ثبت نام کنید

ورود اعضا

رمز فراموش شده

رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )

ورود اعضا

ثبت نام کنید

سوروشان یک رسانه برای پرسش و پاسخ کاربران توسط یکدیگر است ، ما اینجا تلاش می کنیم تا محیط سالم ایجاد کنیم . پس به ما برای نگهداری سوروشان کمک کنید.

آئین نامه پذیرش دانشجویان خارجی در مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس

در نشست شورای دانشگاه تربیت مدرس ، آیین نامه دوره دکتری تخصصی این دانشگاه به شیوه پژوهشی ویژه دانشجویان بین المللی به تصویب رسید .

در ابتدای این نشست کلباسی معاون آموزشی دانشگاه تربیت مدرس در سخنانی اظهار داشت : با توجه به اینکه پذیرش دانشجویان بین المللی به مفهوم ورود در بازار رقابت کیفی و علمی دانشگاه‌ ها و مراکز علمی معتبر جهانی است و موجب استحکام و اثر بخشی بیشتر ارتباطات علمی و بین المللی می شود و دوره‌ های دکتری تخصصی به شیوه آموزشی – پژوهشی منجر به طولانی شدن مدت تحصیل می‌ شود ؛ به منظور ترغیب داوطلبان بین المللی برای ادامه تحصیل در دانشگاه ، گسترش روابط علمی ، فرهنگی و دانشگاهی با دیگر کشور ها و شناساندن قابلیت‌ ها و توانایی‌ های علمی دانشگاه ، آیین نامه دوره دکتری تخصصی دانشگاه تربیت مدرس به شیوه پژوهشی ویژه دانشجویان بین المللی در 10 ماده و 8 تبصره تدوین شده است .

در ادامه هاشمی مدیر دفتر همکاری‌ های آموزشی و آزمون در سخنانی ارتقای مرجعیت و تراز بین المللی دانشگاه در راستای طرح تحول راهبردی ، گسترش روابط علمی و فرهنگی با دیگر کشورها ، فراهم نمودن بستر مناسب برای شناساندن بیشتر و بهتر دانشگاه ، تربیت متخصصان برای کمک به خودکفایی علمی سایر کشورها و گسترش زمینه‌ ها و توانمندی انجام پژوهش‌ های هدفمند و نوآورانه در زمینه خاص را از اهداف این آیین نامه عنوان کرد .

وی گفت : سیاستگذاری ، برنامه ریزی ، تعیین ظرفیت پذیرش دانشجو ، تصمیم گیری درباره اعطای بورس به داوطلبان و رسیدگی به امور رفاهی ، آموزشی و پژوهشی دانشجویان این دوره از طریق کمیته سیاستگذاری و اعطای بورس دانشجویان بین المللی براساس شیوه نامه پذیرش دانشجویان بین المللی دانشگاه مصوب شورای دانشگاه انجام می‌ شود .

وی در ادامه در خصوص نحوه اخذ تقاضا ، شرایط و زمانبندی پذیرش ، طول مدت و نحوه ارائه برنامه آموزشی و پژوهشی دوره و نحوه ارزیابی ، نظارت و دانش آموختگی دانشجویان بین المللی مطالبی را عنوان کرد .

وی افزود : پذیرفته شدگانی که هیچ گونه آشنایی با زبان فارسی نداشته باشند برای رفع نیازهای شخصی و روزمره ملزم به گذراندن دوره آمادگی زبان فارسی در سطح مورد نظر گروه آموزشی در مراکز مورد تایید دانشگاه می باشند . هزینه این دوره ها براساس تعرفه مربوط باید توسط داوطلب یا موسسه بورس دهنده وی به طور جداگانه پرداخت شود .

محمدتقی احمدی رییس دانشگاه تربیت مدرس نیز اظهار داشت : دانشگاه باید چابک باشد و اثرگذاری خود را روی بازار تقاضای آموزش عالی بین المللی توسعه بدهد . ما روش های قبلی که مستلزم آموزش تخصصی زبان فارسی هست را متوقف نمی کنیم ولی افرادی که در این دوره شرکت می کنند زبان فارسی را در حد زندگی در ایران باید یاد بگیرند و دوره عمدتا به زبان انگلسی برگزار می شود و این امر سبب توسعه دانشجویان خارجی می گردد .

رییس دانشگاه تربیت مدرس تصریح کرد : زبان برای همه رشته ها غیر از رشته های زبان فارسی ، روسی ، فرانسه و عربی باید زبان انگلیسی باشد ؛ در مورد چهار رشته اخیر ، زبان دوره همان زبان رشته می باشد ، البته به عنوان شرط پذیرش دانشجو تسلط نسبی به زبان انگلیسی الزامی است .

در ادامه پس از بررسی موضوع از سوی اعضای شورا ، آیین نامه دوره دکتری تخصصی دانشگاه تربیت مدرس به شیوه پژوهشی ویژه دانشجویان بین المللی با اکثریت آرا به تصویب رسید .

منبع : ایسنا

خرید ادکلن

پاسخ دهید

ضرب عدد سه و 2 چند می‌شود؟ ( به عدد بنویسید )