نظر توانایی مالی و دسترسی به مراکز بهداشتی و درمانی ، در دریافت خدمات محروم هستند .

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت گفت : مزیت این موضوع این است که دانشجویان علاوه بر اینکه با این مناطق و افراد آشنا می شوند و ارتباط برقرار می کنند ، توانمندی های علمی آنها نیز تحت نظر سوپروایزرها ، مربی ها ، اساتید و ناظران ، افزایش پیدا می کند .

وی درخصوص زمان اجرایی شدن پروتکل آموزش در عرصه برای دانشجویان دکتری دندانپزشکی گفت : برنامه آموزشی ( کوریکولوم ) سال 97 ، ابلاغ شده است و امیدواریم که در سال تحصیلی 98 ، این پروتکل را ابلاغ کنیم و سعی داریم که تا قبل از پایان سال ، پروتکل آموزش در عرصه را نهایی کنیم و جزییات آن روشن و مشخص شود تا در اجرا با مشکلی روبرو نشود .

رزمی تاکید کرد : برای اینکه میزان مشارکت ، رغبت و انگیزه همکاری دانشگاه ها و دانشجویان را افزایش دهیم ، باید زمان حضور دانشجویان در عرصه و فیلد را جزیی از تعهدات پس از فارغ التحصیلی آنها محاسبه کنیم و تصور می کنم که مسئولان وزارت بهداشت نیز با این پیشنهاد موافق باشند .

وی گفت : البته باید ساز و کارهای اجرایی آن را با نهادهای مربوطه مطرح کنیم ، اما صاحبنظران این حوزه با اکثریت آرا موافق این هستند که حضور دانشجویان در عرصه ، به عنوان بخشی از تعهدات آنها در نظر گرفته شود .

منبع : مهر

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )