ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

آیین نامه آموزشی جدید دکتری در سال 97

آیین‌ نامه آموزشی جدید دکتری سال تحصیلی 97 – 98 ابلاغ شد .

آئین نامه آموزشی جدید دکتری سال تحصیلی 97 -98 دانشگاه ها  ابلاغ شد و براساس این آیین نامه دانشگاه‌ ها موظف هستند شرایط ذیل را اجراکنند .

تصویب طرح پیشنهادی رساله در گروه آموزشی پس از گذراندن موفقیت آمیز ارزیابی جامع شرط لازم برای اجرای رساله در دوره دکتری تخصصی است .

رویکرد ها و سیاست‌ های کلان برای جهت‌ دهی به محور های مطالعاتی و تحقیقاتی دانشجویان در انتخاب موضوع و نگارش رساله از سوی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه تعیین و ضوابط و شرایط اختصاصی انجام آن در قالب رساله را شورای آموزشی دانشگاه تصویب می‌‌ کند .

دانشجوی دوره دکتری تخصصی مجاز است علاوه بر استاد راهنمای اصلی استاد راهنمای دوم هم داشته باشد و استاد راهنما به درخواست دانشجو و از میان اعضای هیئت علمی دارای شرایط دانشگاه ، محل تحصیل و با مرتبه علمی حداقل استادیاری با تائید گروه آموزشی تعیین می‌ شود ؛ انتخاب استادان مشاور به پیشنهاد استاد راهنما و تائید گروه آموزشی از میان اعضای هیئت علمی با افراد دارای صلاحیت با تخصص مرتبط امکان‌ پذیر است .

دانشجو پس از تدوین رساله و مشروط به تائید استاد راهنما از حداقل کفایت دستاورد های علمی ( چاپ یک مقاله علمی – پژوهشی معتبر و مستخرج از رساله و یا ثبت پتنت خارجی ) مجاز است در حضور هیئت داوران از رساله خود دفاع کند .

محدوده شاخصه کفایت دستاوردهای علمی توسط معاونت آموزشی و با مشارکت معاونت پژوهش و فناوری تأئید و پس از تصویب در شورای آموزشی دانشگاه قابل اجرا است .

نمره رساله در میانگین کل محاسبه نمی‌ شود و ارزشیابی آن به صورت کیفی و به شرح زیر انجام می‌ شود :

  • مردود ( کمتر از 16)
  • قبول با درجه خوب (16  تا 17.99)
  • خیلی خوب ( 18 تا 18.99)
  •  عالی ( 19 تا 20)

چنانچه ارزشیابی رساله مردود اعلام شود با تائید هیئت داوران حداکثر یک نیمسال تحصیلی به دانشجو اجازه داده می‌ شود تا پس از اعلام نظرات اصلاحی هیئت داوران یکبار دیگر در جلسه دفاع شرکت و از رساله خود دفاع کند .

دانشجویی که در سنوات مجاز تحصیلی با موفقیت از رساله خود دفاع نکنند رعایت ضوابط مربوط فقط گواهی گذراندن واحد‌های درسی را دریافت می‌ کند .
شرایط و زمان دفاع از پایان‌ نامه دکتری

دانشگاه می‌ تواند به دانشجویی که به هر دلیلی نتواند در سنوات دوره تحصیلی را به پایان برساند برابر ضوابط فقط گواهی گذراندن واحد‌های درسی را اعطا کند .

چنانچه دانشجو در حین تحصیل و انجام پژوهش و تدوین پایان‌ نامه مرتکب تخلف علمی نظیر جعل ، تقلب ، کپی‌ برداری و مانند این‌ ها شود و تخلف او از سوی دانشگاه تائید شود از ادامه تحصیل محروم و اخراج می‌ شود .

احراز و اثبات تخلف علمی دانشجو پس از اتمام تحصیلات از سوی دانشجو منجر به ابطال مدرک تحصیلی صادر شده می‌ شود .
مدت زمان مجاز برای تحصیل در دوره دکتری

مدت مجاز تحصیل در دکتری تخصصی حداقل 6 و حداکثر 8 نیم است و تحصیل در این دوره به صورت تمام وقت است در صورتی که دانشجو در مدت مقرر دانش‌ آموخته نشود دانشگاه اختیار دارد مدت تحصیل وی را حداکثر تا دو نیم سال افزایش دهد .

تحصیل همزمان دانشجو این دوره در همان دوره و سایر دوره‌ های تحصیلی ممنوع است .

تعداد واحد‌های درسی دوره دکتری تخصصی 36 واحد است که از این تعداد 12 تا 18 واحد آموزشی و 18 تا 24 واحد پژوهشی است که در برنامه درسی هر رشته تحصیلی لحاظ می‌ شود .

نمره ارزشیابی از هر درس به صورت عددی از صفر تا 20 محاسبه می‌ شود ؛ حداقل نمره قبولی در هر درس 14 و میانگین کل قابل قبول پس از گذراندن تمام واحد‌های آموزشی 16 است برای ورود به مرحله ارزیابی جامع کسب میانگین کل حداقل 16 از تمام دروس دوره الزامی است .

تغییر رشته یا انتقال دانشجو دوره دکتری تخصصی در همان دانشگاه یا سایر دانشگاه‌ های دولتی و غیر دولتی ممنوع است .

ملاک دانش‌ آموختگی گذراندن تمام واحد‌های دوره داشتن میانگین کل حداقل 16 و موفقیت در دفاع از رساله است .

تاریخ دانش‌ آموختگی روز دفاع با کسب درجه قبولی از رساله است .

مسئولیت حسن اجرایی این آئین نامه و پاسخگویی قانونی به آن بر عهده دانشگاه و نظارت بر اجرا و تفسیر مفاد آن بر عهده معاون آموزشی وزارت علوم است .

این آئین نامه سال گذشته به تصویب شورای عالی برنامه ریزی آموزشی رسیده و برای دانشجویان ورودی سال تحصیلی 97 – 98 و پس از آن لازم‌ الاجرا است و تمام آئین نامه ها و بخشنامه‌ ها مغایر با آن لغو و بلااثر اعلام می‌ شود .

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )