ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

آخرین وضعیت استخدام دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ورودی سال 97

آخرین وضعیت استخدام رسمی – پیمانی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان ورودی سال 97 تا قبل از پایان سال مالی امسال مشخص خواهد شد .
سرپوش آموزشی – این روزها دانشجویان ورودی ۹۷ دانشگاه فرهنگیان نسبت به وضعیت استخدامی خود اعتراض دارند . آن طور که این دانشجو معلمان می‌ گویند وزارت آموزش و پرورش استخدام رسمی آن ها را تبدیل به پیمانی کرده است . آنها دو شب پیش در توئیتر هشتکی با عنوان «نه به استخدام پیمانی» به راه انداختند و از وزیر آموزش و پرورش خواستند تا این موضوع را رسیدگی کنند . درخواست اصلی معلمان هم استخدام رسمی در وزارت آموزش و پرورش است . آن‌ طور که معلمان نوشتند ، بر اساس قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش ، استخدام دانشجو معلمان باید به شکل رسمی باشد اما چند ماهی است که سازمان اداری استخدامی کشور مصوبه‌ای به وزارت آموزش و پرورش داده تا معلمان دانشگاه فرهنگیان را به‌صورت پیمانی استخدام کند . با این همه چهار ماهی از آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ ها و تحصیل دانشجو معلمان ورودی ۹۷ می‌ گذرد و هنوز احکام وضعیت استخدامی آنها صادر نشده است .

تأخیر در صدور احکام بیش از این زمان به بلاتکیفی در پرداخت حقوق دانشجو معلمان منجر می‌ شود و با وجود موانع سازمان اداری استخدامی آموزش و پرورش ناگزیر است تا احکام ورودی‌ های ۹۷ را بر اساس استخدام پیمانی صادر کند . موضوعی که حالا مورد اعتراض برخی از معلمان قرار گرفته است آنها در توئیتر برای وزیر آموزش و پرورش نوشتند : آن هایی که دانشگاه فرهنگیان را انتخاب کردند به امید استخدام در آموزش و پرورش آمده‌ اند اگر شما نمی‌ خواستید آنها را استخدام رسمی کنید باید در دفترچه کنکور اعلام می‌کردید .»

برخی دیگر هم نوشتند : « دلمان برای دانشجو معلم می‌سوزد که می داند با حقوق معلمی زندگی راحتی نخواهد داشت ، اما وارد سیستم آموزش و پرورش می‌ شود تا فقط به این امید زندگی کند که شغلش تضمین شده است ، اماهمین تضمین را از معلم گرفته‌ اند و برایش حکم پیمانی صادر می‌ کنند . « البته وزیر آموزش و پرورش هم ساکت نماند و در صفحه شخصی اینستاگرام نوشت : « درخصوص دغدغه برخی دانشجومعلمان عزیز جدیدالورود ، ضمن پیگیری برای رفع نگرانی‌ها ، از معاون مالی اداری وزارتخانه خواسته‌ام دلایل و نتایج پیگیری این موضوع را به اطلاع همکاران جوانم برساند .»

با این همه تشکل‌ های دانشجویی دانشگاه فرهنگیان در نامه‌هایی نسبت به وضعیت استخدام پیمانی ورودی‌های سال ۹۷ معترض شدند . در نامه اعضای شورای صنفی دانشگاه فرهنگیان به وزیر آموزش و پرورش آمده است : مجوز صدور احکام استخدامی دانشجویان ورودی ۹۷ دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران به منظور آغاز فرآیند استخدام نامبردگان تعیین نوع استخدام آنها به‌صورت پیمانی برای اولین بار تعیین شده است و این مسأله موجب بروز نگرانی و مسائل متعددی برای دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان و قشر فرهنگی کشور شده است . همچنین اشاره به نوع استخدام خاص پیمانی در نامه معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور به وزارت آموزش و پرورش به تاریخ ۳۰ تیر ۹۷ و ۲۸ آبان ۹۷ متضمن ایرادات حقوقی و اشکالات اساسی و بحران آفرین است .»

درباره حکم پیمانی معلمان دانشگاه فرهنگیان عادل برکم فعال صنفی معلمان این چنین توضیح می‌ دهد : سال ۹۱ دانشگاه فرهنگیان دوباره بعد از چند سال تعطیلی احیا شد از آن روزها تا امروز در دفترچه کنکور نوشته می‌ شد که دانشجو معلمان استخدام رسمی آموزش و پرورش می‌ شوند و بسیاری از داوطلبان هم با داشتن رتبه‌ های بالا به همین یک دلیل دانشگاه فرهنگیان را انتخاب می‌ کردند اما حالا بدون هیچ دلیل روشنی می‌ خواهند برای ۲۴ هزار معلم دانشجو قراداد پیمانی صادر کنند. وی تأکید می‌کند: در توضیحی که به دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان داده‌اند آنها باید ابتدا قرارداد پیمانی ببندند و بعد از ۵ سال قرارداد پیمانی آنها به رسمی آزمایشی و بعد از ۳ سال به رسمی استخدامی تغییر پیدا می‌کند . این درحالی است بر اساس قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش ، استخدام دانشجو معلمان باید به شکل رسمی باشد .

برکم به نگرانی معلمان اشاره می‌ کند و می‌گوید : بسیاری از دانشجو معلمان نگران این موضوع هستند که وزارت آموزش و پرورش موضوع خصوصی‌ سازی آموزش را مطرح کند و آنها هم با رقم‌ های بسیار پایین جزو معلمان خرید خدمت قرار بگیرند . البته این نگرانی فعالان صنفی معلمان هم است چرا که سال‌ هاست وزارت آموزش و پرورش می‌ خواهد معلم را ارزان بخرد . سال‌ هاست که وزارتخانه می‌ خواهد خصوصی‌سازی آموزش را اجرایی کند ما فکر می‌ کنیم با این اقدام اولین قدم را برای خصوصی‌ سازی آموزش برداشته‌اند . البته موضوع مهمتری هم است آنکه معلمان راحت‌ تر اخراج می‌ شوند اگر معلمی نظر یا عقیده‌ای متفاوت داشته باشد دیگر نمی‌ تواند آزادانه موضوع را مطرح کند .

**********************

رئیس دانشگاه فرهنگیان هم در واکنش به استخدام پیمانی دانشجویان این دانشگاه می‌ گوید : به دانشجویان توصیه می‌کنم به جای اینکه موضوع را رسانه‌ای کنند و سرو صدا به پا کنند از طریق شورای صنفی دانشجویی این موضوع را پیگیری کنند تا به سرانجام برسد . به‌طور کلی فرآیند اعلام نیاز آزمون ، گزینش ، مصاحبه ، غربالگری ، پذیرش اعلام نتایج و اعلام شرایط بر عهده آموزش و پرورش است و دانشگاه در این زمینه نقشی ندارد . دانشگاه فقط مسئولیت آموزش افراد را برعهده دارد با این حال ما هم پیگیر وضعیت دانشجویان هستیم و وزیر آموزش و پرورش هم اعلام کرد که این موضوع را حل می‌ کند .

حسین خنیفر درپاسخ به اینکه چرا امسال سازمان سنجش در دفترچه راهنمایی کنکور اعلام نکرده بود که با دانشجو معلمان قرارداد پیمانی می‌ بندد می‌گوید : این موضوع را باید از سازمان سنجش بپرسید ما به قانون احترام می‌ گذاریم و طبق قانون وظیفه دانشگاه آموزش است در سوی دیگر استخدام پیمانی هم همان استخدام رسمی است و دانشجویان بعد از مدتی استخدام رسمی می‌ شوند .

وی با اشاره به اینکه برای ما امنیت شغلی دانشجو معلمان مهم است می‌گوید : پیگیر هستیم تا شرایط برای دانشجو معلمان بهبود پیدا کند . دانشگاه فرهنگیان یک دانشگاه مأموریت گراست و مهم‌ ترین مزایای آن برای پسرها حذف سربازی است . یکی دیگر از امکانات مورد نظر در این دانشگاه پرداخت حقوق ماهانه ۶۰۰ هزار تومان در زمان تحصیل به دانشجویان این دانشگاه است . درشرایطی که وضعیت اشتغال در کشور نامساعد است و بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ ها در اشتغال به کار با مشکل مواجه‌ اند این دانشگاه فرصت خوبی برای علاقه مندان به تدریس است و دانشجو معلمان ما می‌ توانند بعد از طی دوران اصلی آموزش ادامه تحصیل دهند .

چرا احکام استخدام «رسمی آزمایشی» دانشجومعلمان به «پیمانی» تغییرکرد؟

علی الهیار ترکمن درباره علت صدور حکم استخدام « پیمانی » برای دانشجو معلمان ورودی سال ۹۷ علیرغم تعهد در دفترچه آزمون استخدامی برای استخدام «رسمی آزمایشی» اظهار کرد : آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه اجرایی باید طبق مجوزهای استخدامی صادر شده از سوی سازمان امور اداری استخدامی کشور اقدام کند و نحوه بکارگیری را از این طریق دنبال می‌ کند .

وی افزود : مجوزی که امسال سازمان امور اداری استخدامی برای ورودی‌های ۹۷ به ما داده طبق مواد ۲،۳،۲۰ و ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان نوع استخدام را به صورت «پیمانی» اعلام کرده است .

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه سال گذشته بر اساس همان مجوز، نوع استخدام رسمی آزمایشی بود و امسال بر اساس همان مجوز، نوع استخدام پیمانی است اظهار کرد : توجیه آنها این است که مستند به مواد ۲، ۳،۲۰و ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان تاکید شده که نحوه ورود و جذب و تربیت دانشجو معلمان باید چطور باشد اما به نوع استخدام اشاره نشده و همکاران در سازمان اداری استخدامی با توجه به مسکوت گذاشتن نوع استخدام ، بر اساس قوانین موضوعه نوع استخدام را « پیمانی » اعلام کرده‌اند.

الهیار با اشاره به اینکه وزیر آموزش و پرورش پیگیری‌ هایی انجام داده است گفت : تاکید وزیر به قانون بکارگیری متعهدین به خدمت وزارت آموزش و پرورش و ماده ۶ آن است که به استخدامی رسمی آزمایشی اشاره کرده است.

وی ادامه داد : مذاکرات متعددی در این زمینه صورت گرفته است اما به بهمن رسیدیم و اگر اقدام نمی‌ کردیم دانشجو معلمان جدید نمی‌ توانستند کد حقوقی بگیرند و صدور احکامشان به مشکل بر می‌خورد .

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در واقع دو دیدگاه در این زمینه وجود دارد :  نخست قانون متعهدین به خدمت و دوم اساسنامه دانشگاه فرهنگیان است گفت : در واقع یک تعارض قوانین به وجود آمده است. ما احکام را صادر کردیم تا همکاران جدیدالورود کد حقوقی بگیرند . با این حال پیگیری‌ ها کماکان از سوی آموزش و پرورش ادامه دارد و تلاش می‌کنیم حقی تضییع نشود .

الهیار ترکمن افزود : فعلاً احکام پیمانی را صادر می‌ کنیم و وزیر پیگیری می‌ کند و اگر به نتیجه قطعی رسید احکام به « رسمی آزمایشی » اصلاح می‌شود .

منبع : سرپوش

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )