ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

احتمال نهایی شدن طرح جایگزین کنکور در سال 99

احمد لاشکی از احتمال نهایی شدن طرح جایگزین کنکور در سال 99 خبر داد .

قاسم احمدی لاشکی گفت : زمان زیادی است که وضعیت کنکور در کشور شرایط سخت و بدی شده است و نه می‌ شود این دندان لق را کشید چون جایگزین مناسب تا امروز برای آن پیدا نکردیم و نمی‌ توان آن را نگه داشت . با توجه به این میزان استرسی که بر داوطلب ، خانواده و کشور ایجاد می‌ کند و در شرایط سخت اقتصادی فعلی مؤسسات آموزشی کاسبی می‌ کنند و آموزش را به حاشیه رانده اند .

وی افزود : ما در سه روز گذشته نشستی را به همراه دکتر عارف رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و بنده در دفتر دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را در زمینه تعیین تکلیف کنکور داشتیم . البته بنا این نیست که به داوطلبان استرسی وارد شود بلکه مقرر شد که برای این موضوع از منظر کلان و سیاستگذاری نگریسته شود و در نهایت کنکور حذف شود .

نماینده مردم چالوس و نوشهر در مجلس شورای اسلامی یادآور شد : بنا داریم رویه کنکور را از سال ۱۳۹۹ چه در آموزش پزشکی و چه در آموزش عالی تغییر دهیم . به مرکز پژوهش‌ های مجلس مأموریت داده ایم که ظرف مدت یک ماه طرح پیشنهادی جایگزینی کنکور را با ۷ محوری که برای آن مشخص کرده ایم ، تهیه کند .

وی افزود : پس از تهیه طرح ، به مدت یک ماه طرح در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی بررسی می‌ شود و پس از بررسی نهایی به صحن علنی مجلس می‌ رود .

احتمال نهایی شدن طرح جایگزین کنکور در سال ۱۳۹۹

احمدی لاشکی اظهار داشت : من خوشبین هستم که بتوانیم این طرح را در سال ۱۳۹۸ نهایی کنیم و در سال ۱۳۹۹ آن را اجرایی کنیم .

وی درباره ۷ محور طرح پیشنهادی جایگزین کنکور گفت : در محور اول بنا داریم آموزش را از سنجش و پذیرش جدا کنیم . در حال حاضر سنجش دانشجو به دانشگاه می‌ دهد و دانشگاه نقشی ندارد ، در حالی که در کشورهای توسعه یافته دانشگاه نقش خود را در پذیرش دانشجو ایفا می‌ کند .

برگزاری کنکور را از یکبار در سال خارج می‌ کنیم

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی یادآور شد : محور دوم تعدد نوبت برگزاری آزمون است . برگزاری کنکور را از یکبار در سال خارج می‌ کنیم و بنا این است که حداقل ۴ بار در سال برگزار شود . در حال حاضر در آزمون‌ های زبان با برگزاری متعدد در طول سال فشار را از روی داوطلب برداشته می‌ شود .

وی افزود : در محور سوم ، اولویت زمانی را به دوره‌ های کارشناسی ارشد و دکتری داده ایم . این آزمون‌ ها حساسیت بیشتری دارند و نقش دانشگاه‌ ها در آنها باید برجسته‌ تر شود .

احمدی لاشکی درباره محور های دیگر طرح پیشنهادی جایگزین کنکور گفت : سوابق تحصیلی ، معدل کتبی و امتحانات نهایی دانش آموزان باید قابل استفاده و استناد باشد . همچنین در محور دیگر این موضوع مد نظر است که این طرح از سال ۱۳۹۹ قابلیت اجرایی پیدا کند و در نهایت در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود .

سهمیه‌ های موجود در کنکور ساماندهی می‌ شوند

وی یادآور شد : از دیگر محور هایی که برعهده مرکز پژوهش‌ های مجلس گذاشته شده است ساماندهی سهمیه‌ ها است که باید به طور کلی درباره آن تصمیم گیری شود . اکنون سهمیه‌ ها بی حساب و کتاب است و هر اتفاقی که می‌ افتد اینکه برای آن سهمیه قائل شویم باید ساماندهی شود .

مصوبات شورای سنجش و پذیرش ملاک عمل برای داوطلبان امسال و سال آینده

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : البته دانش آموزان و داوطلبان امسال و سال دیگر کنکور هیچ گونه نگرانی درباره کنکور نداشته باشند چرا که این طرح‌ ها برای سال‌ های آتی است و برای کنکور امسال و سال آینده ملاک عمل تنها مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو است که با امضای سه وزیر ابلاغ شده است .

اظهار داشت : ما در مباحث کلان موضوع کنکور را دنبال می‌ کنیم و در زمان مقتضی درباره آن اطلاع رسانی می‌ شود .

 

منبع : مهر

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )