ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

ارائه طرح پیشنهادی اشتغال زایی پویش دکتری به وزارت کار

چارچوب و آئین نامه پیشنهادی طرح اشتغال زایی پویش دکتری تنظیم و برای بررسی و اجرا به وزارت کار ارائه شد .

در این آئین نامه آمده است : با توجه به پیگیری‌ های به‌ عمل آمده طی دو سال گذشته با نهاد ریاست جمهوری ، وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری و مجلس شورای اسلامی در خصوص اشتغال دانش آموختگان مقطع دکتری دکتری غیر پزشکی ) و بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری که سال ۹۸ را سال ” رونق تولید ” نامگذاری گذارده‌ اند و با توجه به اوضاع کنونی کشور و سودجویی دلالان اقتصادی ، پویش اشتغال دکتری با هدف ایجاد اشتغال پایدار از طریق نیروی متخصص دانشجویان و دانش آموختگان دکتری غیرپزشکی ؛ آئین نامه پیشنهادی فعالیت خود را به شرح زیر ارائه می‌ کند .

در ادامه آئین نامه بحث‌ های تأمین منابع مالی و غیرمالی ، بیمه اشاره شده ، همچنین برنامه اجرایی این طرح به صورت سه فاز در نظر گرفته شده به نحوی که پویش اشتغال دکتری در سال ۹۸ در چهار قطب کشور مطابق جدول زیر شروع به فعالیت کرده و تعداد استان‌ های دارای دفاتر استانی طی ۵ سال آتی افزایش داده شود به طوری که در سال ۱۴۰۴ هر استان دارای یک دفتر استانی پویش باشد .

 

ارائه طرح پیشنهادی اشتغال زایی پویش دکتری به وزارت کار

 

تعداد دانش آموختگان و دانشجویان دکتری غیرپزشکی وزارت علوم ، طبق آمار ارائه شده تا زمستان ۹۷ ، حدود پنجاه هزار نفر است از آنجایی که دانش آموختگان در تمام رشته‌ های تحصیلی اعم از فنی ، علوم انسانی ، علوم پایه و … دارای تخصص و استعداد بالقوه جهت مشاغل مبتنی بر علم ( در زمینۀ تولید ، تحقیقات ، آموزش و … ) هستند ، لذا تعداد اعضا نامحدود و زمینۀ فعالیت تخصصی مجموعه پویش نیز چند جانبه در نظر گرفته می‌ شود .

تعداد و مشخصات و داوطلبان ، سوابق و مهارت‌ های آنان در رشته فعالیت مورد نظر ثبت گردیده و سرمایه گذاری در بخش‌ های مختلف ، با بررسی پتانسیل کارآفرینی هر رشته و ایده‌ های تولید محور یا علم محور ارائه شده ، برآورد شده است .

دامنۀ شمول این آئین نامه شامل فعالیت‌ های اقتصادی بخش غیر دولتی با اولویت رسته‌ های اقتصادی پر اشتغال در مناطق هدف اجرای طرح ، اعم از ایجادی ، تکمیلی و توسعه شامل موارد زیر است :

الف – کشاورزی و صنایع غذایی شامل : زراعت ، دام و طیور ، باغبانی ، شیلات ؛ گلخانه ، گیاهان دارویی ، خدمات تجاری فنی و مهندسی بخش کشاورزی ، مکانیزاسیون کشاورزی ، صنایع تبدیلی کشاورزی ، تولید کودهای کشاورزی .

ب – تولید محصولات شیمیایی پر مصرف و پر بازده .

پ – مدیریت و بهینه سازی منابع : مدیریت پایدار حوزه‌ های آبخیز کشور .

ت – خدمات مشاوره‌ ای و آموزشی .

ث – خدمات بازیافت و تبدیل مواد ، تفکیک زباله ، مدیریت بازیافت ، بازیافت محصولات جانبی و دور ریز کارخانجات صنایع شیمیایی .

ج – واردات و صادرات .

با توجه به اشباع هیئت علمی و بحران بیکاری تحصیل‌ کردگان تصویب چنین طرح جدیدی برای استفاده از نیروی متخصص دکتری ضروری است و امیدواریم وزارت کار در پیش بردن اهداف پویش همچنان همکاری لازم را داشته باشد .

منبع : مهر

 

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )